jak konserwować / dbać o starą elektronikę (komputeropodobną)

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

jak konserwować / dbać o starą elektronikę (komputeropodobną)

Post autor: Lapsio »

Witam. Ostatnio troche czytalem tu i tam o ochronie danych, macierzach raid, bla bla i jednym z kilkukrotnie przewijajacych sie motywow byl fakt ze DVD z czasem "traca waznosc" i moga stac sie nieuzywalne. Z calkiem innego watku niedawno Sony obchodzilo 20 lecie PlayStation. No i tak z ssentymentem wspomnialem mojego PSXa, wyciagnalem z szuflady, umylem obudowe, pady i zagralem w GranTurismo. Lecz nagle przypomnialy mi sie te watki o utracie danych ze starych plyt i troche przeszedl mnie dreszcz. Mniejsza o plyty [ciach] ale nagle tak sobie pomyslalem. Zaraz zaraz...

dyski HDD ze starosci padaja
pamieci flash ze starosci padaja
elementy metalowe rdzewieja
rozne inne materialy w nieodpowiednich warunkach podlegaja degradacji

i niczym grom przez moj umysl przeszla mysl ze kiedys ta cudowna kupa zlomu o nieocenionej wartosci sentymentalnej moze nie wstac tak jak wiele starych PCtow ktore spotkalem. Pol dziecinstwa spedzilem przed tym szarym klockiem i chcialbym zeby zostal jako pamiatka, dzialajacy. Czy sa jakies wskazowki jak dbac o taki sprzet zeby dzialal? Moj znajomy ma np. jeszcze dzialajace ZX Spectrum, wiec pewnie tez bylby zainteresowany kwestia konserwacji starej elektroniki. W jakich warunkach trzymac urzadzenie zeby nic mu sie nie stalo? Obecnie trzymam w szufladzie razem z innymi nowszymi konsolami i workiem przeciw wilgoci. Czy karty pamieci moga sie zepsuc z czasem, tak ot, gdy sa nieuzywane?

Wiem ze temat nie do kobca na to forum ale mysle ze wielu linuxiarzy to fanatycy trzymajacy tak jak ja kazdy stary sprzet na pamiatke wiec moze wiecie cos na ten temat ;)
Ostatnio zmieniony 06 gru 2014, 21:32 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ocenzurowałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości