Ubuntu 16.04 wydane – kolejna wersja z długim okresem wsparcia 62


Ubuntu 16.04 - pulpit21 kwietnia 2016 roku firma Canonical ogłosiła wydanie kolejnej edycji naszego ulubionego systemu – Ubuntu. Wersja 16.04 o nazwie kodowej Xenial Xerus (w wolnym tłumaczeniu: Gościnna Afrowiórka) jest typu LTS (Long Term Support), czyli z długim 5-letnim okresem wsparcia. Oznacza to, że od momentu premiery przez kolejne 5 lat wydawane będą aktualizacje bezpieczeństwa (ale też inne) dla tej wersji sytemu. Sporo zmian wprowadzono w odmianie serwerowej – głównie pod kątem wirtualizacji i tworzenia chmur, ale na ten moment najbardziej interesują nas nowości w wersji biurkowej.

Jądro Linux w wersji 4.4

A wraz z nim m.in.

  • zdecydowanie lepsze sterowniki open source dla najpopularniejszych kart graficznych;
  • wsparcie dla systemu plików ZFS – znanego z systemu Solaris.

Nowa wersja środowiska Unity – 7.4

Ubuntu 16.04 - panel przy dolnej krawędzi

  • Wiele poprawek w funkcjonowaniu;
  • możliwość przeniesienia panelu z lewej krawędzi na dolną (opcja dostępna z konsoli lub przy pomocy narzędzia Ubuntu Tweak);
  • opcja „zawsze pokazuj menu”;
  • możliwość przeciągania ikon z Dasha na pulpit w celu utworzenia aktywatorów;
  • dodano opcję formatowania do ikon urządzeń wymiennych;
  • nowe paski przewijania.

Wsparcie dla paczek Snap

  • To nowy formatu rozpowszechniania oprogramowania, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów z kompatybilnością aplikacji względem zależności dostępnych w systemie. Twórcy oprogramowania mogą w prosty sposób przygotować pakiet, który będzie ze sobą dostarczał kluczowe zależności w odpowiednich wersjach, aby zapewnić poprawne działanie aplikacji. Do zarządzania paczkami Snap służy narzędzie snappy. Można go używać równolegle do apt-get i dobrze znanych paczek deb.

Nowy sklep z aplikacjami

Ubuntu 16.04 - centrum oprogramowania

  • Jest to aplikacja znana ze środowiska GNOME i zastępuje Centrum Oprogramowania Ubuntu. Nie da się ukryć że jest nieco uboższa od poprzednika, ale to z pewnością z czasem ulegnie zmianie na lepsze.
  • Pozostałe zmiany w domyślnych aplikacjach obejmują dodanie Kalendarza, programu do obsługi kamer Cheese oraz usunięcie komunikatora Empathy i nagrywarki CD Brasero (naturalnie wciąż można je zainstalować z repozytoriów).

Inne

  • Oczywiście wiele aplikacji pojawiło się w nowszych (lub najnowszych) wersjach, np.: Firefox 45, Thunderbird 38, LibreOffice 5.1, Python 3.5.

Ubuntu w najnowszej odsłonie można pobrać ze strony domowej – ubuntu.com.
Możliwa jest też aktualizacja starszych wersji – 15.10 oraz 14.04 – poprzez aktualizacje systemowe.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

62 komentarzy do “Ubuntu 16.04 wydane – kolejna wersja z długim okresem wsparcia

  • Piotr

    „Możliwa jest też aktualizacja starszych wersji – 15.10 oraz 14.04 – poprzez aktualizacje systemowe.” Próbuję z 14.04 LTS i proponuje mi tylko aktualizację do 15.10. Czy tylko ja tak mam?

    • mario_7 Autor wpisu

      To kwestia serwerów które jeszcze się nie zsynchronizowały. Za jakiś czas będzie prawidłowo oferował aktualizację.
      W ustawieniach aktualizacji ustaw aktualizacje tylko do wydań LTS.
      Jeśli to nie pomoże, to możesz spróbować polecenia: sudo update-manager -d

      • Piotr

        Chyba jednak muszę poczekać. Po komendzie z terminala melduje mi: „Welcome to the Ubuntu 'Xenial Xerus’ development release.
        This release is still in development. Do not install it on production machines.” :/

          • Piotr

            Echhh… Niestety, mój lapek jest bardzo „production machine” i chciałbym jak najmniej eksperymentować. Przez wszystkie lata używania Ubuntu parę razy miałem kłopoty z aktualizacją: działała kulawo, a raz nawet wcale. Dlatego ostatnio zwykle stawiałem system od nowa. Niestety na tym akurat kompie mam cały warsztat i jak pomyślę o zasysaniu Android Studio z przyległościami na LTE od Polsatu, to już mi słabo. 😉 Tymczasem aktualizacji nadal u mnie nie widać. Komuś się już udało?

    • Tomek

      Informacja o aktualizacji do 16.04 dla 14.04 pojawi się jak tylko będzie tzw pierwszy point release (16.04.1), tak żeby osoby które wymagają bardzo stabilnego systemu poczekały aż pierwsze problemy zostaną rozwiązane.

      Sam zrobiłem upgrade poprzez sudo update-manager -d i wsio chodzi tak jak należy a nawet dużo lepiej 😉

      • Dyrszlak

        Mi się udało. Ale dopiero teraz. Niestety po aktualizacji wyglądało to tak, jakby dosłownie na 14.04 nałożył mi się 16.04. Pierwsze zgłaszało mi się logowanie do 14.04 a zaraz po nim nowe do 16.04. System się grzebał i strasznie wywalał. Na szczęście zrobiłem bacup wszystkiego, co ważne i postawiłem 16.04 od początku. Ale chyba mam za stary komputer, bo 14.04 chodziło mi przepięknie, płynnie i nawet dość szybko. 16.04 co chwila wywala mi na przemian dwa komunikaty. Pierwszy, to „aplikacja Plasma została niespodziewanie zakończona” i po tym oczywiście kompletny halt i tylko twardy reset. Drugi, co częściej wyskakuje to „could no start ksmserver. check installation” i wracam do logowania. Więc jest mi strasznie przykro i w weekend wracam do 14.04. Chyba przyjdzie mi zakupić nowszy sprzęt, a z nim….. Winda 10? Koszmar!

  • bengrush

    Pytanie moje to czy będzie działał pulseaudioserver w Skypie? Czy dali radę (w tym elemencie animalnym jakim jest niewątpliwie afrowiórka) ogarnąć mikrofony dla tej aplikacji?

      • bengrush

        Jestem autorem wątku na ten temat na forum ubuntu i nie tylko ja o tym błędzie wrzucam wpisy.
        Mikrofon w Skypie nie działa i nikt od czasu Puchacza nie umie tego naprawić. Polecam przejrzeć forum.

      • bengrush

        Serwery się zsynchronizowały i …
        No jak mam wykorzenić Windę u staruszków jak ich media do łączności z dziećmi pod Ubuntu nie działają?
        Ponawiam:
        Mikrofon w pulseadudioserver Skype’a pod 16.04 NIE DZIAŁA.
        Jest na sali kozak, który to potrafi naprawić?

  • elrobertos

    Do chwili obecnej na moim sprzęcie lepiej sprawował się system ze środowiskiem mate, ze względu na sterownik karty graficznej, unity zawsze startowało ze 100% jasnością matrycy, co mnie irytowało. Zaryzykowałem i postawiłem na próbę klasyczne ubuntu i jestem pod wrażeniem. Wszystko działa od strzału, niewiele trzeba robić, dodałem, preload, exfat-fuse, czcionki, VLC i nic więcej nie trzeba. Jestem zadowolony, w domu. W pracy też bym go postawił na kilku komputerach, tylko jest jedno ale, nie ma sensownego programu darmowego do wystawiania faktur. Gdyby ktoś zechciał go stworzyć to byłoby dobrze.

  • Lech

    Instalacja poprzez Centrum Oprogramowania programu użytkowego Gnome Commander w Ubuntu 16.04 (posiadam wersję 64 bit) instaluje tylko sama ikonę. Program Gnome Commader nie działa!!!

  • myrpling

    Wreszcie można zmienić pozycję tego paska i umieścić go tak jak to Bóg przykazał na dole. I tak mnie unity nie przekonuje, choć wygląda dość dobrze. Źle mi się w nim pracuje. Ta wersja chodzi dość ładnie, choć dobór oprogramowania mnie razi. Nie ma gimpa, a jest jakiś image magic, który wygląda jakby był stworzony na początku lat 90, a działa jeszcze gorzej. Jest zupełnie nieintuicyjny i pomimo, że wykonuje proste zadania wiesza się. W tej chwili odmówił posłuszeństwa i nie mogę go nawet wyłączyć. Jakieś nieporozumienie. Ten program zamulił mi kompa :/

  • LXQtfan

    Warto się przesiąść z Windows 10? Na drugim komputerze mam Manajro LXQt, Ubuntu kiedyś miałem (12.04 i potem 14.04), warto spróbować z 16.04?

  • Tofer

    Witam!
    Właśnie czytam i nie mogę w to uwierzyć! Jakiś czas temu, mój system zaktualizował się do UBUNTU 16,04 i poza jądrem nic się nie zmieniło, no chyba że kilka programów ubyło, a i tak jestem zadowolony z Ubuntu! Jedynie co by można poprawić, to działanie przeglądarki Firefox, ale to chyba inne forum!

  • J23

    super! 16.04 wydane miesiąc temu tylko szkoda że w dziale POBIERZ nadal wersja 14.04… tak wiem, że można aktualizować aktualizację… ale prościej i wygodniej byłoby chyba umieścić od razu nową wersję do pobrania, a nie pobierać 14.04 i się bawić…

  • bp

    Krótkie pytanie, laika. Jak zainstalować 16.04 tak by było po polsku lub co i w jaki sposób doinstalować ? Gdy ściągam 16 z oficjalnego mirrora to tam nie widzę PL_pl. A po polsku ściągnąłem jedynie 14.04.

    Jestem laikiem w domowym używaniu linuxa choć na produkcji od 5 lat na nich pracuję i chcę właśnie przejść na coś porządnego w domu.

    • mario_7 Autor wpisu

      Jeśli w trakcie instalacji Ubuntu wybierzesz język polski i będziesz miał aktywne połączenie z internetem, to spolszczenie zostanie pobrane i zainstalowane automatycznie.
      Po instalacji systemu w innym języku też można spolszczenie zainstalować – w ustawieniach systemu należy wybrać język polski i system zapyta czy pobrać i zainstalować brakujące pakiety.

      Powyższe dotyczy wszystkich wersji Ubuntu.

  • AngelHeart

    Hej. Mam MacBooka Pro z 2007 roku. od trzech lat biedaczek leży w szafie bo nie moglem przejść na nowsze wersje osa. Czy mógłbym na niego zainstalować ubuntu – jeżeli tak czy ktoś byłby tak miły i wytłumaczył jak to zrobić ?

  • ObBernardL

    Wyłącznie na Xubuntu, później Ubuntu, siedzę od paru latek. W żadnym razie nie jestem jakimś hard userem. Tyle, że potrafię postawić system. Głęboko nigdy nie grzebię, bo się nie znam, terminala nie ogarniam a jak czegoś nie ma w centrum oprogramowania to… mam lekki problem chyba, że znajdę gdzieś w necie gotowe komendy, krok po kroku. Dzisiaj przeszedłem z Ubuntu 14.04 na 16.04. System postawiony na świeżo na Lenovo T420 z dyskiem SSD. Brother DCP-7030 i WiFi z którymi miałem przy 14.04 na początku problemy (sterowniki), na najnowszej wersji poszły od strzała. W 14.04 system zawsze startował z maksymalnym podświetleniem matrycy. Tutaj startuje z ostatnio zadanym. Dla mnie Ubuntu 14.04 już był super a 16.04 wydaje się jeszcze lepszy. Chociaż jakiś bardzo widocznych zmian nie ma to cieszą nowsze programy, bogatsza biblioteka sterowników no i oczywiście aktualny wspierany system. Dla mnie bomba 🙂

  • adzio

    witam mam laptop toshiba z procesorem amd a4 jest to 4 rdzenie po 1.5 i do tego grafike radeona hd nie jest to super sprzet ale ubuntu 16.04 lts chodził mi tragicznie w dodatku nie miał sterowników do radeona . przed załadowaniem ubuntu wyskakiwały mi badblocki . a zeby było malo nie dało sie zainstalowac chrome ze strony producenta !
    orietujecie sie jakie dokładne zmiany w 16.04.01 ?
    czy lepie czekac na 16.10?

    • mario_7 Autor wpisu

      Sterowniki ma, ale to nie te same co we wcześniejszych wersjach. Więcej informacji na forum.

      Ten komunikat przed załadowaniem to zapewne tylko informacja, że system plików został sprawdzony.

      Problem z instalacją Chrome to coś dziwnego, bo to działa…

      Zmiany to po prostu aktualizacja pakietów.

      Można czekać na 16.10, ale to nie będzie LTS.

  • Adam

    Chłopaki ratujcie. Zrobiłem aktualizacje do 16.04.1 LTS ,nagle laptop się wyłączył i po ponownym uruchomieniu jest czarny ekran i małymi białymi napisami prosi mnie o jakiś longin i potem hasło!!!! Co to jest,jak to ominąc???

  • Adamix

    Używam Xubuntu 16.04 na starym dellu d610 i śmiga rewelacyjnie! To naprawdę dobry system. Trochę pracy na początku z konfiguracją, ale potem chodzi pięknie. Polecam.

  • laik

    mam Asus Eee 1201PN, jakie mam szanse na UBUNTU? jest szansa, że będzie działać? czy muszę kupić coś nowego, aczkolwiek nie czuję takiej potrzeby.