Skrypt ułatwiający konfigurację Ubuntu 9.10 Karmic Koala 103


Pół roku temu dla Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope udostępniliśmy prosty skrypt, który ułatwia konfigurację systemu do podstawowych czynności. W czwartek 29 października tego roku światło dzienne ujrzało najnowsze wydanie Ubuntu 9.10 Karmic Koala i również pokusiliśmy się o przygotowanie dla Was tego skryptu.

Zasady skryptu pozostały takie same, ma być jak najbardziej prosty w użyciu oraz ma pomóc skonfigurować Ubuntu do podstawowych czynności. Jedynie co się zmieniło, to opcje i układ. Mam nadzieję, że te zmiany wyszły na lepsze, a jak w rzeczywistości jest ocenicie go sami. Zachęcam więc do pisania komentarzy i przedstawiania różnych pomysłów, ponieważ dzięki Waszym uwagom następna wersja skryptu może być jeszcze lepsza.

skrypt

Jakie funkcje dokładnie on oferuje widać na powyższym obrazku. Korzystanie ze skryptu nie powinno sprawiać nikomu problemu, ponieważ jedynie co trzeba zrobić to:

 • pobrać skrypt,
 • rozpakować archiwum (prawy przycisk myszy → Rozpakuj tutaj),
 • uruchomić dwuklikiem lewym przyciskiem myszy (powinno wyskoczyć okienko co chcesz zrobić, wybierz przycisk Uruchom w terminalu),
 • w terminalu czytać dokładnie polecenia 😉

Pobierz skrypt …


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

103 komentarzy do “Skrypt ułatwiający konfigurację Ubuntu 9.10 Karmic Koala

 • pablo

  No i fajnie że ktoś myśli o nowych użytkownikach/ leniwych użytkownikach ;P siłą ubuntu jest społeczność, która zabrzmi to śmiesznie ale realnie jest inna niż wszystkie bo jako jedyna chyba rozumie że warto i trzeba dzielić się wiedzą i nie powinna ona być wielką tajemnicą dla wybranych. Tak czy inaczej bardzo pozytywna sprawa.

 • LC4

  Czy skrypt ten działa również z Ubuntu 9.10 64bit ?
  Przy okazji – dzięki bardzo za niego!

  @pablo
  z tą „leniwością” niektórych użytkowników to nie do końca jest tak. Poza fanami miłującymi się w „grzebaniu pod maską” dla reszty – komputer ma po prostu być i działać. Pisarza, księgowego, projektanta, prawnika, lekarza, itp. itd. – nie musi interesować co i jak trzeba konfigurować… komputer ma być i działać no i… „słuchać się” użytkownika :-))) Pozdrawiam!

 • bravo8

  Czy ten skrypt można wykorzystać w Kubuntu 9.10 ? Tam jest środowisko KDE. Może nie wszystko, ale np. instalacje kodeków itd. Czy po dodaniu dodatkowych repo rozwali się system ?

  Dzięki za odpowiedź.

 • lukas

  1. Przed chwilą nasz szybko przejrzałem podręcznik Debiana „APT HOWTO” i jest tam napisane, że dla lokalnego repozytorium stosowanie clean i autoclean ma na celu:

  clean – usuwa wszystkie pliki.
  autoclean – usuwa tylko te pliki, które nie będą mogły być później pobrane z Sieci. Czyli usunie starsze wersje tych samych paczek programu lub wersję, która znajduje się w /var/cache/apt/archives ale dostępne są dla nich aktualizacje. Mówiąc prościej ten zestaw narzędzi ‚sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean najpierw usunie wszystko, a potem będzie chciał usunąć tylko stare paczki lub te, do których są aktualizacje, ale ich nie znajdzie bo zostały wcześniej usunięte przez clean.

  2. Do zwykłego tekstu, który w założeniu nie ma być interpretowany przez powłokę, nie powinno się używać podwójnego cudzysłowu. Wiem, że to mało istotne, ale to jest ta sama sytuacja jak z nadużyciem „cat”.

  3. Skrypt powinien być przejrzysty. Ten jak i starszy, to jeden wielki śmietnik.

  Ps. Nie czepiam się. Tylko zwróciłem uwagę 😉

 • Ruri

  [quote comment=”39570″]Czy skrypt ten działa również z Ubuntu 9.10 64bit ?
  Przy okazji – dzięki bardzo za niego![/quote]
  Owszem, rozpoznaje architekturę zainstalowanego systemu. Zależnie od rodzaju zainstaluje odpowiednie paczki.
  [quote comment=”39574″]czym różni się opacja 1 od 2?
  W 2 wybieramy poszczególne rzeczy do zrobienia, a w 1 leci samo z automatu ??[/quote]
  Dobrze zrozumiałeś, w drugiej opcji musisz potwierdzać każdy punkt w pierwszej niekoniecznie.

  [quote comment=”39581″]1. Przed chwilą nasz szybko przejrzałem podręcznik Debiana „APT HOWTO” i jest tam napisane, że dla lokalnego repozytorium stosowanie clean i autoclean ma na celu:

  clean – usuwa wszystkie pliki.
  autoclean – usuwa tylko te pliki, które nie będą mogły być później pobrane z Sieci. Czyli usunie starsze wersje tych samych paczek programu lub wersję, która znajduje się w /var/cache/apt/archives ale dostępne są dla nich aktualizacje. Mówiąc prościej ten zestaw narzędzi ‚sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean najpierw usunie wszystko, a potem będzie chciał usunąć tylko stare paczki lub te, do których są aktualizacje, ale ich nie znajdzie bo zostały wcześniej usunięte przez clean.[/quote]
  Teoria, teorią ale życie swoją drogą. Dobrze, że zerknąłeś w podręcznik i zwróciłeś na to uwagę. Taka a nie inna konstrukcja polecenia ma na celu wyeliminować wszelkie zbędne pakiety. Wiem że masło maślane ale warto czasem przejechać jeszcze raz – co ludzie wyprawiają z systemem to się czasem w głowie nie mieści ;)[/quote]

  [quote comment=”39581″]3. Skrypt powinien być przejrzysty. Ten jak i starszy, to jeden wielki śmietnik.

  Ps. Nie czepiam się. Tylko zwróciłem uwagę ;)[/quote]

  Dla mnie się czyta go bardzo dobrze. Podstawowy skrypt w bash, żadnych udziwnień. Co nie rozumiesz?

 • Ruri

  [quote comment=”39575″]Czy ten skrypt można wykorzystać w Kubuntu 9.10 ? Tam jest środowisko KDE. Może nie wszystko, ale np. instalacje kodeków itd. Czy po dodaniu dodatkowych repo rozwali się system ?

  Dzięki za odpowiedź.[/quote]
  Repo jak tez kodeki spokojnie mozesz dodawac.

 • Nowaker

  > Taka a nie inna konstrukcja polecenia ma na celu wyeliminować wszelkie zbędne pakiety. Wiem że masło maślane ale warto czasem przejechać jeszcze raz – co ludzie wyprawiają z systemem to się czasem w głowie nie mieści 😉

  Pewnie, po rm -rf /tmp warto jeszcze raz wpisać rm -rf /tmp. Nigdy nie wiadomo, co ludzie wyprawiają z systemem.

 • siemko

  Liczyłem bardzo na ten skrypt,bo jestem początkujący w linuksie a wersja ubuntu 9.04 bardzo mi przypadła do gustu ze względu na prostotę obsługi i bezproblemowe rozpoznawanie modemów usb w usłudze blueconnect ery.Niestety wersja 9.10 tych urządzeń nie obsługuje a po użyciu skryptu nawet padł Firefox . Może ktoś coś poradzi…

 • feather7

  Używałem tego skryptu pod ubuntu 9.04. Nie miałem z nim żadnych problemów, ba po instalował wszystko co było mi potrzebne 🙂 Czekam na Remix UBUNTU 9.10 PL (puki co ni widu ni słychu 🙂 i zastanawiam się czy jak zainstaluje „klasyczne” UBUNTU (9.10) i zapuszczę powyższy skrypt to uzyskam taki sam system jak po instalacji Remixa PL?
  PS- wie ktoś gdzie można pobrać UBUNTU 9.10 64 bitowe?

 • Marvin

  [quote comment=”39593″]
  PS- wie ktoś gdzie można pobrać UBUNTU 9.10 64 bitowe?[/quote]

  UBUNTU 9.10 64 bitowe – wchodzisz na stronę :http://www.ubuntu.com/getubuntu/download
  i pod ‚rozsuwanym linkiem’
  -> „Alternative download options, including Ubuntu installer for Windows”
  masz do wyboru
  nr dystrybucji (9.10 lub 8.04 LTS) oraz ilu bitowa ma być (32 bit lub 64bit)

 • feather7

  Wielkie dzięki przeoczyłem to 🙂 Hehe a ja zachodziłem w głowę że Kubuntu 64 bitowe normalnie jest do pobrania a ubuntu nie ma lol :))))

 • epul Autor wpisu

  Macie racje, jest błąd w skrypcie, dzięki za czujność. Skrypt został już poprawiony i ma teraz nowy numerek 0.5.1 zamiast 0.5.

 • sunmake

  ja używam z powodzeniem Ubuntu-Tweak od wersji 8.04LTS.Mogę polecić z czystym sumieniem – bardzo przydatny do konfiguracji po instalacji,jak i normalnego uzytku.

 • siemko

  Ciekaw jestem jaki byłby krzyk gdyby tak Windows wypuścił FINALNĄ wersję bez dźwięku , obsługi modemów gsm, prawidłowego rozpoznawania dysków i ze startem ok. 2 min.Ale byście sobie Ubunciaki używali!

 • osa

  [quote comment=”39663″]Ciekaw jestem jaki byłby krzyk gdyby tak Windows wypuścił FINALNĄ wersję bez dźwięku , obsługi modemów gsm, prawidłowego rozpoznawania dysków i ze startem ok. 2 min.Ale byście sobie Ubunciaki używali![/quote]

  Gdybym za Ubuntu mial zaplacic np. 120 euro (cena Windows7 we francji, dzis widzialem) to moze i bym krzyczal ale ze nie place nic to i nie krzycze. Zamiast tego lepiej daj znac o bledzie na oficjalnej stronie i czekaj na poprawki (DARMOWE!)… Pozdrawiam i dziekuje za dobre, legalne oprogramowanie!

 • Nestor

  [quote comment=”39663″]Ciekaw jestem jaki byłby krzyk gdyby tak Windows wypuścił FINALNĄ wersję bez dźwięku , obsługi modemów gsm, prawidłowego rozpoznawania dysków i ze startem ok. 2 min.Ale byście sobie Ubunciaki używali![/quote]
  Wszystkie wymienione przez Ciebie powody skłoniły mnie do przejścia na Linuksa, ponieważ tutaj wszystko działa od ręki. Instalując Windows na moim laptopie praktycznie nie działa mi NIC! Muszę instalować dla przykładu sterowniki do kart sieciowych (przewodowej i bezprzewodowej), które mam sobie ściągnąć z sieci – żenada. W Ubuntu w 30 minut zainstalowałem system + komentowany skrypt (włącznie z aktualizacją systemu) – działa wszystko. Personalizacja systemu zgodnie z moimi oczekiwaniami zajmuje mi kilka minut (instalacja kilkunastu, może kilkudziesięciu pakietów + edycja plików konfiguracyjnych).

  Mówiąc o modemie GSM, to po włożeniu za pierwszym razem mam pytanie o wybór operatora -> 2 kliknięcia i mam połączenia z Internetem – oczywiście w Ubuntu. W Windows, hmm …, tak, używałem tych przerośniętych aplikacji do łączenia się z siecią komórkową. Można, tylko po co?

  Windows żyje sobie w VirtualBox’ie używany od okazji do okazji (oczywiście legalny) niestety konieczny w pracy do obsługi jednej przestarzałej aplikacji! Office 2007 działa pięknie pod Ubuntu, więc tu jest zainstalowany, a nie na Windows w VB 😉

  Jedynego czego mi żal po czasach używania Windows to Total Commander wraz z jego wtyczkami. Używam Gnome Commandera i da się żyć.

 • CanisLupus

  Przydałoby się jeszcze automatyczna aktualizacja kluczy i rozwiązanie znanego problemu z dostępem do folderu z kluczami. Da się to zrobić z automatu, więc czemu nie dodać takiej funkcjonalności?
  Poza tym – bardzo dobra inicjatywa = popieram, gratuluję, dziękuję (sam będę używał).

 • Ruri

  [quote comment=”39686″]A można się dowiedzieć jakie kodeki (nazwy pakietów) są dodawane przez ten skrypt?[/quote]
  gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-pitfdll gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libdvdnav4 libdvdread4 libdvdcss2 libxine1-ffmpeg w32codecs flashplugin-nonfree sun-java6-plugin sun-java6-fonts rar unrar p7zip-full p7zip-rar unace ttf-mscorefonts-installer ttf-liberation

  To dla wersji 686

 • Rysiek

  Witam! Mam pytanie. Chciałbym zainstalować Linuxa (najlepiej Ubuntu-dużo o Nim czytałem). Może opowiem krótko, mam dwa dyski na jednym mam Windowsa na drugim chciałby mieć Linuksa ale nie wiem gdzie zainstalować boot lidera o którego pyta Linux podczas instalacji. I moje pytanie jest następujące na jakim dysku najlepiej Go zainstalować aby można było wybrać system. Chciałbym nadmienić, że już próbowałem z Ubuntu 9.10 ale po instalacji nie mogłem wybrać sytemu, gdyż nie było boot lidera tylko na czarnym ekranie napis BOOT i migający kursor. Proszę o radę. Pozdrawiam odpowiadających na moje pytanie.

 • CBL

  Jeśli chodzi Ci o boot loadera (program, który pomaga Ci wybrać przy ładowaniu, który system ma się ładować), to instalujesz go na dysku Master. Linuksa możesz spokojnie zainstalować na drugim dysku.

 • tanonrm

  OK, ściągnąłem 9.10 z ubuntu.com , zainstalowałem, odpaliłem ten skrypt -wszystko się poinstalowało.
  Sprawdzam czy mogę oglądać filmy: dwuklik na filmie odpala się totem – jest dźwięk ale obrazu nie ma (czarny okno czyli to co znam z płytki, LiveCD mimo instalowania kodeków – myślałem, że jak wreszcie zainstaluję „porządnie” na dysku to będzie śmigać, jednak się myliłem…).
  Daje szanse MPlayerowi, dostaje komunikat:
  Error opening/initializing the selected video_out (-vo) device

  Z mplayerem sobie jakoś poradziłem (wygooglałem komunikat – zmiana vo_driver na x11 pomogla)
  jednak totem nadal jest czarny (nie daje komunikatu do googlania po prostu nie odtwarza obrazu).
  Moja karta to Radeon 9100. Pewnie rozwiązanie jest proste ale trochę to smutne, że ZAWSZE czegoś trzeba szukać po sieci zamiast żeby wszytko działało tak po prostu…

 • kecef

  @tanonrm

  Skoro zmaina wyjścia wideo na X11 pomogła dla mplayera, to może spróbuj zmienić globalnie dla wszystkich multimediów przez „gstreamer-properties”. Wystarczy, że wpiszesz/ wkleisz to polecenie do konsoli i Enter 🙂 Następnie przejdź na drugą zakładkę „Video” i zmień plugin na X11, lub taki jaki będzie ci najbardziej odpowiadał. Oczywiście przetestuj czy działa.

 • And

  Zainstalowałem U 9.10 na gwizdku 4 GB wykorzystując omawiany skrypt – jest OK. Internet uruchamia się w neostradzie bez problemu przy pomocy uboneo i ueagle. Niestety pochwaliłem się znajomym nowym linuksem. Oni na Dellu 1525 mają internet w sieci bezprzewodowej. Uprzednio nagrałem im na pendrivie 4 GB Minta 7 (byli b.zadowoleni) , który się instalował sam po podaniu klucza i ustanowieniu hasła. Zabrałem więc idąc z wizytą nowy czopek z U i botuję na tym Dellu i stwierdzam, że się internet nie chce sam uruchomić (nie wykrywa się informacja o TP-LINK). Wchodzę więc w sieć bezprzewodową i wypełniam tam wszystko co chcą i znowu – nic. Wchodzę w sterowniki i je instaluję przyciskając – włącz. Jest postęp – zaczyna się kręcić wiatraczek informując o chęci połączenia się z internetem. Czekamy 5-10-15 minut a wiatraczek się kręci – ruszam myszką – nie rusza się, zawieszona. Co tu zrobić ?. Próby wyłączenia komputera kończą się niepowodzeniem a wiatraczek się kręci. Nie mogę w obecności gospodarzy wyłączyć zasilania bo mnie wyrzucą z tym linuksem bojąc się o uszkodzenie Della. Udało mi się jednak uśpić ich czujność i wypiąć wtyk z zasilacza a potem baterię. Załagodziłem sytuację, wtyk z Mintem ruszył. Obiecałem dopracowanie Ubuntu (ale nie wiem jak). W domu sprawdzam wtyk – myszka zawieszona treba przeinstalować. Instalacja na pendrivie z płyty za pomocą „Create …” nie podoba mi się bo po uruchamianiu pojawia się ekran z językami i potem trzeba przestawiać na język polski. Skopiowałem więc kaspera-rw (3 G) z wersji otrzymanej uprzednio przy pomocy „Create..) i wstawiłem do systemu opracowanego w witrynie „pendrivelinux.com dla U 9.10. Ta kombinacja wypaliła. Po zastosowaniu w.w.skryptu otrzymałem cały system U na 4 GB- jest super do penetracji internetu (u mnie w neostradzie). Obecnie czekam na wersję U PL lub Mint 8 gdzie spodziewam się, że nie spotkam opisanych niespodzianek. Pozdrawiam twórcę (twórców) skryptu.

 • Olewacz_Szajsowatych_Windowsow

  Przepraszam za brak polskich znakow, ale od lat uzywam de ukladu klawiatury.
  Chcialbym podziekowac autorowi tego skryptu za prace jaka zostala wlozona w jego napisanie (testowanie skryptow to nie praca w jakims IDE do programowania z szeregiem narzedzi do pomocy a troche bladzenie w ciemnosciach).
  Wszystkim ktorzy maja jakies watpliwosci do do ubuntu napisze tylko jedno:
  porownajcie sobie ilosc wirusow komputerowych pod linuxa a pod windowsy. W dzisiejszych czasach to wazne aby chronic siebie i swoje dane a nie ogladac nowe efekty UI w windowsie.
  Na koniec : zycze szczescia windziarzom, niech korzystaja z pieknie wygladajacego windowsa 7 i czekaja na nowa fale wirusow. Jesli microsoft kiedykolwiek opublikowalby kod zrodlowy windowsa xp dla przykladu byloby po nich bo nie daliby rady poprawic wszystkich bledow logicznych i technicznych w kodzie zrodlowym i mysle ze szybciej i mniej pracochlonnie dla nich byloby napisac go od nowa z glowa i jako piorytetem nie outlook a bezpieczenstwo.
  pozdro dla wyszystkich U-buntownikow 🙂 z calego swiata.

 • jam

  świetna robota, mam tylko małą uwagę, lepiej by było gdyby w opcji 2 skrypt najpierw zbierał informacje a następnie wszystko sobie instalował, a tak najpierw instaluję jedną opcję i dopiero pyta nas czy chcemy następną, jest to trochę irytujące

 • roobal

  @epul spoko nie ma sprawy 🙂 Jakby co to w linii 328 też jest ta sama literówka:

  echo -e „33[1mPAMIĘTAJ!!! Zanim zaczniesz korzystać z skryptu upewnij się czy masz aktywne
  połączenie z internetem.

  Pozdrawiam!

 • badyl

  przepraszam ze zawracam wam tylek jestem posiadaczem linuxa od parunastu min jest jako 2 system dalem rade i smiga mimo ze jestem laikiem czy jest ktos mi w stanie pomoc ze kasper bedzie dzialal na jednym komp przy 2 systemach i jak go ustawic Ps prosze sie nie nabijac dopiero sie ucze a czytam was i nic nie kumam (dzieki z gory za wyczerpujaca i prosta odpowiedz)

 • roobal

  Kaspersky na Linuksie? Nie przepłacaj, zbędny wydatek. Jeśli tego Linuksa nie masz na serwerze tylko komputerze domowym to antywirus jest zbędny a jak tak bardzo chcesz mieć antywirusa to zainstaluj sobie coś darmowego, do wyboru masz: ClamAV, Avast 4 Linux, AVG Linux i pewnie się by coś jeszcze znalazło.

  Pozdrawiam!

 • eU

  yyy… przepraszam za moje głupie pytanie, ale ten skrypt pyta mnie o hasło, a jedyne hasło jakie mam związane z Ubuntu (te do logowania) nie działa. Tak w ogóle to nie moge przy pytaniu o hasło czegokolwiek wpisać…
  licze na wyrozumiałość (to mój pierwszy linuksik)

 • Daniel

  [quote comment=”40133″]yyy… przepraszam za moje głupie pytanie, ale ten skrypt pyta mnie o hasło, a jedyne hasło jakie mam związane z Ubuntu (te do logowania) nie działa. Tak w ogóle to nie moge przy pytaniu o hasło czegokolwiek wpisać…
  licze na wyrozumiałość (to mój pierwszy linuksik)[/quote]

  Pyta Cię o hasło root-a, powinno to być to jakie podawałeś podczas instalacji.

  Wpisujesz hasło, jednak ze względów bezpieczeństwa nie pokazują się znaki/kropki, ich ilość. Mimo to śmiało wpisuj poprawne hasło administratora.

 • bollard

  Czytam tresci znawcow Linuxa i Windowsowych, ale zastanawia mnie jedno, dlaczego obecni dyskutanci siedza na Ubuntu a nie na innych systemach linuxowych? Mysle ze to jeden z linuksow ktory w miare jest dobrze dopracowany. Moja przygoda z Linuxem zaczela sie dwa tygodnie wstecz od Mandrivy,( moja ocena, negatywna) ale zaczalem sciagac inne linuxy i instalowac, w ciagu 2 tygodni, instalowalem 12 roznych na tym samym sprzecie, (laptop) a byly to ( Kubuntu,Xbuntu, Mandriwa Xtreme, Mandriva 2010 PP,Fedora 12, Aurox, Knopixx, Red Hat 7 i 5.1,Gentoo, Ubuntu) instalacja w srodowisku Gnome jak i KDE .A wiec w konfiguracji na laptopie mialem zainstalowana Viste(standard w nowych) Windowsa 7 Ultimate, i w roznych porywach 2 lub 3 systemy linuksowe. Takze stwierdzilem ze najbardziej dopracowanym jest wlasnie i bardzo dobrze zachowujacym sie Ubuntu, moze nie bede tym ktorzy cos wniosa do jego zmian, ale mam zamiar pobawic sie troche,(zaznaczam ze nie jestem informatykiem).Takze wycialem Viste a na laptopie zostawilem tylko Win 7 i Ubuntu. Jedan jeszcze prosba do tych wszystkich znawcow. Nie kazdy musi interesowac sie informatyka, a chcialby pobawic sie linuxem, jesli dajecie radu, postarajcie sie bardzo dokaldnie ze szczegolami je dawac, bo to moze niechecac ZU do „niechcenia” linuxa. Pozdrawiam linuxowco i dziekuje za uwage:))

 • Miscoala

  sciagnalem ten skrypt , tak jak pisze w instrukcji rozkakowalem i klikam na niego 2 razy lewym przyciskiem myszy i nic sie nie dzieje :(….moze ktos mi pomoc ?

 • epul Autor wpisu

  Dzisiaj została udostępniona poprawiona wersja skryptu (wersja 0.5.3). Tak jak poprzednio zmiany są tylko delikatne. Została poprawiona literówka, treść oraz skrypt instaluje najnowszego Flasha dla Ubuntu 64 bitowego.

 • epul Autor wpisu

  Znowu została udostępniona nowa wersja skryptu, wersja 0.6. Jest to kontynuacja wersji 0.5.x i skrypt odpalony w terminalu gołym okiem nie wnosi żadnych zmian. Natomiast zaszły (niewielkie) zmiany w kodzie, aby było łatwiej nad nim zapanować, itp., itd.

  [quote comment=”40755″]sciagnalem ten skrypt , tak jak pisze w instrukcji rozkakowalem i klikam na niego 2 razy lewym przyciskiem myszy i nic sie nie dzieje :(….moze ktos mi pomoc ?[/quote]
  Nawet nie otwiera się w edytorze tekstowym, że nic się nie dzieje?

 • piotrx1996

  Witam nie wiem jak u innych ale u mnie skrypt nie chce zadziałac wywalaja sie jakies dziwne żeczy.Po pierwsze nie otwiera mi sie w sposób opisany tutaj po przeżuceniu do terminala pokazuje bład składni i tyle ma moze ktos jakis pomysł o co tu chodzi ,wersja nie ma znaczenia dokładnie tak samo mi dziła na standartowym 9.10 jak i na nremixsie .Pozdrawiam

 • huba301

  Przy uruchomieniu skryptu mam taki problem

  Łączenie się z archive.getdeb.net|94.126.144.44|:80… nieudane: No route to host.

  Internet działa, bez problemu pobrałem sobie najnowszą wersję skryptu.

 • epul Autor wpisu

  Po prostu przez chwile nie działały serwery getdeb i tyle. Trzeba poczekać aż zaczną działać i już.

  Jeśli nie możecie uruchomić skrypt, spróbujcie wykonać polecenia w konsoli/terminalu:
  $ chmod +x skrypt.sh
  $ skrypt.sh

 • jerryy

  A czy jest jakiś skrypt bądź narzędzie ułatwiające prawidłową konfigurację grafiki dla np. wbudowanych chipsetów intela (mam problem z zakupionym NEC-em na pierwszym monitorze Samsung 19” wszystko zaśmigało jak należy – tu była robiona instalacja, potem przeniosłem komp w miejsce docelowe – do ojca – i podłączyłem pod monitor Gateway 18” i tu zaczęły się schody – rozdzielczości tylko dwie 800×600 oraz 640×480. Próby z podmianą, dokładaniem xorgów skończyły się padaczką. A gdyby tak był skrypt jakiś albo narzędzie które potrafi to objąć?? /jeśli nie w tym wątku piszę, to przepraszam, ale nie mogę się już niczego sensownego doszukać/

 • epul Autor wpisu

  Jeśli za bardzo namieszałeś w xorg.conf zawsze możesz przywrócić mu standardowe ustawienia i od nowa zacząć konfigurować ten plik:
  sudo dexconf

 • jerryy

  cała zabawa polega na tym, że w katalogu X11 nie było xorg.conf wcale, dlatego zacząłem szukać co i jak, ale ludzie kompilują od nowa całe jądra itd, szukam dlatego skryptu bądź narzędzia które by tę sprawę załatwiało ale dzięki za zainteresowanie

 • epul Autor wpisu

  I niestety zdarza się to za często ostatnio, dlatego następna wersja skryptu (dla Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS) nie będzie domyślnie dodawać repozytorium GetDeb, tylko opcjonalnie będzie można dodać (będzie jako oddzielna opcja).

 • piter

  No nie wiem albo moj acerek jest oporny albo mam pecha na 9.4 skrypt ładnie mi wszysko przekonfigórował a na 9.10 4 godziny pracował ciagnoł pakiety z netu ,a po restarcie nie ma zadnych zmian tak jak by wogóle nic nie dociagną moze gdzies robie byka pozdrawiam

 • epul Autor wpisu

  Nie jest to Twoja wina, ani wina skryptu. Krótko mówiąc serwery GetDeb coś padają, ostatnio na tyle często, że zdecydowanie za często i jutro wypuszczę poprawiony skrypt bez repozytoriów GetDeb (całkowicie je wyrzucę, albo dodam jako opcjonalnie).

 • marcin111

  Czyżby serwery GetDeb nie działały? Cały czas pisze tylko:

  –2010-03-04 13:49:40– http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg
  Translacja packages.medibuntu.org… 88.191.82.11
  Łączenie się z packages.medibuntu.org|88.191.82.11|:80… połączono.
  Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź… 200 OK
  Długość: 1905 (1,9K) [text/plain]
  Zapis do: `STDOUT’

  100%[======================================>] 1.905 –.-K/s w 0s

  2010-03-04 13:49:40 (85,1 MB/s) – zapisano `-‚ [1905/1905]

  –2010-03-04 13:49:40– http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key
  Translacja archive.getdeb.net… 188.40.136.109
  Łączenie się z archive.getdeb.net|188.40.136.109|:80… połączono.
  Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź…

  I tak w kółko.

  Pozdrawiam.

 • epul Autor wpisu

  Już nie będzie problemów z GetDeb, ponieważ wyrzuciłem go ze skryptu. Niestety co jakiś czas padają u nich serwery (dosyć często to się dzieje) i przez to skrypt nie chce normalnie funkcjonować.

 • epul Autor wpisu

  Masz na myśli aukcje, która się skończyła wczoraj? Bo z tego co widzę, gość nie sprzedaje samego skryptu, tylko system ze skryptem, czyli pewnie Karmicznego Koliberka.

 • epul Autor wpisu

  A czy zaraz po instalacji Ubuntu, KDE jest potrzebne do szczęścia? Myślę, że nie. Założenia skryptu są takie, aby pomógł ZU skonfigurować system do podstawowych i najbardziej niezbędnych czynności, a doinstalowywanie KDE obok GNOME jest zbędne. Zresztą jeśli ktoś chce mieć na biurku KDE, wtedy sięgnie po Kubuntu.

 • polbanda1

  Ja chciałem zapytać dlaczego próbujecie zrobić beta testera z każdego użytkownika korzystającego ze skryptu. Na forum piszecie, że hardy-proposed i backends to tylko dla orłów i beta-testerów, a tutaj po zakończeniu pracy skryptu mam w sources.list i jedno i drugie, a w aktualizacjach pozaznaczane wszystkie źródła wraz z nieobsługiwanymi.
  Pytam dlaczego i czy to nie jest przypadkiem nieodpowiedzialne tak witać nowego użytkownika w świecie Ubuntu, który chce sobie „ułatwić” życie korzystając z tego skryptu?

 • konrwaw

  Witam.Przy włączaniu menadzera pakietów synaptic wyskakuje mi taki oto błąd „E:dpkg was interrupted,you must manuually run’sudo dpkg–configure-a’to correct the problem
  E:_cache->open()failed,please raport”
  POMOCY!!! Co mam z tym zrobić?
  Z góry dziekuje za pomoc

 • MP

  Epul. – pytanie do Epul. Jestem nowym uzytkownikiem Ubuntu9.10. -wypróbowałem go i był dobry – wszystko działało dobrze.Jednak po użyciu skryptu -Skonfiguruj Koliberka -wersja 0.5.2 – który był na ekranie ( instalacja z płyty dołączonej do miesięcznika Linuks ). Po uzyciu skryptu syttem zwolnił działanie , a gry przeważnie się nie instalują. Czy mogę cofnąć zmiany wprowadzone przez skrypt i wrócić do oryginalnych ustawień Ubuntu sptzed użycia skryptu ?. Ale ALE – Był tam w srypcie moment kiedy na niebieskim tle pokazała sie jedna z 3 opcji zaznaczona na CZERWONO i skrypt kazał mi wybrać inną niby zalecaną – chciał też mi pokazywać różnice między tymi opcjami – ale mi te różnice i tak nic nie mówią – chyba wybrałem te zalecane ale nie pamiątam napewno.
  Czy ja muszę ten skrypt wogóle używać ? Czy mogę używać Ubuntu na surowo bez tej konfiguracji skryptem ? – jak wrócić do pierwotnuch ustawień ?. wolałbym odinstalować Ubuntu – ale nie wiem jak to zrobić ? potem zainstalowałbym Ubuntu od nowa.
  RATUNKU NIECH MI PAN POMOZE !!!!!.

  Nie chciałbym nic wpisywać przez pask poleceń bo nigdy tego nie robilem i nie wiem o co w tym chodzi

 • epul Autor wpisu

  Jeśli nie powiesz konkretnie jakie błędy tam wyskakują raczej będzie ciężko coś doradzić w tej sprawie, ponieważ nie da się ich przewidzieć (o ile, że pokazał jakieś błędy). Przyczyn może być kilka i również odpowiedzi też kilka. Ze skryptu w polskim remiksie korzystasz opcjonalnie tak samo jak każdy inny program i nie musisz z niego korzystać jeśli nie czujesz takiej potrzeby, on ma tylko ułatwić przygodę z Ubuntu i nic więcej. To wszystko co robi skrypt możesz zrobić również sam. Co do przywracania systemu do pierwotnych ustawień nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Dodatkowe programy, które wgrał skrypt możesz spokojnie je odinstalować, zainstalowane najnowsze aktualizacje będzie trudniej.

 • MP

  Dziękuję za odpowiedź.Bo już się bałem że mogleś się obrazić za moją niechęć do Twojego skryptu.- Coś mi poszło nie tak z tym skryptem ale nie chcę dochodzić co to było i dlaczego. Dla mnie będzie prościej i szybciej odinstalować całe Ubuntu i zainstalować jeszcze raz od nowa. Moje pytanie jest : jak odinstalować Ubuntu ?

 • MP

  Do admina Epul – domyślam się że masz mnóstwo roboty bo włąśnie wychodzi nowe Ubuntu – dlatego poczekam aż się obrobisz – bo chcę się dowiedzieć jak odinstalować UB.9.10 żeby je zainstalować od nowa.Powód jest taki że internwt czodzi mi wolno – wolniej niż na windzie. A na You tube filmy nie mają płynnego ruchu tylko skokowy.- coś mi nie wyszło z tym skryptem i chciałbym mieć surowe Ubuntu 9.10 – bo ono mi chodziło dobrze.
  Pozdrawiam .

 • epul Autor wpisu

  @MP, jeśli skrypt źle działa i są w nim jakieś błędy to chyba dobrze, że ktoś zwraca na to uwagę. Nawet nie można się za taki ruch gniewać 😉 Ale jeśli, np. Twój system uszkodziły aktualizacje to skrypt i tak nie ma nic do gadania wtedy, ponieważ on robi mniej więcej to co Ty sam robiłbyś. On jest tylko ułatwiaczem a nie wynalazkiem nowych narzędzi. Jeśli poznasz Ubuntu i trochę poleceń sam się o tym przekonasz gdy zajrzysz do środka skryptu.

  Żeby odinstalować Ubuntu i zainstalować go jeszcze raz, musisz sformatować partycję i ponownie wgrać na nowo Ubuntu. Tak samo jak z Windowsem.

  Hmm.. jeśli brakuje mi czasu to raczej z innych przyczyn (prywatne życie, obowiązki itd.), ponieważ ja nie zajmuję się tworzeniem dystrybucji Ubuntu. Ja najwyżej wolnym czasie piszę skrypt (teraz dla Ubuntu 10.04 LL LTS) i w najgorszym przypadku poświeciłem może do 4 godzin (gdybym zsumował łączny czas jaki poświęciłem na jego tworzenie dla 10.04).

 • MP

  no tak – masz rację . to tak wygląda jakby jakaś aktualizacja coś zmieniła. Moja strona wyboru OS wyglada mi dziwnie bo jest tam GNU GRUB version 1.97 beta 4
  a potem w ramce jest:
  Ubuntu Linux 2.6.31-20 generic
  ubuntu Linux 2.6.31-20 generic (recovery mode)
  Ubuntu Linux 2.6.31-14 generic
  Ubuntu Linux 2.6.31-14 generic (recovery mode)
  Memory test (memtest 86+
  Memory test (memtest 86+ serial console 1152200
  Microsoft windowsXP Professinal (on /dev/sda 1)
  czyli tak wygląda jakbym miał 3 OS-y do wyboru ?- jeden XP i dwa rodzaje ubuntu ?-
  czy mógłbyś to skomentować ?
  I chciałbym Cię zapytać czy może warto poczekać na upgrade do Ubuntu 10.04 – może to się samo naprawi ? przy aktualizacji autumatycznej ? -(pierwsze zainstalowanie Ubuntu przyszło mi bardzo ciężko – 4 nieudane próby i dopiero za 5 tym razem z pomocą szfagra i zplytą z magazynu Linukx – się udało] nie chciałbym przez to jeszcze raz pszechodzić }

 • MP

  no tak – masz rację . to tak wygląda jakby jakaś aktualizacja coś zmieniła. Moja strona wyboru OS wyglada mi dziwnie bo jest tam GNU GRUB version 1.97 beta 4
  a potem w ramce jest:
  Ubuntu Linux 2.6.31-20 generic
  ubuntu Linux 2.6.31-20 generic (recovery mode)
  Ubuntu Linux 2.6.31-14 generic
  Ubuntu Linux 2.6.31-14 generic (recovery mode)
  Memory test (memtest 86+
  Memory test (memtest 86+ serial console 1152200
  Microsoft windowsXP Professinal (on /dev/sda 1)
  czyli tak wygląda jakbym miał 3 OS-y do wyboru ?- jeden XP i dwa rodzaje ubuntu ?-
  czy mógłbyś to skomentować ?
  I chciałbym Cię zapytać czy może warto poczekać na upgrade do Ubuntu 10.04 – może to się samo naprawi ? przy aktualizacji autumatycznej ? -(pierwsze zainstalowanie Ubuntu przyszło mi bardzo ciężko – 4 nieudane próby i dopiero za 5 tym razem z pomocą szfagra i zplytą z magazynu Linukx – się udało] nie chciałbym przez to jeszcze raz przechodzić }

 • epul Autor wpisu

  Ja na Twoim miejscu pomęczyłbym się nad tym Ubuntu, które masz obecnie zainstalowane, ponieważ dzięki temu zawsze czegoś się można jeszcze nauczyć. Chyba warto? Zbyt wiele nie ryzykujesz, ponieważ w razie czego masz jeszcze Windowsa. Jeśli chodzi o dodatkowe wpisy w Grubie, dalej masz to samo Ubuntu, tylko że z dwiema wersjami kernela. Gdyby poprawiona wersja nie chciała u Ciebie dobrze działać, zawsze możesz uruchamiać tą starszą a jeśli nie jest ona Tobie potrzebna możesz spokojnie ją odinstalować. Co do Ubuntu 10.04 czy warto poczekać musisz sam na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ nie powinno się podejmować za kogoś decyzji, można najwyżej tylko udzielić kilku rad, wyrazić opinię i tyle. Ja osobiście testuję betę 10.04 i powiem szczerze, że dla mnie jest lepsze od swojego poprzednika, ogólnie już teraz działa mi bardzo poprawnie, ale za to Ty możesz inaczej uważać. Do końca kwietnia jest jeszcze ponad 2 tygodnie i musisz sam podjąć decyzję co chcesz zrobić.

 • MP

  dziękuję za odpowiedż EPUL – to miłe i potrzebne spotkac osobę która poświęci swój czas i uwagę i podzieli się wiedzą .- nawet z kompletnym laikiem -jakim jak ja.
  Dziekuję i pozdrawiam.

 • zandarus

  Witam. Mam ubuntu od wersji 9.10 a wiec jakies „pare” miesiecy. teraz zrobilem uptade do 10.04 Zafascynowal mnie ten system, choc do gier uzywam win7 lub xp. po instalacji systemu odpalam ten skrypt i nie mam zadnych problemow. probowalem ostatnio sam instalowac jave, flash playera itp i mialem same problemy. obecnie testuje mandrive 2010 i bardzo ja polecam. bez skryptu mozna samemu latwo ja konfigurowac i co mnie zaskoczylo sama wykrywa dialnet. i nie musze wpisywac w terminalu root pppoeconf 😉 a wiec niedlugo odejde od ubuntu 😉 powinno byc tak ze jak aktualizuje sie system poprzez menagera aktualizacji to pobiera on np flash playera itp. aale skoro w windowsie tak nie jest to nie bede oczekiwal tego od linuxa. pozdro

 • Henryk M.

  [quote comment=”39902″]świetna robota, mam tylko małą uwagę, lepiej by było gdyby w opcji 2 skrypt najpierw zbierał informacje a następnie wszystko sobie instalował, a tak najpierw instaluję jedną opcję i dopiero pyta nas czy chcemy następną, jest to trochę irytujące[/quote]

  A nie lepiej widzieć co się instaluje? Myślę że tak. Oj pieszczochu, pieszczochu 😉

 • empitt

  @Kudłaty, bo nie jest już rozwijany i tyle. Możesz pobrać najnowszą wersję Ubumatika All i z niego korzystać, który znajduje się w artykule dla Ubuntu 10.04.