Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource 9


Wieści ze świata Open Source: 9 – 15 Maja 2011

Niniejszym rozpoczynam nową serię artykułów w Czytelni. W tych cotygodniowych przeglądach mam zamiar skupić się na najważniejszych wydarzeniach z świata OpenSource i okolic.

Linux 2.6.39-rc7

9 maja Linux Torvalds opublikował siódmą wersję kandydującą kernela 2.6.39. Jeżeli nie zostaną w niej znalezione żadne nowe błędy, to możemy się spodziewać wydania wersji finalnej w najbliższym tygodniu.

Jak przyznają developerzy, z samym Linusem na czele, po bardzo „gorących” wydaniach .37 i .38, rozwój wersji 39 przebiegał bardzo spokojnie. Wersja 39 nie zawiera tak wielkich zmian jak wycofanie znacznej części Big Kernel Lock (2.6.37) czy automatycznego grupowania procesów (2.6.38). Najnowsze wydanie linuksowego kernela zawiera dużą liczbę mniejszych poprawek, głównie w obszarze systemów plików, podsystemie przerwań oraz sterowników.

Źródła:
lkml.org (tu i tu)

Android 3.1 Honeycomb

Podczas konferencje Google I/O firma z Mountain View zaprezentowała nową wersję swojego systemu operacyjnego dla smarfonów i tabletów, bazującego na kernelu linuksa. Oto lista najciekawszych nowości:

 • Obsługa sprzętu podłączanego pod port USB. Urządzenia działające pod kontroną Androida 3.1 będą obsługiwały drukarki, skanery, myszki, klawiatury, przenośne pamięci i inny sprzęt działający za pośrednictwem protokołu USB.
 • Poprawiono wielozadaniowość systemu, dzięki czemu lepiej będzie sobie radził z obsługą dużej ilośći programów w tym samym czasie.
 • System będzie obsługiwał bezstratny format przechowywania dźwięku FLAC, co jest z pewnością dobrą informacją dla melomanów.

Android 3.1 będzie dostępny dla nowych urządzeń wydawanych w tym roku oraz dla niektórych smartfonów i tabeltów wypuszczonych na rynek w ostatnim czasie. Użytkownicy Motoroli Xoom już mogą aktualizować swój system, zaś posiadacze tabletów Samsun Galaxy Tab 10.1 będą mogli to zrobić już niedługo.

Źródła
Google I/O
dobreprogramy.pl

Ubuntu Developer Summit Budapeszt 2011

Trzynastego maja zakończył się zjazd developerów Ubuntu w Budapeszcie. Podczas tego wydarzenie osoby zajmujące się rozwojem tej dystrybucji Linuksa dyskutowały na temat kolejnych wydań systemu. Rezultaty tych dyskusji będziemy mogli najprawdopodobniej oglądać w Ubuntu 11.10, 12.04 LTS i 12.10.  Oto lista najważniejszych wniosków z UDS:

 • W Ubuntu 11.10 GDM zostanie zastąpione przez lightDM.
  Podstawową zaletą LightDM jest dziesięciokrotnie krótszy kod przy zachowaniu tej samej funkcjonalności jaką posiadają GDM lub KDM. Ponadto posiada znacznie lepszą dokumentację swojego API oraz umożliwia personalizowanie ekranu logowania za pomocą HTML oraz javascript.
  Czytaj więcej: strona domowa lightDM, lightDM na Launchpad.net, notatki z UDS
 • Thunderbird zastąpi Evolution?
  Kto wie, ale takie pomysły pojawiły się podczas UDS. Wielu użytkowników krzyknie „NARESZCIE!”, ale trzeba się zastanowić nad tym czemu Evolution tak długo pozostawało w Ubuntu jako domyślny klient poczty. Chodzi przede wszystkim o zgodność z serwerem Microsoft Exchange, której to Thunderbird nie ma (a przynajmniej nie ma out-of-the-box). Inne przyczyny to brak zintegrowanego kalendarza w Thunderbirdzie oraz niepełna integracja z całym systemem (Evolution jest składnikiem pulpitu GNOME). Jednakże Thunderbird ma bardzo bogatą bazę dodatków i jako taki jest lepszym klientem poczty e-mail. Jest też oprogramowaniem Open Source, więc deweloperzy Ubuntu jak najbardziej mogą (i najwidoczniej chcą) dokonać w nim niezbędnych zmian.
  Czytaj więcej: notatki z UDS
 • „Punkty przywracania” z użyciem migawek btrfs
  Ubuntu domyślnie instaluje się na partycji EXT4, ale możliwe jest też zainstalowanie i użytkowanie tego systemu na partycjach btrfs (B-tree file system). Poza szybkością, ten system plików umożliwia bardzo wydajne tworzenie i przywracanie tak zwanych migawek. Każda taka migawka może potem zostać zamontowana, a system plików zostanie przywrócony do stanu jaki został zapisany w migawce. W Fedorze 13 Red Hat wprowadził do menedżera pakietów yum plugin tworzący migawkę systemu plików za każdym razem gdy jakiś pakiet jest instalowany. Jeżeli jakaś instalacja zepsuje system, to możliwe jest odtworzenie całej partycji do stanu sprzed zmian za pomocą menu „recovery” w grubie.
  Taki sam system może zostać wprowadzony w Ubuntu 11.10, chociaż bardziej prawdopodobny jest scenariusz wprowadzenia tego systemu do apt w Ubuntu 12.10
  Czytaj więcej: notatki z UDS
 • Qt żyje i ma się dobrze
  Pomimo bliskiej współpracy Nokii z firmą Microsoft. Podczas UDS ogłoszono, że w 2012 roku zostanie wydane Qt5 (wraz z możliwością wydania KDE5). Co w nowym Qt? Więcej, lepiej, szybciej. Lepsza integracja z serwerem Wayland, lepsze narzędzia do budowania aplikacji, więcej społeczności OS w rozwoju bibliotek Qt.
 • Lubuntu dołącza do rodziny Ubuntu
  Ta wersja systemu Ubuntu zostanie włączona do całej rodziny wraz z wydaniem 11.10 Oneiric Ocelot i będzie działać na takich samych zasadach jak Kubuntu z KDE czy Xubuntu z XFCE.
  Przypominam, że Lubuntu było do tej pory w pełni społecznościowym projektem, bez oficjalnego wsparcia z strony Cannonical.

Źródła:
Phoronix.com (tu tu tu i tu)
Omgubuntu.co.uk

Technologia Nvidia Optimus zagości w kernelu 2.6.40

Nieoficjalnie, bo nie za pośrednictwem binarnych sterowników ale jako sporych rozmiarów pull request do infrastruktury DRM (Direct Rendering Manager). David Airlie z Red Hata zaproponuje te poprawki jak tylko Linus Torvalds otworzy merge window kernela 2.6.40. Te patche dotyczą laptopów takich jak Lenovo ThinkPad T410 i innych bazujących na podobnych komponentach.

Źródła:
Phoronix.com
interface git dla gałęzi DRM

W skrócie

Microsoft kupuje Skype za 8.5 miliarda dolarów. Steve Ballmer zapewnia, że Microsoft nie porzuci rozwoju Skypa dla systemów innych niż Windows.

Wydano GNU GRUB 1.99, zbliżamy się coraz bardziej do pełnoprawnego wydania 2.0

AMD zatrudnia dwóch kolejnych programistów w dziale OpenSource

W przyszłości Centrum Oprogramowania Ubuntu ma bardziej przypominać platformę Steam

Za 4 lata ma być nas (użytkowników Ubuntu) 200 milionów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource

 • krzyś

  Bardzo fajnie że powstał taki dział newsów związanych z ubuntu. Fajnie jest znać najnowsze wieści dot. tego systemu. Z tego co się orientuję to niema polskiego serwisu umieszczającego względnie regularnie i szczegułowo pojawiające się w sieci informacje odnośnie dystrybucji ubuntu :). Życzę dużo sił i niesłabnącego zapału w dalszym relacjonowaniu ciekawych informacji.

 • Sławek

  KDE5? Qt5 ma być zgodne na poziomie API z Qt4. Każdy program napisany pod Qt4 będzie móc korzystać z Qt5 – wystarczy go tylko skompilować tak, by korzystał z Qt5. Binarna kompatybilność nie zostanie zachowana.
  Po co więc wydawać KDE z nowym numerkiem?

 • Dwimenor Autor wpisu

  [quote comment=”48767″]Po co więc wydawać KDE z nowym numerkiem?[/quote]
  Chwyt marketingowy. Nowy numerek – nowa i lepsza wersja.
  Tak jak z wydaniem wine 1.0 czy kolejnymi wydaniami chroma.