Terminal, strumienie, potoki, filtry

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
hunter44
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 13 lis 2016, 14:12

Terminal, strumienie, potoki, filtry

Post autor: hunter44 »

Witam.
Muszę wykonać kilka zadań w terminalu i nie mam pojęcia w jaki sposób to zrobić. Czytałem a polecaiach sort,uniq,wc grep ale nadal nie wiem jak to zrobić. Jeżeli ktoś będzie w stanie pomóc byłym wdzięczny. Na uczelni miałem zajęcia o fitrach, strumieniach i potokach więc raczej tylko któryś z tych sposobów będzie akceptowalny jako rozwiązanie.
1. Opracuj szybki sposób (ale nie polegający na napisaniu skryptu) wytworzenia pliku zawierającego 128 linii o treści Hello world!
2. Ile jest różnych (niepowtarzalnych) identyfikatorów GID w pliku /etc/passwd?
3. Pewien plik zawiera numery PESEL, po jednym w linii. Jak wykryjesz powtarzające się numery? Jak je policzysz?

4. Pewien zestaw pięciu plików tekstowych zawiera listy obecności sporządzane na pięciu kolejnych wykładach. Jak wyszukać studentów, którzy byli na wszystkich wykładach?



5. Ściągnij spakowany plik będący fragmentem prawdziwej kroniki pewnego serwera, zawierającej informacje o poprawnych logowaniach (jest to nikły procent zawartości tego pliku) oraz o znacznie liczniejszych próbach włamań na różne konta. Zapoznaj się ze strukturą tego pliku i sposobem, w jaki obrazowane są różne błędne sytuacje. Użyj poznanych filtrów, w celu znalezienia odpowiedzi na pytania zadane w kolejnych punktach. Uwaga: unikaj tworzenia plików tymczasowych – użyj ich dopiero wtedy, gdy nie będziesz miał innego wyjścia.
Link do pliku: http://www115.zippyshare.com/v/teKFZZQl/file.html

6. Z ilu różnych adresów IP próbowano się włamywać?

7. Z ilu różnych adresów IP logowano się poprawnie?

8. Na jakie konto najczęściej próbowano się włamywać?

9. Na jakie konto najczęściej logowano się poprawnie?

10. Na ile różnych kont logowano się poprawnie?

11. Na ile różnych kont próbowano się włamywać?

12. Którego dnia miało miejsce najwięcej prób włamań?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Terminal, strumienie, potoki, filtry

Post autor: mario_7 »

To teraz napisz jakie masz pomysły na rozwiązanie i jakie masz problemy, to będziemy podpowiadać.

Bo chyba nie myślisz, że ktoś za ciebie te niemal trywialne zadania rozwiąże? ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości