Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 18 3


Wieści ze świata Open Source: 27 września – 3 października 2011

Kolejny tydzień, kolejna porcja wieści ze świata OpenSource. Niestety nie mam dla was dzisiaj takiej bomby jak w zeszłym tygodniu, ale i tak uważam iż to wydanie Poniedzielnika będzie ciekawsze niż kilka wakacyjnych numerów.

Upgrady, upgrady, upgrady – Firefox, Thunderbird, PulseAudio, GNOME, Tiny Core Linux

Zgodnie z nowym cyklem wydawniczym, w tym tygodniu otrzymaliśmy kolejne wydanie przeglądarki Mozilla Firefox. Siódma wersja przynosi tylko jedną istotną zmianę – zmniejszone użycie RAM-u. Problem wycieków pamięci w Ognistym Lisku znany jest przynajmniej od wersji 4, ale dopiero teraz udało się go w dużej części załatać. Widać to szczególnie przy trzymaniu wielu otwartych kart przez długi czas. Nie powinno dochodzić do sytuacji gdzie po paru godzinach pracy FF zjada 3 gigabajty pamięci.
Inne nowości w przeglądarki to między innymi poprawienie działania usługi Sync (działa teraz szybciej), ukrycie przedrostka „http://” w pasku adresu, naprawienie kilku błędów bezpieczeństwa i stabilności.

Parę dni po FF7 Mozilla wydała także nowego Thunderbirda zaktualizowanego o nową wersję silnika HTML Gecko. Zaktualizowano także książkę adresową, kilka setek pluginów do klienta pocztowego oraz dodatki takie jak Lighting Calendar, Conversations i OpenSearch.

PulseAudio doczekało się w końcu wydania 1.0. Ten serwer dźwięku przeżył niesamowity rozwój w Ubuntu. Z oprogramowania, które raczej częściej nie działało niż działało, przeistoczył się w naprawdę kawał dobrego softu. Wystarczy spojrzeć na nasze forum. W czasach Ubuntu 8.04 mieliśmy naprawdę DUŻO tematów w stylu „nie działa dźwięk”, a większość porad opierała się na wywaleniu PA. Obecnie problemy z dźwiękiem sprowadzają się raczej do pogrzebania w mikserze i pogłośnienia wyjścia.
Wersja 1.0 bazuje na cyklu rozwojowym rozpoczętym przez 0.9.19 i właściwie jest tylko zmianą numerka (podobnie jak to miało miejsce z Wine). Deweloperzy uznali, że PA jest już wystarczająco dojrzałe, aby być ochrzczone numerem 1.
Wersja 1.0 poza zmianą numerka dostała także szereg nowych i ciekawych opcji. Na przykład eksperymentalną integrację z D-Bus czy możliwość zmiany głośności poszczególnych źródeł dźwięku (można na przykład wyciszyć mikrofon dla jeden aplikacji a pogłośnić go dla drugiej).

GNOME zostało zaktualizowane do wersji 3.2. Po paru latach przestoju GNOME zaczyna nadrabiać zaległości do KDE. Pełen przegląd nowości dostępny jest (po polsku) tutaj. Najciekawszą moim zdaniem jest możliwość powiązania systemu z różnego typu aplikacjami online. Przykładowo można za pomocą kilku kliknięć zsynchronizować konto Google z systemowym kalendarzem, klientem pocztowym, książką adresową i dokumentami. GNOME dostało także funkcję szybkiego podglądu – zamiast ładować przeglądarkę zdjęć, grafiki są wyświetlane bezpośrednio przez środowisko.

Chociaż przeważnie nie piszę o innych dystrybucjach, ale tym razem zrobię wyjątek, gdyż Tiny Core Linux jest moim ulubionym distro na LiveUSB. Dojść powiedzieć, że moja praca magisterska została napisana w bibliotece przy użyciu TCL 😉
Ta wspaniała, minimalistyczna dystrybucja doczekała się właśnie swojego czwartego wydania. Aktualizacja obejmuje samą dystrybucję jak i większości paczek z repozytorium. Sporych zmian doczekała się przede wszystkim przeglądarka i instalator oprogramowania, przez co oba moduły są wygodniejsze w użytkowania.

Katalog wolnego i otwartego oprogramowania

Free Software Fundation uruchomiło w tym tygodniu internetowy katalog zawierający opisy niemalże siedmiu tysięcy aplikacji udostępnionych na wolnych licencjach. Jednym z podstawowych problemów tego typu katalogów są często martwe linki lub skasowane projekty. FSF przyłożyło się i każda aplikacja przed dodaniem do katalogu została sprawdzona nie tylko pod kątem zgodności z wymaganiami licencyjnymi, ale także tego czy strona domowa programów w ogóle działa.

Kolejna akcja Humble Indie Bundle – Frozen Synapse

W piątej edycji tej serii dostępne są jak na razie dwie gry. Frozen Synapse jest taktyczną grą turową, wzorowaną na kultowych X-Com i Laser Squad. Oczywiście wszystko okraszone współczesną grafiką na miarę gier Indie. Kilka dni po rozpoczęciu akcji udostępniono także za darmo każdemu grę TRAUMA (normalnie kosztuje 7$). Ponadto każdy kto wpłaci więcej niż średnia wpłata otrzyma wszystkie gry z jednej z poprzednich edycji – Humble Frozenbyte Bundle.

W skrócie

Nokia tworzy nowy linuksowy system dla tanich komórek. Co z MeeGo? Przeistacza się w Tizon.

Rok temu, na fali sprzeciwu wobec polityki Oracle co do OpenOffice, powstała Document Fundation. Przez ten rok pakiet biurowy LibreOffice znacznie oddalił się od swojego przodka, wygryzając mu kawał rynku. Obecnie LibreOffice jest pobierane około 900 tysięcy razy miesięcznie.

Jest już dostępna ósma wersja kandydująca kernela 3.1. Stabilnego wydania należy się spodziewać w najbliższym czasie.

Cannonical ukończyło pracę nad stroną dla deweloperów aplikacji dla Ubuntu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 18

 • rafsiu

  fajnie się zapowiada ten gnome 3.2
  ciekawe ile z tego będzie dostępne w unity
  bo mi przynajmniej brakuje integracji z googlem a’la android i fajnie jakby wrzucili to do ubu

 • pawiecki

  Nokia ostatnio dziwaczeje. Najpierw wkłada masę kasy na wyprodukowanie jednej z najciekawszych komórek oraz systemu ostatnich lat a potem ubija go by znów podjąć prace nad systemem dla swoich komórek tylko tych tańszych. Nie rozumiem, co w MeeGo przeszkadzało w umieszczaniu go w tańszych modelach? Widać jak płynnie śmiga na N9, na nieco słabszych podzespołach również dawałby radę, wystarczyłoby trochę optymalizacji – to napewno mniej pracy niż budowanie systemu od nowa i wypinanie się na programistów aplikacji.

  Co do Kernela to wiadomo czy ruszyło coś w sprawie pożerania energii? Ciekaw jestem nowego Ubuntu ale ciągle jakieś problemy z tym jądrem a na netbooku czas pracy na baterii jest jednak istotny :/