Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 49 6


Wieści ze świata Open Source: 8 – 14 maja 2012

Jak było do przewidzenia, Ubuntu Developer Summit przyniósł bardzo dużo zaskakujących decyzji dotyczących Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Nikogo nie powinno dziwić, że część z nich jest co najmniej lekko kontrowersyjna. Taka już jest natura Ubuntu, deweloperzy nie czekają latami na wprowadzenie nowości, a raczej testują je na żywca. Czy to dobrze, czy źle? Napisano o tym już całe elaboraty.

UDS-Q – Sprzedaż komputerów z Ubuntu.

Jednym z powodów, dla którego Windows trzyma się na rynku jest fakt preinstalowania go na niemalże każdej sprzedawanie maszynie. „Niemalże” to nie znaczy „wszędzie”, jest wcale niemała nisza rynkowa zagospodarowana przez inne systemy. Ktoś pomyślałby, że zajęta została przez produkty firmy Apple, ale jak się okazuje nie jest to do końca prawda.

Do tej pory byłem świadom istnienia miejsc na świecie, gdzie można kupić komputer z zainstalowanym Linuksem. Po różnych Media marketach czy Saturnach stoją jakieś maszynki o przedziwnej konfiguracji sprzętowej, z zainstalowanym Linpus Linux. Jednakże dane zaprezentowane podczas UDS-Q lekko mnie zaskoczyły. W przeciągu ostatniego roku na świecie sprzedano około 9 milionów komputerów z Ubuntu za łączną kwotę 7,5 miliarda dolarów. W przyszłym roku liczby te mają się podwoić i w sumie 5% sprzedanych na świecie komputerów ma mieć preinstalowane Ubuntu. Głównymi odbiorcami Ubuntu są Acer, Asus, Dell, Lenovo i HP. Pod względem geograficznym taki sprzęt najlepiej sprzedaje się w Republice Południowej Afryki (nic dziwnego, to jest ojczysty kraj Marka Shuttlewortha) i w Chinach. W tym roku Dell zamierza wypuścić „Sputnika” (model XPS13) z Ubuntu specjalnie dostosowanym dla tej maszyny. Tak samo zamierza postąpić Asus z kilkoma modelami EeePC.

UDS-Q: Ubuntu 12.10 od strony użytkownika

Po paru latach ma zmienić się dźwięk logowania do systemu na „bardziej ludzki, mniej mechaniczny”. Ponadto mają pojawić się możliwości łatwiejszego dostosowania dźwięków systemowych (wliczając to powitanie ekranu logowania).

Unity 2D, wersja domyślnego interfejsu Ubuntu nie wymagająca akceleracji sprzętowej, zniknie w kolejnym wydaniu Ubuntu. Canonical po trupach dąży do ujednolicenia interfejsu swojego systemu. Osoby pozbawione akceleracji sprzętowej będą zależne od sterowników opartych o LLVMPipe, które teoretycznie są wstanie pociągnąć Unity 3D na samym tylko procesorze. Ale sami wiemy jak to jest pomiędzy teorią i praktyką. Na osłodę dodam, że paczki z innymi środowiskami nadal będą dostępne w repozytoriach. GNOME 3 ma być trzymany w najnowszej wersji. W momencie wydania Ubuntu 12.10 będzie to wersja 3.6. W Do tego czasu powinna być to pełna instalacja GNOME3.6, a nie jak jest obecnie, potworek sklecony z  3.0, 3.2 i 3.4.

Są plany stworzenia nowego członka rodziny *buntu. Ubuntu zawsze było kojarzone z GNOME, ale od czasu wprowadzenia unity ma coraz mniej z nim wspólnego. Nowe gnomebuntu bazowałoby w całości na środowisku graficznym GNOME 3.6

Jak pisałem w wcześniejszych wydaniach Poniedzielnika, Kubuntu zostało porzucone przez Canonical i jest obecnie rozwijane przez Blue Systems.

Instalacja sterowników własnościowych, która obecnie zajmuje się program Jockey, ma zostać znacznie uproszczona. O ile system w czasie instalacji potrafi już zainstalować odpowiedni sterownik, to działanie Jockeya może być często dziwne dla użytkowników (propozycja instalacji kilku różnych sterowników dla kart Nvidii nikogo już nie dziwi). Jednym z pomysłów jest zrezygnowanie z tego programu i wrzucenie instalacji sterowników do Centrum Oprogramowania. Są też pomysły dodania instalacji szerszej gamy oprogramowania – ndiswrappera, skanery, drukarki od Brothera, modemy od LinuxAnt.

Instalator Ubuntu (Ubiquity) ma zostać zintegrowany z instalatorem Altarnate, to znaczy dostanie jego wszystkie funkcje: woluminy LVM, FakeRaid/software Raid, być może tekstowy instalator dla słabszych maszyn.

UDS-Q: Ubuntu 12.10 od strony technicznej

Kernel Ubuntu będzie najprawdopodobniej bazował na Linuksie 3.5 z dużą szansą na upgrade do 3.6 już po sierpniowym wydaniu.

Do wyświetlania grafiki zostanie użyty serwer X.org w wersji 1.12 lub 1.13 (decyzja nie została podjęta), z najnowszymi otwartymi sterownikami dostępnymi w momencie kończenia prac (wliczając w to Mesa 8.1). Deweloperzy chcą się skupić nad doprowadzenie do porządku pracy wielu użytkowników na jednym systemie (multi-seat). To działa dobrze na najnowszej Fedorze, ale na Ubuntu Precise wymaga więcej zachodu niż jest to warte. Konkretniej chodzi o rzeczy takie jak Plugable Thin Client.

Niestety, Canonical nie zamierza pracować nad rozwiązaniem problemów z przełączaniem kart graficznych, a jeżeli już to najwcześniej w wydaniu 13.04. Według wypowiedzi anonimowego pracownika jednej z firm komputerowych, brak wsparcia dla Nvidia Optimus jest największa przeszkodą dla producentów komputerów we wprowadzeniu Ubuntu na ich sprzęt.

Są też śmiałe plany na przeprowadzenie całego procesu bootowania (od strony wizualnej) przez Waylanda i dopiero potem przełączenie się na X-y (lub pozostawienie obu działających i od siebie zależnych, co jest już obecnie możliwe). Problem stanowi naturalnie ogrom pracy potrzebnej do stworzenia takiego oprogramowania oraz własnościowe sterowniki do kart graficznych. Zaleta? Bardziej płynne przejścia pomiędzy bootowaniem i ekranem logowania, więcej bajerów i (teoretycznie) wcześniejsze zwalnianie tempa pracy wiatraczków na kartach graficznych – zamiast tuż przed samym ekranem logowania. Nie liczyłbym na to wcześniej niż za rok czy dwa.

System plików ext4 pozostanie domyślną opcją podczas instalacji nowego Ubuntu, btrfs pozostanie dodatkową opcją w instalatorze. Z powodów bezpieczeństwa nie zdecydowano się na użycie btrfs jako domyślnego systemu plików. Btrfs ciągle jest uważany za mniej stabilny i mniej odporny na awarie niż ext4, ale posiada wiele ciekawych mechanizmów (przede wszystkim migawki), które chętnie widzieliby użytkownicy. Instalacja systemu przez przywrócenie migawki w czasie poniżej minuty? Partycja recovery? Proszę bardzo, ale dopiero w Ubuntu 13.xx.

Python3 zagości na desktopie, zastępując wersję drugą obecną w wydaniu 12.04. Wszystkie aplikacje korzystające z Pythona (a jest ich bardzo dużo) będą sprawdzone pod kątem kompatybilności z trzecią wersją tego języka i w razie potrzeby przepisane.

Ubuntu 12.10 pozostanie przy upstart jako metodzie bootowania i nie zamierza przenieść się na systemd (co czynią inne dystrybucje). Dobrze zoptymalizowany systemd potrafi zbootować system w czasie 2 sekund.

UDS-Q: Electronic Arts

Pewnie już wiecie, gdyż temat był szeroko dyskutowany na naszym forum. EA pojawiło się na UDS-Q, zaprezentowało dwie gry na przeglądarki obsługujące HTML-5 i…tyle. Jak na ironię, nie robili z siebie hipokrytów jak większość megakorporacji. W wielkim skrócie:

 1. EA ma zarabiać pieniądze
 2. Najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem są gry mobilne
 3. Gry mobilne przyciągają dużo kobiet i niedzielnych graczy
 4. Ubuntu jest Linuksem dla każdego, w tym dla kobiet i niedzielnych graczy
 5. Niskim kosztem można robić gry na Linuksa

HTML5 pójdzie na dużej gamie sprzętu, wliczając w to zarówno tablety i smartfony z Androidem/iOS jak i nie jest zależne od Windowsa na desktopach. Za jednym zamachem EA zamierza objąć naprawdę duży rynek. Czegoś takiego można się było spodziewać, chociaż wszyscy (wliczając mnie) liczyli na jakąś odpowiedź na linuksowego Steama od Valve.

Z kronikarskiego obowiązku: w Centrum Oprogramowania Ubuntu pojawiły się dwie pozycje od Electronic Arts

 1. Command & Conquer Tiberium Alliances – RTS
 2. Lord of Ultima – MMORTS

Obie gry są obecnie w fazie otwartej bety. Na razie nie trzeba za nie płacić, ale nie wiadomo czy np. LoU nie przejdzie na model freemium. Oczywiście instalator gry nie robi nic innego niż dodanie linków do gier w systemowej przeglądarce internetowej. Instalacja w tym momencie przebiega dosyć długo. Czyżby serwery EA nie wytrzymały zainteresowania ze strony użytkowników Ubuntu?

Źródła
Ubuntu Developers youtube
uds.ubuntu.com

W skrócie

Odtwarzacz multimiedialny VLC pobrano już ponad miliard razy.

Wydano PulseAudio 2.0. W nowej wersji między innymi detekcja gniazda jack, mniejsze zużycie procesora i możliwość korzystania ze zwirtualizowanych urządzeń pod kontrolą środowiska Xen.

Skoro o dźwięku mowa, to pojawiła się nowa wersja sekwencera midi Rosengarden.

Pojawiła się wersja 2.0 popularnego narzędzia PowerTop.

Chcesz zostać sysadminem? Zacznij od przeczytania tej książki: The Diaban’s Administator Handbook.

Pojawiła się aktualizacja Ubuntu Buisness Remix.

Po naprawdę długiej pracy Apache Fundation wypuściła pierwszą stabilną wersję Apache OpenOffice. Większość nowości w tym wydaniu jest już dostępna w LibreOffice od jakiegoś czasu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 49

 • dareczek

  „wcześniejsze zwalnianie tempa pracy wiatraczków na kartach graficznych”
  Mój Radeonik w ogóle się nie przejmuje tym czy system wystartował czy nie, jeszcze na etapie kiedy działczy BIOS zwalnia do domyślnych ustawień, o ile wiatrak się nie zatnie, bo i tak mi się zdarza.

  „Dobrze zoptymalizowany systemd potrafi zbootować system w czasie 2 sekund.”
  Demon. Canonical chyba w kulki leci odpuszczając sobie coś tak dobrego.

 • Diseant

  Akurat co do systemd jestem zgodny, choć i tak Ubuntu startuje szybko (w szczególności wersja 10.10 i 10.04). Jeżeli systemd zostanie wprowadzony, będę szczerzę zadowolony.

 • Tomahawk

  „wcześniejsze zwalnianie tempa pracy wiatraczków na kartach graficznych”
  Fajna karta graficzna. Ten wiatrak napędzą coś?
  To że jakiś ignorant techniczny wejdzie na forum i napisze, że ma wiatrak w komputerze jest jeszcze zrozumiałe. To, że na portalu o tematyce powiązanej z techniką redaktorzy nie wiedzą jaka jest różnica między wentylatorem, a wiatrakiem nie jest dobre.

  Za strony producenta wentylatorów:
  http://fander.pl/faq/czy-wiatrak-to-wentylator/
  Na Wikipedii też można poczytać 😉

 • PL_kolek

  Powertop2 wyszedł z bety? Niesamowite!

  Dziwi mnie trochę sprawa z nVidia Optimus. Bumblebee działa mi naprawdę dobrze, ze wsparciem Ubuntu mogłoby być jeszcze lepiej i obie strony wyszłyby na tym dobrze