Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 21 5


Wieści ze świata Open Source: 18 – 24 października 2011

Nokia mota się jak ryba w sieci. Z jednej strony podpisuje cyrograf z Microsoftem, z drugiej – ciągle pracuje nad kolejnymi linuksowymi systemami operacyjnymi. Qt zostaje otworzone do końca, ale przeniesione poza infrastrukturę serwerów Nokii. A tak poza tym? Czekamy na UDS Orlando aby zobaczyć czym tak naprawdę zaskoczy nas Ubuntu 12.04 LTS.

Perypetii Nokii z MeeGo Ciąg dalszy

Dystrybucja MeeGo jest chyba najbardziej pechową dystrybucją na świecie. Był Moblin, było Maemo. Potem Intel z Nokią się dogadali i połączyli je w MeeGo. Nokię „kupił” Microsoft i MeeGo poszedł w odstawkę. Teraz ma się nazywać Tizen.

Wiele osób wątpiło, że po podpisaniu umowy Nokia-Microsoft ta pierwsza zdobędzie się na wydanie jakiegokolwiek telefonu z Linuksem na pokładzie. N9 wydano w paru miejscach na świecie, ale media donosiły o wycofywaniu komórek ze sklepów. Dlatego może nieco dziwić fakt, że od dzisiaj dostępna jest w polskich sieciach komórkowych Nokia N9 z systemem operacyjnym MeeGo 1.2.

Co na pokładzie? Procesor 1 GHz, dotykowy ekran o przekątnej 3,9 cala i kompatybilność z wszystkimi akcesoriami Nokii. Aplikacje? Jest tego trochę w OviStore i innych miejscach rozsianych po sieci. Nie ma ich tyle co dla Androida czy iOS, nie ma też takiej centralizacji sklepu z programami jak w przypadku czołowych graczy na rynku. Jednakże w sieci piszczy o możliwości odpalania androidowych aplikacji na komórkach z MeeGo przy użyciu OpenMobile ACL.

Jako, że nie kupuje się kota w worku (tym bardziej, że ten kot kosztuje 2600zł), Nokia przygotowała showroomy, w których można wypróbować N9.

Pierwszy showroom pojawi się w warszawskim Pasażu Wiecha już 24 października i będzie dostępny dla odwiedzających do końca listopada. Kolejne będą pojawiać się w Katowicach przy ulicy Korfantego 2 (24.10-06.11), Krakowie przy Galerii Krakowskiej (24.10-06.11), we Wrocławiu na Placu Grunwaldzkim 22 (07.11-20.11) oraz w Poznaniu na terenie Starego Browaru (07.11-20.11).

Dziennik Internautów

Jeżeli interesują was chwytliwe slogany i marketingowy bełkot, to więcej informacji o N9 znajdziecie tutaj.

Co przyniesie Ubuntu 12.04 Precise Pangolin?

Kolejne Ubuntu będzie wydaniem LTS, co dla społeczności jest bardzo ważne. Wydania LTS zawsze były najbardziej dopracowanymi i stabilnymi wydaniami Ubuntu. Trafiało tam niewiele nowości, deweloperzy skupiali się na naprawieniu wszystkiego co trafiło do głównej gałęzi rozwojowej od poprzedniego wydania tego typu. W moim odczuciu, Ubuntu o przedłużonym wsparciu technicznym oraz następująca po nim wersja .10 cieszyły się zawsze największym uznaniem użytkowników. To właśnie w 10.04 LTS po raz pierwszy Pulse Audio zaczęło sprawiać mniej problemów niż ich stwarzać. Serwerowe 6.06 w wielu miejscach przetrwało próbę czasu i obeszło się bez aktualizacji do 8.04. Zostało zastąpione dopiero przez 10.04.

Mark Shuttleworth na swoim blogu podsumował założenia jakimi będą kierować się deweloperzy przy pracach nad kolejnym Ubuntu. Przed nimi ciężkie zadanie, gdyż Ubuntu LTS jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji serwerowych ogólnego użytku. Jest także numerem jeden jeżeli chodzi o usługi typu Cloud Computing.

12.04 będzie też pierwszym LTS-em działającym na architekturze ARM. Wczesne wydania Ubuntu obsługiwały tę architekturę, ale zostało to porzucone. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu rynku urządzeń mobilnych (a wiele z nich ma procesory ARM) nie jest to najgorsza decyzja.

Jeżeli chodzi o desktopy, to dużo wysiłku ma zostać włożone w dopracowanie Unity oraz poprawienie obsługi wielu monitorów. Tak jak było do tej pory w wydaniach LTS, będzie możliwa bezpośrednia aktualizacja z Ubuntu 10.04.

Desktopowe wydania Ubuntu LTS miały do tej pory trzyletni okres wsparcia. Wydanie 12.04 otrzyma aż pięcioletnie wsparcie techniczne, co oznacza że będzie wspierane tak samo długo jak wydania serwerowe – aż do 2017 roku.

Szczegóły poznamy na zbliżającym się Ubuntu Developer Summit w Orlando (USA), które odbędzie się w dniach 31 października – 4 listopada.

W skrócie

Google zamyka code search – wyszukiwarkę kodu źródłowego. Alternatywa? Koders.com.

Nie będzie Postala III dla Linuksa. Przynajmniej na razie.

Vodafon uruchomiło sprzedaż netbooków z Ubuntu. Na razie tylko w Afryce Południowej. Za mniej niż 190$ można dostać WebBooka z 512 megabajtami pamięci RAM, czterema gigabajtami pamięci stałej i dziesięciocalowym ekranem. Całość waży mniej niż jeden kilogram.

Kernel.org oraz linux.com powoli powracają do życia. W oczekiwaniu na przywrócenie całej infrastruktury Linus Torvalds wydał dziesiątą wersję kandydującą Linuksa 3.1.

Jacek Popławski wydał wersję 0.5 swojego narzędzia do obróbki kolorów Delabolatory. Recenzja i opis instalacji na Przystajniku.

Wydano Blendera 2.60. Największą nowością jest dodanie wsparcia dla dźwięku 3D. Pełna lista zmian dostępna jest tutaj.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 21