Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 89 9


Wieści ze świata Open Source: 5 – 11 marca 2013

Dzisiaj krótko i zwięźle. Najważniejsze wydarzenie poprzedniego tygodnia zostało opisane w dedykowanym artykule i nie ma sensu się powtarzać. Canonical ze swoim Mirem przyćmili wszelkie inne nowinki.

W skrócie

Wychodząc z założenia, że aktualizacja całego stosu bibliotek może być uciążliwa dla przeciętnego użytkownika, Intel zaprezentował swój własny instalator dla swoich sterowników graficznych. Instalator tak naprawdę jedynie ustawia w systemie odpowiednie repozytoria i przeprowadza aktualizację z wykorzystaniem systemowego mechanizmu pakietów. Jednakże zrobi to w sposób zautomatyzowany i całkowicie „klikalny” – bez grzebania w konsoli i zastanawiania się, którego PPA należy użyć. Instalator dostępny jest dla Ubuntu 12.04, 12.10 oraz Fedora 17 i 18, zarówno w wersjach 32 jak i 64 bitowych. UWAGA: na ten moment nie zaleca się korzystania z instalatora na 64 bitowym Ubuntu, gdyż powoduje to pewne komplikacje.

Nvidia aktualizuje swoje sterowniki. Wersje 173.14.37 (sterownik Legacy dla starszych kart graficznych) oraz 304.84 (dla układów starszych generacji) działają teraz na najnowszym serwerze wyświetlania X.org 1.14 i poprawiają renderowanie fontów oraz kilka pomniejszych błędów. Zaktualizowano też najnowszy sterownik 313.xx (wersja dla nowych układów, krótki okres wsparcia dla sterownika, w przeciwieństwie do serii sterownikó 310.xx). Wersja 313.26 umożliwia uruchomienie kart GeForce GTX Titan pod Linuksem.

Wydano wersję 3.0 Ardour, popularnego centrum do cyfrowej obróbki dźwięku.

Na fali zmian związanych z ogłoszeniem wydania własnego serwera wyświetlania – Mir – Sam Spilsbury, czołowy deweloper Compiza w społeczności deweloperów Ubuntu, postanowił zrezygnować z pracy nad poprawkami Compiza dla Ubuntu. Krótko mówiąc Canonical trzymając w tajemnicy Mira przez tyle miesięcy praktycznie wyrzucił na śmietnik 4 ostatnie miesiące jego pracy.

Wygląda na to, że przynajmniej Nvidia będzie dostarczać swoje sterowniki dla Mira.

Trwają teoretyczne rozważania na temat udostępnienia materiałów chronionych mechanizmem DRM na Ubuntu. Bądź co bądź, własny serwer wyświetlania oraz współpraca z producentami sprzętu daje takie możliwości.

13 marca odbędzie się na Politechnice Warszawskiej wykład Richarda Stallmana pt. „Wolne społeczeństwo cyfrowe”. Ciekawe czy będzie miał coś do powiedzenia na temat powyższego punktu.

The Document Foundation wydało LibreOffice 4.0.1. Chociaż jest to wydanie poprawkowe względem wydanego w lutym LibreOffice 4.0, to przynosi także jedną nowość. Impress Remote to aplikacja do sterownia prezentacjami Impress za pomocą urządzeń Bluetooth.

Ruszyła kolejna akcja Humble Bundle for Android. W piątej odsłonie dostępne są następujące tytuły:

 • Beat Hazard Ultra – Kosmiczny shooter, generujący wrogów w rytm muzyki,
 • Solar2 – zręcznościówka, w której zbieramy materię ewoluując od kawałka skały, przez gwiazdę aż do czarnej dziury. Aż się prosi o „Also Sprach Zarathustra” w podkładzie muzycznym,
 • Dynamite Jack – wariacja na temat Bombermana,
 • Night Sky – kolejna wariacja na temat „przeprowadź piłkę przez przeszkody”. To się nigdy nie znudzi,
 • Super Hexagon – kolejna gra rytmiczna (dostępna dla tych, co zapłacą więcej niż średnia),
 • Dungeon Defenders – miks na temat Tower Defence i shootera TPP (dostępna dla tych, co zapłacą więcej niż średnia, zestaw zawiera wszystkie DLC).

Korekta: admo


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 89

 • bledo

  Ciekawa sprawa.
  Martwi mnie tylko ilość artykułów w czytelni. Bardzo mało ich wychodzi, a szkoda. W tym temacie lepiej dawać częściej a mniej treści niż zamieścić coś dużego na dłuuugi czas. Życzę więcej zapału do pracy lub pomocy.

  • Dwimenor Autor wpisu

   KAŻDY może napisać artykuł w czytelni. Jest coś ciekawego o czym chciałbyś powiadomić świat? Wystarczy się zarejestrować, napisać szkic i czekać na akceptację. Nie powinno to trwać dłużej niż kilka godzin (tyle czekał przeważanie zanim dostałem uprawnienia do publikacji)
   http://ubuntu.pl/czytelnia/napisz-artykul/

   Co do formuły Poniedzielnika:
   Naprawdę, ale to naprawdę nie chcę brać udziału w wyścigu „kto pierwszy napisze o danej nowości”. Raz, że nie mam czasu śledzić na bieżąco wszystkiego (chwała niech będzie agregatorom RSS!), a tym bardziej pisać artykuł od razu jak coś się pojawi.
   Druga sprawa: często jest tak, że w jednej sprawie w ciągu tygodnia pojawi się jeden news, np aktualizacja sterowników. Ale często jest też tak, że sprawa ma drugie i trzecie dno. Często po paru dniach od pierwotnego wydarzenia pojawiają się dodatkowe informacje. Żeby być w miarę rzetelnym musiałbym albo pisać aktualizacje albo aktualizować oryginalny wpis w Czytelni. Ja osobiście wolę napisać raz a dobrze.
   Po trzecie: Poniedzielnik prowadzę jak gazetę – jedno wydanie, wiele informacji. Nie zaś jak blog – jeden wpis, jedna informacja. Dlaczego tak? Bo taka forma mi się podoba, ciągle preferuję wydania gazetowe popularnych gazet zamiast ich wydań elektronicznych. A czasem jak mam wenę twórczą i mało materiału to Poniedzielnik staje się bardziej felietonem na jakiś temat niż zbiorem suchych faktów.
   Oczywiście czasem pojawiają się wpisy dedykowane, ale to przeważnie dlatego aby za bardzo nie rozdmuchiwać kolejnego wydania Poniedzielnika.

 • laybythesea

  [quote comment=”52931″]Ciekawa sprawa.
  Martwi mnie tylko ilość artykułów w czytelni. Bardzo mało ich wychodzi, a szkoda. W tym temacie lepiej dawać częściej a mniej treści niż zamieścić coś dużego na dłuuugi czas. Życzę więcej zapału do pracy lub pomocy.[/quote]
  Opadła mi szczęka, a potem ręce. A teraz jest mi po prostu przykro. Zadam ci tylko pytanie: czy mógłbyś napisać, czy dołączyłbyś do grona osób piszących artykuły w naszej czytelni i dlaczego nie?

 • PL_kolek

  Sam parę razy coś napisałem, więc potwierdzam, że to możliwe.

  A Poniedzielnik czytam od pierwszego numeru, każdy poniedziałek to festiwal F5 jeśli tylko jestem przy komputerze i wydanie się przeciąga 😉

 • konrad

  I ja się dołączam do podziękowań Martina. Obecna forma Czytelni i Poniedzielnika jest idealna.

  btw no i niedługo 100 wydanie 😉