Eeebuntu 8.10 wydane 6Logo Eeebuntu
Eeebuntu jest wersją Linuksa Ubuntu zoptymalizowaną pod kątem kompatybilności z serią netbooków Eee PC firmy Asus. Dystrybucja ta wspiera out of box sterowniki dla większości sprzętu z tej serii.


Wygląd Eeebuntu 8.10

Wygląd Eeebuntu 8.10

Eeebuntu dostępny jest w trzech wersjach:

 • standardowej standard edition – zawierającej pełny system operacyjny i niezbędne aplikacje tj. pakiet OpenOffice, Mozilla Firefox i Pidgin
 • NBR edition zoptymalizowanej dla ekranów o niskiej rozdzielczości i korzystającej z interfejsu graficznego Ubuntu Netbook Remix (dla uzytkowników nie korzystających z zewnętrznego ekranu)
 • podstawowej Base – zawierającej wszystko, co jest niezbędne do działania systemu i okrojoną ilość aplikacji. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić miejsce na dysku, a brakujące aplikacje zawsze można łatwo zainstalować za pomocą menadżera pakietów.

Wszystkie wersje Eeebuntu można pobrać z oficjalnej strony.

Źródło: Eeebuntu 8.10 released


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 komentarzy do “Eeebuntu 8.10 wydane

 • rs

  Jest jeszcze druga edycja Ubuntu na Eee PC ( http://www.ubuntu-eee.com/ ), którą mam zresztą zainstalowaną na swoim Eee 901. Trudno powiedzieć, czy jest lepsza czy gorsza – wydaje się podobna (domyślnie ma interfejs Ubuntu Netbook Remix itd) W każdym razie w zapytaniach Google, typu „ubuntu for ee pc” albo „eee ubuntu” pojawia się znacznie wyżej i jest chyba popularniejsza (200000 pobrań wg autora). Wersja 8.10 ma się pojawić w Nowy Rok, mieć wsparcie dla różnych netbooków i nazywać bodajrze Easy Peasy.

 • Arek

  Trochę zadziwiająca inicjatywna.
  1) Ubuntu Eee cieszy się popularnością wśród użytkowników EeePC, a nowa wersja ma pojawić się dosłownie na dniach. Dosłownie wymarzony moment na premierę konkurencyjnej dystrybucji.
  2) Canonical zabrania używania nazwy „Ubuntu” w dystrybucjach, które nie są jej własnością. Ubuntu Eee musi zmienić nazwę od następnej wersji (prawdopodobnie na Easy Peasy). Nie ma jak w takim momencie ukraść komuś (co prawda nielegalnie używaną) markę przestawiając tylko słowa.
  Zanim prawnicy z Canonical się spostrzegą minie pewnie z rok, a w tym czasie można na całym zamieszaniu zbudować swoja dystrybucję.

  Oczywiście wiem, że to open-source i każdy może sobie zrobić dystrybucję. Jak dla mnie to jednak obrzydliwe.
  Poczekam sobie z aktualizacją Ubuntu Eee tzn. Easy Peasy do pierwszego stycznia. Stara wersja sprawdza się zresztą znakomicie na moim 901.

 • pendejo

  Arek a to nie jest czasem tak, że nazwy ubuntu nie może przyjąć remix w którym są zewnętrzne repozytoria? a jeśli repo jest z oryginalnego ubu to można wydawać pod nazwą jakieśtamubuntu?
  Wzięło mi się to stąd że jest dużo różnych xbuntu, a cannocical przyznaje się tylko do kilku. Czytałem gdzieś, że właśnie ten zapis to takie zabezpieczenie, żeby nikt nie kojarzył źle marki, bo przetestowaniu jakieś niewspieranej odmiany z programami spoza oficjalnego repo, ale lepiej żeby ktoś wiedzący się wypowiedział

 • Akus

  Jeżeli ktokolwiek wypuszcza cokolwiek na licencji GPL to tym samym zezwala na dowolne wykorzystywanie tego, więc to wtedy nie jest kradzież tylko wykorzystywanie tego zgodnie z licencją.