Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 94 11


Wieści ze świata Open Source: 10 – 15 kwietnia 2013 r.

Dzisiaj będzie krótko i zwięźle. Miniony tydzień był dosyć spokojny, chociaż Nvidia wypuściła prawdziwą bombę wydając nową wersję sterowników dodających obsługę technologii Optimus na Linuksie. „Najgorsza firma wszech czasów„? Być może wzięli sobie te słowa do serca. Lub, co bardziej prawdopodobne, zmieniła się rzeczywistość rynkowa.

Z Linuksa wypada wsparcie dla starszych układów ARM

Co to jest oprogramowanie? To narzędzie, czy coś innego? Gdy kupujesz młotek, to ktoś mówi ci co możesz nim zrobić, a czego ci nie wolno przy jego pomocy zbudować? Mamy drugą dekadę XXI wieku a dalej miejsce oprogramowania i usług elektronicznych w całym systemie społecznym i prawnym nie jest do końca jasne, nie ma społecznego konsensusu w tym temacie. W odpowiedzi na restrykcyjne warunki licencjonowania powstał Ruch Wolnego Oprogramowania. Jednak niektórzy zarzucają otwartym licencjom, że także są zbyt restrykcyjne – tyle, że w drugą stronę.

W tym tygodniu wyszła nieciekawa sprawa odnośnie części kodu architektury ARM, a konkretniej starszych procesorów tego typu (v4 i v5). Russell King, opiekun kodu ARM w linuksowym kernelu kilka dni temu napisał łatkę usuwającą wszystkie części biblioteki softfloat z kernela. Kod ten odpowiedzialny był za emulację operacji zmiennoprzecinkowych (NWFPE – NetWinder Floating Point Emulator oraz VFP – Vector Floating Point) na procesorach ARM nie potrafiących wykonywać takich obliczeń. Powód? Licencja, na której udostępniono softfloat, zawiera klauzurę wyłączenia odpowiedzialności autora za szkody spowodowane błędnym zachowaniem kodu. Kłóci się to z punktem 6 licencji GNU GPL v2, na której udostępniony jest Linux:

Na korzystanie przez odbiorcę z udzielonych w niniejszej Licencji praw nie możesz narzucać już dalszych ograniczeń

Oczywiście licencja GNU GPL v2 także zawiera w sobie wyłączenie odpowiedzialności (punkty 11 i 12), jednak w opini Free Software Fundation licencja softfloat w tym wypadku nie jest kompatybilna z GPL.

Patch usuwający „niezgodny” kod jeszcze nie został włączony do kernela. Według Linusa Torvalds obie licencje są kompatybilne. Samo wyrzucenie kodu odbiłoby się bardzo niekorzystnie na starszych urządzeniach korzystających z procesorów ARMv4 i v5. Jako, że nie posiadają one sprzętowego wsparcia dla arytmetyki zmiennoprzecinkowej, aplikacje warstwy użytkownika muszą polegać na emulacji takich obliczeń. Procesory ARM v4 i v5 wykorzystywane były w starszych generacjach smartfonów z Androidem, Jak łatwo się domyślić, instalacja takiego kernela spowodowałaby brak możliwości uruchomienia programów. Na szczęście sprawa nie jest aż tak bardzo poważna. Sporo programów korzysta z własnych bibliotek operacji zmiennoprzecinkowych, zaś procesory od Texas Instruments (jeden z czołowych producentów procesorów ARM dla smartfonów i komórek) w ogóle nie potrzebowały tego kodu.

Źródła:
gmane.org (1, 2)
Phoronix.com
h-online

W skrócie

Nowa wersja popularnego odtwarzacza VLC (2.0.6) wprowadza obsługę formatu Matroskav4, liczne poprawki w obsłudze formatów MKV, Ogg, AVI, flac, naprawia sprzętową akcelerację dokowania na systemach Windows, poprawia interfejs na systemach Mac OS X.

Nowy sterownik beta dla kart graficznych Nvidia, oznaczony numerem 319.12, dzięki włączeniu wsparcia dla standardu RandR 1.4, pozwala w końcu na częściową obsługę Optimusa pod Linuksem. Nie jest to pełna implementacja tej technologii. Normalnie Optimus włącza/wyłącza jedną z kart graficznych obecnych w laptopie, w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową. Wersja w nowym sterowniku działa trochę na innej zasadzie. Dzięki współpracy dwóch sterowników, karta od Nvidii może wyświetlać na ekranie obraz wygenerowany przez inną kartą graficzną. To wciąż wymaga włączenia obu układów, ale i tak jest bardziej energooszczędne niż gdyby oba urządzenia pracowały na pełnych obrotach.
Wymagania do uruchomienia tego systemu są dosyć spore: xrandr 1.4, X.org 1.13 i kernel z włączonym CONFIG_DRM. Trzeba więc trochę poczekać aż wszystkie odpowiednie komponenty znajdą się w dystrybucjach (według internetu testowy Ubuntu 13.04 Raring Ringtail nie radzi sobie z Optimusem na nowym sterowniku)

Korekta: admo


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 94

 • PL_kolek

  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale na razie ten optimus polega na tym, że karta nvidii chodzi sobie na minimalnych obrotach i wyświetla co Intel da, a gdy jest potrzebna, sama przejmuje renderowanie? Zapewne to jeszcze nie to, ale idziemy w dobrą stronę ;).

  I za to uwielbiam Archa – te pakiety co są wymagane, są najprawdopodobniej w głownym repo. A jak nie tam to na pewno w AUR. Nie wiem tylko jak ta opcja w kernelu, ale wbrew pozorom, jak już się potrafi zainstalować Archa, to jest prostszy w użyciu niż Ubuntu.

 • jacaato

  Te sterowniki 319, faktycznie instalują się poprawnie, ale działają dokładnie tak jak te, które nie wspierały Optimusa. I nvidia-detect nic nie wykrywa, w przeciwieństwie do nvidia-smi bodajże. Może to kwestia wersji beta…

 • PL_kolek

  Może moja karta graficzna jest na tyle mocna, żeby grać nawet przez Bumblebee, może mam dziwnie bezproblemowy komputer, ale używając Bumblebee zapewne mógłbym zagrać we wszystko co na Linuksowym Steamie się znajduje.

  Ale fakt faktem, że czekam na sterowniki, w których Optimus będzie działał bez dziwnych hacków i spowodowanych przez to efektów ubocznych.

 • mario005_21

  Witam mam takie pytanko.
  Otóż kopiowałem pliki z danymi w dużej ilości z dysku od brata i ubuntu popsuło sporo plików.
  W pawdzie to nie pierwszy raz i kiedyś już o tym mówiłem ale żeby nie wyjść na głupka wolę zapytać.
  Czy ubuntu poza wersjami lts ma problemy z kopiowaniem plików?
  A konkretniej z psuciem ich zawartości?Np:Z filmy podczas odtwarzania chodzą tak jakby co jakiś czas przycinke łapały,a jeden to się wogule nie chce otworzyć format (mkv).
  Z góry dziękuje za pomoc.

 • Grzegorz

  @mario005_21 Kiepskie miejsce wybrałeś sobie na to pytanie. Czy według Ciebie ma ono związek z artykułem? Nie lepiej byłoby na Forum?

 • ffatman

  [quote comment=”53274″]Witam mam takie pytanko.
  Otóż kopiowałem pliki z danymi w dużej ilości z dysku od brata i ubuntu popsuło sporo plików.
  W pawdzie to nie pierwszy raz i kiedyś już o tym mówiłem ale żeby nie wyjść na głupka wolę zapytać.
  Czy ubuntu poza wersjami lts ma problemy z kopiowaniem plików?
  A konkretniej z psuciem ich zawartości?Np:Z filmy podczas odtwarzania chodzą tak jakby co jakiś czas przycinke łapały,a jeden to się wogule nie chce otworzyć format (mkv).
  Z góry dziękuje za pomoc.[/quote]
  W podobnych sytuacjach ostatnio najczęściej pliki psuje Win i niewyłączona opcja szybkiego zamykania, która zamykając system nie zamyka go jak trzeba (aby grzebać w partycjach windowsowych z poziomu linuksa, trzeba windowsa zamknąć).