Przyspiesz swój system plików do 40% 7


HDD

Za każdym razem gdy plik jest odczytywany z twojej linuksowej partycji ext3, zapisuje ona z powrotem do pliku atrybut szczegółowo opisujący ostatni czas dostępu. Jednak jest bardzo niewiele programów, które naprawdę korzystają z tej opcji, natomiast wszystko ona spowalnia.

Jeśli zdecydujesz się na wyłączenie opcji atime oraz diratime w twoim systemie plików ext3, to możesz poprawić jego wydajność do 40%!

UWAGA: Jeśli korzystasz z takich programów jak tmpwatch, mutt lub aplikacji powiadamiających o nowych mailach, to następujące zmiany w konfiguracji mogą spowodować, że te programy nie będą nadawały się do pracy, gdyż korzystają właśnie z atime.

  1. Uruchom terminal i przydziel sobie prawa administratora wpisując w nim polecenie:
    sudo su
  2. Na początku zrób sobie kopię zapasową pliku fstab wpisując polecenie:
    cp /etc/fstab /etc/fstab.old
  3. Otwórz plik /ect/fstab w dowolnym edytorze tekstu, np. w gedit wpisując polecenie:
    gedit /etc/fstabmożesz także użyć nano, jeśli bardziej odpowiada Ci tryb tekstowy, wtedy wpisz w terminalu:
    nano /etc/fstab
  4. Będzie to tablica partycji, zlokalizuj w niej partycje które zawierają twoje systemy plików / oraz /home, będą one oznaczone jako ext3 w sekcji <dump>.
  5. W czwartej sekcji licząc od lewej (zaraz przed dwiema liczbami numerami na końcu linii) zobaczysz sekcję opcji dla fstab o nazwie <options>. Po prostu dopisz w niej ,noatime,nodiratime po istniejących opcjach, w każdej partycji, którą życzysz sobie zoptymalizować.
  6. Zapisz plik fstab i uruchom ponownie komputer.

Możesz już się cieszyć swoim Ubuntu ze świeżo zoptymalizowanym systemem plików ext3. A jeśli nie wierzysz w te 40% zobacz na kerneltrap.org. Jest to sporna konwersacja pomiędzy Linusem Torvaldsem i programistą Ingo Molnar’em, który odkrył ten błąd.

Źródło: Linux: Speed Your File System Up By 40%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy do “Przyspiesz swój system plików do 40%

  • el.pescado

    Rozumiem, że to 40% jest w porównaniu do domyślnych opcji montowania (defaults). W Ubuntu (przynajmniej 8.10) ext3 domyślnie montuje ext3 z opcją relatime, która działą z grubsza podobnie jak noatime, tylko nie psuje przy okazji mutta. Czy kotś ma dane jaki jest przyrost prędkości noatime w stosunku do relatime?

  • elkanguro

    Hmmm ciekawe, ale mam w związku z tym kilka pytań. Autor wspomniał o tym, że nie należy tego robić jeśli używa się powiadomienia o poczcie. Ale skoro można te opcje ustawić osobno dla każdej partycji to chyba wystarczy nie ustawiać tych opcji na partycji /home gdzie właśnie Evolution przechowuje swoje maile, czyż tak?
    2 pytanie: czy to dotyczy tylko systemu plików ext3? Mam partycję / na ext3, /home na ext2 i jeszcze jedną na reiserfs.

  • ravvik

    W opcjach mam relatime, mam ten wpis wykasować i w miejsce niego wpisać noatime,nodiratime czy po prostu obok dopisać? Zgodnie z artykułem to obok istniejących opcji lecz el.pescado że w ubuntu bo tego używam domyślnie partycje ext3 montowane są z opcją relatime którą ja też mam w tych opcjach.

    Pozdrawiam

  • dymbol

    to z manuala mount:

    noatime
    Do not update inode access times on this file system
    (e.g, for faster access on the news spool to speed up
    news servers).

    nodiratime
    Do not update directory inode access times on this
    filesystem.

    relatime
    Update inode access times relative to modify or change
    time. Access time is only updated if the previous access
    time was earlier than the current modify or change time.
    (Similar to noatime, but doesn’t break mutt or other
    applications that need to know if a file has been read
    since the last time it was modified.)

  • rozie

    Trick jest stary i był niedawno dość szeroko opisywany. Działa na wszystkich systemach plików (posiadających atrybut atime). Ustawienie noatime jest jednoznaczne z nodiratime (niestety nie mam linka – był art. do analizy kodu źródłowego). Relatime to sensowny kompromis, z tego co czytałem. A te 40% to jedynie w bardzo specyficznych zastosowaniach jest możliwe. Realnie pewnie 4%…

  • kjur

    no tak, temat jest stary. byl opisywany od dawna we wszelskiego typu poradnikach jak zoptymalizowac ubuntu. sam uzywam tego tricku od mniej wiecej 1.5 roku. szybciej moze jest (na pewno nie jest wolniej), ale 40% to chyba przesada. niemniej jednak nie kazdy pewnie o nim wiedzial, wiec przyda sie pewnie innych, ktorzy nie wiedzieli, a czytaja tu artykuly.

    taki troche offtopic – wlasnie zauwazylem, ze fotka dysku na gorze laduje sie dosc wolno. sprawdzilem wielkosc pliku – 124kB !?!?!? spokojnie mozna byloby je zmiescic w 10kB. plikow sie nie skaluje zmniejszajac jego rozmiary w kodzie, ale skaluje sie sam plik graficzny 😉
    sorki, ale to troche dawne zboczenie zawodowe.

    pozdr.

  • pioruns

    @kjur:
    Ikony mają tak duże rozmiary, bo są przystosowane do wyświetlania w większych rozdzielczościach. Np. kupując ekran 1920×1200, będziesz mógł sobie spokojnie powiększyć rozmiary czcionek, ikon, okien dialogowych itp. bez męczenia wzroku.