Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 92 11


Wieści ze świata Open Source: 26 marca – 1 kwietnia 2013 r.

Pierwszy kwietnia. Co za nieszczęśliwa data. Każdy się spodziewa nie_do_końca_poważnych newsów. Cokolwiek bym nie napisał, każdy będzie szukał haczyków, a przynajmniej będzie sceptycznie podchodził do wszystkiego co napiszę. Ale może to i dobrze? Krytyczne podchodzenie do nowych informacji to dobra praktyka. Proszę więc bardzo, możecie rozpocząć poszukiwania.

GNOME 3.8

Od dobrych dwóch tygodni testuję nadchodzące Ubuntu 13.04 Raring Ringtail jako mój podstawowy system operacyjny. Tym razem zaparłem się i postanowiłem do czasu premiery stabilnej wersji systemu używać Unity. Poprzedni taki eksperyment skończył się po jakiś 3 dniach, kiedy to Unity wyleciało z hukiem, zastąpione najpierw przez gnome-failback a potem przez Cinnamon. Minął rok i proszę – jestem wstanie wytrzymać 2 tygodnie z Unity i nawet bardzo nie narzekam. Jednakże w tym tygodniu wydano coś, co zachwiało moim postanowieniem dania szansy wynalazkowi Canonical, a mianowicie GNOME 3.8 z wtyczką Classic Mode.

Zaprezentowane w wydaniu 3.0 GNOME Shell zostało bardzo chłodno przyjęte przez tę najgłośniej krzyczącą część społeczności użytkowników. Nie bez przyczyny, gdyż pozbyto się charakterystycznych paneli i zastąpiono je nakładką „Activities”. Ostał się jeden panel, ale tylko jako miejsce na wyświetlenie zegara, kalendarza, tacki systemowej i innych apletów. Krótko mówiąc deweloperzy zaprezentowali całkowicie nowy interfejs graficzny, co niekoniecznie spotkało się z uznaniem wieloletnich użytkowników GNOME. Na fali protestów powstały lepsze (Cinnamon) i gorsze (Mate) rozwiązanie. Deweloperzy opierali się różnym pomysłom przywracania GNOME do dawnego wyglądu, w końcu jednak dali za wygraną. W nowym wydaniu GNOME pojawiła się w końcu porządna wtyczka umożliwiająca włączenie dawnego wyglądu bez rezygnowania z innych funkcji systemu, tj. górny panel na aplety i dolny panel na listę okien.

Pozostałe zmiany i nowości:

 • widok aplikacji (Application Overlay) – dostępne są teraz dwie zakładki – jedna wyświetla wszystkie aplikacje (jak do tej pory), druga zaś tylko te często używane;
 • powiadomienia – dodano możliwość łatwego ustawiania, które aplikacje mogą wyświetlać powiadomienia oraz możliwość rozwijania powiadomień (<super> + N) oraz otwierania/zamykania okna powiadomień (<super> + M);
 • systemowe menu dokumenty – dodano integrację z Google Drive;
 • systemowa wyszukiwarka – dodano możliwość ustawienia co będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania (można np. wyłączyć przeszukiwanie dokumentów albo muzyki);
 • systemowa przeglądarka internetowa (Web) – dodano tryb incognito, dodano przycisk nowej zakładki w panelu zakładek, przywracanie zamkniętych zakładek oraz możliwość korzystania z wtyczki Flash;
 • AppFolder – nowy widok dla grup aplikacji;
 • nowe aplikacje – zegary (Clocks), pogodynka (Weather) i notatnik (Notebook).
 • opcje prywatności (czyszczenie kosza i historii, blokada ekranu, wyłączenie funkcji „ostatnio używanych dokumentów”);
 • zintegrowany klient OwnCloud w menu „Online Accounts”;
 • płynniejsze animacje zmiany rozmiaru okien, przede wszystkim przy odtwarzaniu filmów;
 • 60 bug-fixów;
 • pełne wsparcie dla serwera wyświetlania Wayland 1.0.

Źródła:
Informacje o wydaniu GNOME 3.8

Hiszpański protest przeciwko UEFI

Hiszpańska organizacja Hispalinux złożyła w zeszłym tygodniu protest do Komisji Europejskiej w sprawie monopolistycznych praktyk Microsoftu, a konkretniej w wymuszania przez giganta stosowania UEFI i Secure Boot. Hispalinux reprezentuje przeszło osiem tysięcy członków – użytkowników i deweloperów z Hiszpanii. Technologia ta przeczy zasadom wolnej konkurencji, gdyż w praktyce jedynie Microsoft ma dostęp do kluczy uwierzytelniających system operacyjny na komputerze. Producent, aby móc promować swój sprzęt jako zgodny z Windows 8, musi obsługiwać technologię UEFI Secure Boot ale jednocześnie dać użytkownikowi możliwość  jej wyłączenia. Użytkownik ma do wyboru albo zrezygnować z Secure Boot (sama technologia nie jest takim złym pomysłem), lub mocno kombinować. Utrudnia to też znacznie pracę niezależnym deweloperom. Taki stan rzeczy ma się tylko i wyłącznie na platformie x86. Dla platformy ARM, aby dostać znaczek „Windows RT Ready”, producent musi całkowicie zamknąć swój sprzęt przed instalacją innych systemów operacyjnych.

Parę lat temu Unia Europejska, aby złamać monopol Internet Explorera, wymusiła na Microsofcie utworzenie ekranu wyboru przeglądarki w nowych instalacjach Windowsa na terenie Unii Europejskiej. Wtedy się z tego trochę podśmiewaliśmy ale z czasem okazało się to skutecznym rozwiązaniem. Kiedy w październiku zeszłego roku ekran wyboru przeglądarki w Windows 7 miał awarię, Mozilla zanotowała spadek ilości pobrań Firefoksa na terenie UE do poziomu około 20 tysięcy dziennie. Kiedy Microsoft zaktualizował W7, liczba pobrań skoczyła do poziomu 50 tysięcy pobrań dziennie.

Monopol IE dało się złamać. Ostatnio sam Microsoft musiał to przyznać – Internet Explorer 11 będzie się przedstawiał stronom internetowym jako „Mozilla like”, tak aby przestały mu serwować dokumenty html i CSS skrojone specjalnie dla nietrzymających się żadnych standardów wersje IE od 6 do 9.

Historia daje nadzieję, ale czy Hiszpanom się uda? Mają szansę, gdyż podobnie jak w przypadku Internet Explorera, tak i tutaj głos zabrali płacący podatki niezależni deweloperzy i firmy softwarowe. Chociaż na rynku desktopowym Microsoft stara się trzymać pozory (tutaj sporo do zarzucenia jest kiepskiej implementacji UEFI przez producentów sprzętu, vide ostatnie problemy Samsunga), to na rynku mobile MS ewidentnie dąży do całkowitego zamknięcia sprzętu dla Windows Phone.

Źródła:
Reuters (informacje o proteście)
Zdnet (straty Mozilli po wyłączeniu okna wyboru przeglądarki w Windows 7)
Geek.com (IE udaje Gecko)

 

Nowości na Parze

W ciągu ostatniego tygodnia sporo pozycji pojawiło się na linuksowej wersji platformy Steam.

 • Garry’s Mod
 • Ricochet
 • Deathmatch Classic
 • Team Fortress Classic
 • Half Life 4
 • Half Life: Blue Shift
 • Half Life: Opposing Force
 • Postal 1

W sumie dostępnych jest już 158 tytułów. Ponadto odsetek pingwinów na platformie Steam spadł do poziomu 1,7%. W zeszłym miesiącu było to około 2%.

W skrócie

Po paru latach pracy i testów wydano stabilną wersję natywną ZFS dla Linuksa. ZFS ma być domyślnym systemem plików w Ubuntu 14.10.

Pierwsza wersja beta nieliniowego programu do edycji wideo Lightworks w wersji dla Linuksa zostanie upubliczniona 30 kwietnia.

Na serwerach wylądowała nowa wersja popularnego Cairo Dock z lepszą obsługą wielu ekranów, dedykowaną aplikacją do robienia zrzutów ekranów, efektami dźwiękowymi dla niektórych akcji, możliwość wyświetlania zewnętrznych folderów (np. konta ftp) bezpośrednio na pasku. Poprawiono też integrację z popularnymi środowiskami graficznymi i dodano wiele nowych stylów.

Kolejny udany rok za Red Hatem. W roku fiskalnym 2013 mieli 1,13 miliarda dolarów przychodu (17% więcej niż w roku poprzednim), z czego 150 milionów dolarów zysku. Przy okazji udało im się posłać jednego z trolli patentowych do /dev/null: sąd uznał, że złożony przez Uniloc USA wniosek patentowy nie może być rozpatrzony, gdyż prawo zabrania patentowania algorytmów matematycznych.

W finalnym wydaniu Ubuntu 13.04 wyszukiwanie zasobów sieciowych (Amazon itp.) będzie domyślnie wyłączone. Ponadto z powodu ograniczeń czasowych, do kolejnego wydania Ubuntu nie trafią także „Smarter Scopes”, poszerzające zakres wyszukiwania w dashu o bardzo dużą ilość źródeł sieciowych.

Mozilla przeportowała Unreal Engine 3 na JavaScript i WebGL tracąc przy tym jedynie 50% wydajności oryginalnego kodu napisanego w języku C.

Google zapowiada, że nie użyje swoich patentów przeciwko OpenSource.

Norweska armia używa Ubuntu (źródło: OMG!Ubuntu)

Korekta: admo


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 92

 • Lolek

  Chyba zamiast:
  Kiedy w październiku zeszłego roku ekran wyboru przeglądarki w Windows 7 miał awarię

  Powinno być:
  Kiedy w październiku zeszłego roku ekran wyboru przeglądarki w Windows 7 miał „awarię”

  😛

 • Adam


  Ostatnio sam Microsoft musiał to przyznać – Internet Explorer 11 będzie się przedstawiał stronom internetowym jako „Mozilla like”

  czy to joke na pierwszego kwietnia?

 • mario005_21

  Dobrze dobrze nareszcie rozwój open source nabiera tępa.
  A wie ktoś może czy w ubuntu 13.04 będzie wsparcie dla Geforce GTX 660M?

 • mario005_21

  Znaczy głównie chodzi mi o wsparcie dla hdmi bo chciałem sobie na tv filmy z lapka pooglądać a tu lipa.
  Mój model lapka to Lenovo Y580.

 • ciekawy

  Są już jakieś dystrybucje LiveCD z gnome 3.8 classic?
  Chętnie bym sobie potestował, może gnome z serii 3 w końcu stanie się używalne, poki co siedze na xubuntu z xfce oraz mate 1.4 🙂

 • piotrektt

  Unity wcale nie jest takie złe (po wywaleniu zbędnego syfu typu integracja z amazonem etc), to nawet posunę się o krok dalej – od pewnego czasu nie wyobrażam sobie już bez niego pracy. Wszystko czego potrzebuje znajduje w oka mgnieniu i działa to na serio – bardzo bardzo szybko. Każdą wybraną aplikację uruchamiam w zasadzie jednym/dwoma kliknięciami (trzeba co prawda wpisać przeważnie kilka literek po kliknięciu w ikonkę unity) ale jest to rozwiązanie bajeczne dla mnie. Zwłaszcza, że unity uczy się co otwieramy najczęściej to zazwyczaj wystarczy jedna literka 🙂

  Jedyna niedopracowana jeszcze rzecz w tym środowisku to rozmieszczanie okien na kiklu pulpitach. Tylko wtedy zdarza się Unity pogubić w tym co się dzieje.

  Serio, dajcie temu środowisku szansę (mi zajęło chyba z miesiąc przestawienie się) i sami zobaczycie, że zaproponowane w Unity rozwiązania się sprawdzają.

 • mario005_21

  To przetestuj bete2 ubuntu13.04 chodzi jeszcze szybciej i nawet gry na wine niektóre chodzą lepiej a to dopiero beta.
  Brawo chłopaki z cannonical zrobiliście kawal dobrej roboty mimo dennego routera z neostrady internet hula jak ta lala.
  Pozdro dla wszystkich ubu-fanów