Wielozadaniowe dpkg?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
WassiliaPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 07 wrz 2015, 17:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: WassiliaPL »

Cześć wszystkim, liczę na pomoc kogoś, kto siedzi "bardziej" w pakietach i tym, jak działają, bo naszła mnie pewna myśl. Mianowicie kiedy instalujemy jakiś program niezależnie czy przez centrum, czy konsolę proces wykorzystuje pakiet dpkg. Zdarzyło mi się już kilkukrotnie, że podczas instalacji jakiegoś programu w konsoli przeszukiwałem centrum oprogramowania i gdy znalazłem coś ciekawego chciałem to zainstalować. Problem w tym, że musiałem czekać na zakończenie instalacji w konsoli, wyskakiwał błąd zajętości biblioteki potrzebnej do instalacji programu. W drugą stronę jest tak samo. Denerwuje mnie to, bo możnaby zaoszczędzić nieco czasu instalując dwa naraz, zwłaszcza, kiedy mam w laptopie SSD. Czy jest jakakolwiek możliwość wielozadaniowego korzystania z dpkg? Czy jest jakiś program, który to umożliwia? Szukałem rozwiązania problemu, ale niestety jeszcze chyba nikt nie poruszył tego tematu. Z góry dzięki za wszelkie informacje.

-- 7 wrz 2015, o 17:39 --

Jeszcze dodam, że jak się przyjrzeć komunikatowi na zdjęciu, które dałem wyżej, można wywnioskować, że każdorazowe użycie dpkg powoduje jego "blokadę" dla innych procesów na czas instalacji.
Załączniki
dpkg.png
Właśnie o tym mówię...
(15.9 KiB) Nie pobierany
Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet), Latitude E5410, Intel Core i3, 4 GB RAM, SSD Sandisk 128 GB, Intel HD Graphics
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: igotit4free »

Idea moim zdaniem pozbawiona sensu... blokada jest świadoma, celowa, ukierunkowana na utrzymanie stabilności systemu i zachowanie jego wewnętrznej spójności.
Jak sobie wyobrażasz funkcjonowanie menedżera pakietów w pomyślanej przez Ciebie sytuacji? W tym samym czasie dany pakiet miałby być oznaczony jako zainstalowany i niezainstalowany, albo równocześnie przeznaczony do wyczyszczenia i reinstalacji?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
WassiliaPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 07 wrz 2015, 17:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: WassiliaPL »

Myślę, że blokada ma sens, ale nie dla jednego procesu... Jeżeli użytkownik potwierdza hasłem instalację programu, powinny mu zostać przydzielone uprawnienia do dpkg niezależnie od tego, czy jest już coś instalowane, czy nie, bo według mnie rzadko która instalacja wykorzystuje cały potencjał mocy procesora i innych podzespołów, zwłaszcza na komputerach wielordzeniowych/wielowątkowych. I odnosząc się do Twojej wypowiedzi nie mówię tu o instalacji tego samego pakietu dwa razy, tylko różnych. W systemie Windows jest to możliwe, ale to inna bajka.
Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet), Latitude E5410, Intel Core i3, 4 GB RAM, SSD Sandisk 128 GB, Intel HD Graphics
Awatar użytkownika
Pasman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: Pasman »

ma to pewien sens, z tym że nie dla dpkg, lecz dla COU i apt-get.
np w czasie instalacji jednej paczki możnaby ściągać już następną.

jeśli znasz C możesz napisać takiego patcha ;-)
Mint 21.1, 5600G, RX6600
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: igotit4free »

WassiliaPL pisze:Myślę, że blokada ma sens, ale nie dla jednego procesu... Jeżeli użytkownik potwierdza hasłem instalację programu, powinny mu zostać przydzielone uprawnienia do dpkg niezależnie od tego, czy jest już coś instalowane, czy nie, bo według mnie rzadko która instalacja wykorzystuje cały potencjał mocy procesora i innych podzespołów, zwłaszcza na komputerach wielordzeniowych/wielowątkowych. I odnosząc się do Twojej wypowiedzi nie mówię tu o instalacji tego samego pakietu dwa razy, tylko różnych. W systemie Windows jest to możliwe, ale to inna bajka.
Tylko że tu nie chodzi o moc procesora i innych podzespołów, ale o system zależności. Widać, że "myślisz Windowsem".
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: jacekalex »

Blokada dpkg jest konieczna, żeby dwa programy instalowane równocześnie nie nadpisywały sobie bibliotek i równocześnie nie mieszały w zależnościach, bo to każdorazowo może uczynić system niezdolnym do użytku. :twisted:

Dpkg z resztą na tyle szybko wypakowuje i instaluje pakiety, że równoległa instalacja nie ma większego sensu.
W Gentoo emerge może kompilować równolegle kilka programów, ale proces instalacji w systemie też jest ograniczony do jednego procesu równocześnie, jeśli miałyby się instalować dwie skompilowane paczki równocześnie, to jeden proces czeka, aż drugi skończy instalację.

Także równoległa instalacja kilku programów w perspektywie może przynieść 10 razy więcej kłopotów ze spójnością i stabilnością systemu oraz zależnościami, niż ewentualnych korzyści. :twisted:

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
WassiliaPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 07 wrz 2015, 17:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Wielozadaniowe dpkg?

Post autor: WassiliaPL »

Czyli wiązało by się to z większymi zmianami, więc cały pomysł upada... szkoda :/
Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet), Latitude E5410, Intel Core i3, 4 GB RAM, SSD Sandisk 128 GB, Intel HD Graphics
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości