Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Cześć :)
Mam pytanie do osób z grafikami od ATI, czy coś się poprawiło w sprawie sterowników? Czy ich wydajność jest porównywalna do tych z Windowsa?
Wiem że Nvidia na Linuksie chodzi świetnie, jest nawet 3D Vision :)
Nvidia napewno wyrobiła sobie dobrą opinię u Linuksiarzy :mrgreen:
O sterach ATI na Linuksa słyszałem wiele złych rzeczy, może coś się od tego czasu zmieniło?
Ostatnio coraz więcej firm przechodzi na ATI z tego co zauważyłem i nie wiem czy jakbym kupował laptopa to opłaca się kupić model z grafiką ATI :|
Z góry dzięki za odpowiedzi :craz:
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Admc »

Dalej jest do kitu, przynajmniej z kartami nie-HD.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: pioruns »

Karty graficzne AMD ATI - uciekaj od tego jak najdalej! Dalej mają Linuksa w d... więc I my też im pokażmy, gdzie mamy ich produkty;) Choć sam mam świetny i tani procesor AMD, to nigdy bym nie kupił od nich karty graficznej;O
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Dlaczego wszystkie fajne laptopy(fajne nie licząc karty graficznej...) mają ATI :cry:
najnowsza seria HP pavilion to już$ATI..musiałbym brać starocie :(
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Admc »

Ja na allegro widziałem dużo fajnych laptopów z Nvidią, wystarczy umieć poszukać.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
lolq
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: lolq »

nie wiem co macie do grafiki ATI, fakt stery na linuksa są raczej mizerne, ale przecież nie pogra się zbytnio w gry czy inne cuda więc w sumie jakiegoś wielkiego ubytku nie ma
też mogę napisać, że nigdy nie kupiłbym karty ATI... jeśli ktoś mi machnie przynajmniej GTX580 ;]
co do lapków, są fajne z kartami nvidii, ale ceny też są fajne
AMD Athlon II X4 640 | Gigabyte MA770T-UD3 | HD4850 1GB | 2x2GB Geil 1333MHz DDR3 | F3 1TB | bequiet! L7 530W
Acer Aspire One zg5 net: UPC 25 Mbit/s
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

admc: też$widziałem. Ale to starocie...szukałem tak do ~ 3000zł
Awatar użytkownika
mriceman
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2011, 00:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: mriceman »

jakies 2,5 roku temu zainstalowalem sobie na miom lapku Debian Etch ktorego zastapilem Ubu 10.10 jakies 2 tygodnie temu (bylem bardzo przywiazany do starego Etch z kde3) i tam na starszych sterach z ATI i starym xorg moja stara X300 pci-e chodzila znakomicie. teraz sie okazalo czego nawet nie wiedzialem do czasu instalacji Ubuntu (ta wiedza nie byla mi poprostu potrzebna) iz ta karta i wiele wiele wiele innych nie jest juz wspieranych i utknalem z xserver-xorg-video-ati ktory dziala jak szajs . Tak wiec wyciagam srodkowy palec dla ATI i wiecej tego nie tykam (procesory AMD jak najbardziej ok)
"Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie"
-A.H.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Jusko »

Mimo iż zawsze negowałem karty ATi, tym razem wstawię się za nimi. Sterowniki otwarte były kiepskie jeszcze z rok temu (film na pełnym ekranie to slideshow, Quake II tylko w trybie software itd). Dziś jest zgoła inaczej - filmy działają dobrze (choć przy szybkich scenach obraz łamie się w ukośnej linii od prawej górnej do lewej dolnej krawędzi ekranu), Quake II działa w trybie akceleracji, UT99/2004 działają OK, Caster działa w max detalach i włączonym blurowaniem płynnie w 1024x768 (dla mnie to maksymalna rozdzielczość). Generalnie wszystko działa na tyle by komputera używać, choć oczywiście do sterowników własnościowych się nie umywają (i chowają zupełnie przy własnościowych dla Windows). Niemniej można z nimi spokojnie używać już komputera i zagrać w jakieś tam gry. Szału nie ma, jednak używać się da. Niestety nie jest tak różowo - rozwój jest dość powolny, musiałem czekać dwa lata z grosikiem na pozytywne efekty. Problemem mogą okazać się gry - niektórych tytułów nie mogłem jakoś ruszyć i tyle. Myślę iż jeszcze z rok czasu i otwarte będą niczym własnościowe dla kart Legacy, a nim obecna generacja kart HD się zestarzeje, minie jeszcze właśnie z rok lub dwa (co do tych dwóch lat nie byłbym aż tak pewien, cykl życia ich kart jest bardzo krótki, średnia to właśnie dwa lata i wrzucają do Legacy).
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

No to wybór karty graifcznej jest chyba oczywisty :)
Awatar użytkownika
Sueroski
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Sueroski »

Niestety stery ATI (AMD) wciąż pod GNU/Linux'em (przynajmniej z obserwacji, bo osobiście nie mam) sprawiają sporo kłopotów.
Jednak, ATI (AMD) aktualnie zachowuje się sporo lepiej od nVidii i wydaje wolną dokumentacje swoich kart graficznych, no i piszą coraz lepsze wolne sterowniki (w sumie na równi z własnościowymi). nVidia natomiast z tego co wiem nie zbyt chętna jest do pisania wolnych sterowników (używam wolnego sterownika pisanego przez społeczność za pomocą inżynierii wstecznej - nouveau i sporo mu jeszcze brakuje... najbardziej gryzie brak akceleracji OpenGL). Za to zamknięte sterowniki (używałem na starym komputerze przez jakiś czas) są boskie.

W skrócie:
nVidia: własnościowe - tak, wolne - słabe, ale i tak mniej problemów niż z ATI (AMD) na chwilę obecną
ATI (AMD): własnościowe - na tym samym poziomie co wolne, wolne - na chwilę obecną jeszcze słabe, ale ATI (AMD) idzie w stronę wolnych sterowników raczej i publikuje dokumentację, więc w nie dalekim czasie (1-3 lat) można oczekiwać wolnych sterowników lepszych od nVidii (własnościowe chyba w ogóle zlikwidują, bo skoro to praktycznie to samo co w wolnych to po co robić niewolnego klona? )

Podsumowując, AMD (ATI) na dzień dzisiejszych nie ma zbyt dobrych sterowników, choć prawdopodobnie do podstawowej pracy nie będzie większych problemów (ale nie zaświadczamy). nVidia za to ma najmniej problemowe sterowniki (wolne są bezproblemowe, własnościowe są świetne) na dzień dzisiejszy. Za to AMD (ATI) idzie w dobrą stronę publikując wolne sterowniki, które są coraz lepszej jakości, więc wkrótce wolne sterowniki od nich będą prawdopodobnie lepsze od tych do nVidii (nVidia w ogóle nie pisze wolnych).
Swoją drogą spotkałem się z dobrą opinią na temat kart Intel'a pod GNU/Linux'em, może warto coś z tym poszukać?

PS o ile karty AMD (ATI) pozostawiają wiele do życzenia, to o procesor nie musisz się bać - już drugi raz mam kompletnie bezproblemowy procesor od AMD
Inny OS = Trisquel 4.5
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

A jakieś konkrety o sterownikach własnościowych do serii HD?
Rozumiem rozeźlenie wynikające ze zaprzestania wsparcia starszych kart ale rozumiem również AMD ze względu na jednak niszowe zapotrzebowanie na takowe i drastyczne różnice w architekturze kart jak i przejściu na nowy model budowy sterowników.
Jest ktoś z nowszymi kartami (od serii HD3xxx do HD6xxx włącznie) i doświadczeniami pod Linuksem?
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Adamski77
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2010, 19:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Adamski77 »

Tak ja jeszcze kilka miesięcy temu miałem AMD/ATI HD3850 wersję TOP i nie miałem problemów na Ubuntu, i innych systemach linuxowych. Używałem sterowników dostarczanych przez System i nie miałem z nimi problemów, jakiś czas temu zmieniłem na HD4850 która kupiłem za grosze od kumpla i o dziwo system bez jęczenia wykrył i zaakceptował nowa kartę. U znajomej prawniczki instalowałem Minta opartego na Ubuntu 10.10 mimo braku neta chwilowego i bez instalowania sterowników karta ATI 6600 działała na filmach Divx/DVD bez problemowo pod Gnome Player co mnie troszkę zdziwiło. :)
Ubuntu Studio 12.04 amd64 na AMD Phenom II X4 B55|8GB RAM| Nvidia GeForce 650 1GB GDDR5
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

Piszecie w większości od rzeczy.

macer myśli o zakupie laptopa za 3000zł, a wy go straszycie brakiem zamkniętych sterowników dla starych kart ATI, które nie są wspierane i produkowane od lat!

Wszystkie karty graficzne, które sprzedaje AMD mają pełne wsparcie dla Linuksa, a zamknięte sterowniki do nich są równie dobre jak te dla GeForce.

Natomiast nie można tego powiedzieć o Nvidia. Kupując laptopa z grafiką Nvidia i technologią Optimus wtopiłeś - Nvidia nie wspiera tej technologii na Linuksa.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

makson pisze:Piszecie w większości od rzeczy....

...Natomiast nie można tego powiedzieć o Nvidia. Kupując laptopa z grafiką Nvidia i technologią Optimus wtopiłeś - Nvidia nie wspiera tej technologii na Linuksa.
Dlatego pytam o zamknięte stery AMD- Nvidia zraziła mnie zmianą podejścia i stwierdzeniami zaczerpniętymi z forum nv:
'zwykły user' pisze:Dear Nvidia developers:

Is there any plan to support the Optimus GPU switching technology in Linux?
odpowiedź
'developer nv' pisze:We have no plans to support Optimus on Linux at this time.
Ponieważ akurat jestem na czasie z kupnem notebooka więc zacząłem się poważnie zastanawiać...
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: mat »

anemus pisze:Dlatego pytam o zamknięte stery AMD- Nvidia zraziła mnie zmianą podejścia i stwierdzeniami zaczerpniętymi z forum nv: Ponieważ akurat jestem na czasie z kupnem notebooka więc zacząłem się poważnie zastanawiać...
Proponuję kupić notebooka z kartą Nvidia, który nie wspiera technlogi Optimusa.
Producenci gier oraz programów dla Linuksa większa uwagę zwracają na poprawnę działanie aplikacji ze strownikami Nvidia. AMD ma poważny problem w przypadku tworzenia sterowników dla Linuksa z uwagi ignorowanie tej grupy użytkowników. W efekcie Nvidia
uzyskała pewną przewagę:

"Some of the particularly interesting answers include how the managerial view of Linux at NVIDIA has changed over the years, how greater than 90% of the driver's source code is shared between Windows and UNIX platforms, the actual percentage of the Linux driver downloads from the NVIDIA"

"I'd estimate greater than 90% of the Linux driver is cross-platform code. The NVIDIA GPU software development team has made a very conscious effort to architect our driver code base to be cross-platform (for the relevant components). We try to abstract anything that needs to be operating system specific into thin interface layers.

Some examples:

The NVIDIA kernel module is nearly all cross-platform code; the majority of the same code for this component runs on Windows XP, Windows Vista, Windows Win7, MacOSX, Solaris, FreeBSD, and Linux. In fact, the exact same nv-kernel.o binary file can be used on all three of Solaris, FreeBSD, and Linux. The only bits that are Linux-specific are provided as source code in the kernel interface layer of the NVIDIA kernel module.

The NVIDIA OpenGL driver is mostly cross-platform; the only bits that are not cross-platform are abstracted into the window system layer (e.g., GLX, WGL).

The NVIDIA X driver is more UNIX-specific. It shares some code with the NVIDIA display drivers for other operating systems, but due to differences in window systems, it doesn't make sense to share a lot more code here.

The VDPAU driver leverages a lot of the low-level video decoding algorithms from the Windows video driver.

We couldn't provide the Linux product that we do if we didn't leverage so much common cross-platform driver code."

http://www.phoronix.com/scan.php?page=a ... inux&num=2
BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: jacekalex »

Na razie do barana od przodu, do konia od tylu a do grafy ATI nie podchodź z żadnej strony.:craz:

Choć podobno coś się zmienia w otwartych sterach: http://www.heise-online.pl/open/feature ... 85724.html
http://www.heise-online.pl/open/feature ... 77013.html

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: anemus »

Dlatego pytamy o rzeczywiste doświadczenia, a nie marketingowy bełkot.
1. Jak szybkie są karty AMD na najlepszych dostępnych sterownikach.
2. Jak responsywne jest akcelerowane środowisko graficzne.
3. Jak bezproblemowe jest współdziałanie różnych aplikacji korzystających sprzętowo z karty, w szczególności:
3.a jak bezproblemowo realizowane są zawłaszczanie zasobów, skalowanie okien akceleracja wideo w tym przypadku itd
3.b jak stabilna jest konfiguracje (rozjeżdżanie się ustawień itd)
3.c jak ma się sprawa z wydajnością przy wspólnym korzystaniu z zasobów przez różne aplikacje.
4. Łatwość instalacji i konfiguracji oraz współdziałanie z mechanizmami aktualizacji i nowymi wersjami X-ów i jądra
Myślę, że zarówno mnie jak i macer-owi zależy na aktualnych faktach, a nie "urban legends"
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Admc »

Co do optimusa to słyszałem, że Nvidia wprowadzi jego wsparcie kiedy xserver zacznie wspierać dynamiczne przełączenie się między kartami.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Odp: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: mat »

makson pisze:Wszystkie karty graficzne, które sprzedaje AMD mają pełne wsparcie dla Linuksa, a zamknięte sterowniki do nich są równie dobre jak te dla GeForce.
Okres tego wsparcia w przypadku kart AMD trwa kilka lat, potem sterowniki dla Linuksa są porzucane. Posiadam kartę graficzną GeForce FX 5200, która została wydana 8 lat temu, a jednak sterowniki nadal działają z nowszymi dystybucjami Linuksa, BSD oraz systemem Solaris:

http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Co ciekawe sterowniki dla Windows do tej karty graficznej są znacznie starsze.
AMD niestety nie potrafi tego dokonać, a wiec po co kupować kartę graficzną na okres kilku lat?
BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości