Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
en_6289
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 wrz 2016, 23:00
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: en_6289 »

Jest taki program "Oprogramowanie Ubuntu" jakie macie z nim doświadczenia?
Ja niestety nie polecam, mimo że jest on pewną "wizytówką" ubuntu dla początkujących użytkowników - stąd pewnie min. liczne złe opinie o linuxie (wśród początkujących)
Niby ten program ma ułatwić instalacje, ale często mi wyskakują błędy, albo coś się instaluję, albo nie, czasem trzeba dwa razy instalować żeby się coś zainstalowało...
No i już parę razy zdarzyło mi się że pomimo "usunięcia" programu nadal się odpalał - magia.
Gdy szukam jakiegoś programu w Oprogramowaniu Ubuntu to okazuję się często że tam jego nie ma, więc i tak wita konsola.
Opisy programów część po polsku część po angielsku - troszkę strasznie to wygląda, moim zdaniem już lepiej jak jest jednakowo.
O screenach przykładowych nie wspomnę...
Dodatkowa super opcja dodania oceny programu i opinii, nie dość że musiałem stworzyć jakieś magiczne kolejne konto na ubuntu one (cokolwiek to jest) to po zalogowaniu i tak opinia i ocena się nie dodaje :)
Co ciekawe niektóre programy tam dostępne nie działają albo nie są przyjazne dla użytkownika.
W mojej głowie rodzi się pytanie a w sumie kilka:
Jak to "Oprogramowanie Ubuntu" wyrzucić z dysku?
Czy istnieje jakiś sensowny zamiennik? (i nie mam na myśli konsoli)
Jak można coś tak nieudanego wypuszczać razem z systemem?
Moim zdaniem ten program to strzał w stopę, dzięki któremu początkujący użytkownik ubuntu szybko się zniechęca.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: Tomfoc »

Po świeżej instalacji Ubuntu wykonuję czynności konfiguracyjne. W moim przypadku polega to na odinstalowaniu softu, którego nie używam nigdy (np. rhythmbox, totem, firefox, thunderbird, gnome-orca itp.) oraz zainstalowaniu softu, do którego się przyzwyczaiłem i którego potrzebuję (audacious, deadbeef, vlc, google-chrome, synaptic). To coś, co się nazywa Centrum Oprogramowania Ubuntu dobre jest dla początkujących. Sam kiedyś tego używałem. Aby się tego pozbyć odinstalowuję pakiety, których nazwy zaczynają się od gnome-software, ubuntu-software itp. Do instalowania pakietów wystarczy terminal oraz graficzny synaptic. Jeśli synaptic, to warto zainstalować pakiet apt-xapian-index. Taki pakiet gnome-software ładowany jest do pamięci przy starcie systemu i zajmuje nawet kilkaset megabajtów pamięci RAM. Po kiego grzyba mi coś takiego? Piszesz, że nie powinno się czegoś takiego dawać do systemu. Pytanie tylko w jaki sposób ludzie (początkujący) mieliby zarządzać oprogramowaniem, bo innych programów nie znają a posługiwanie się konsolą przyprawia ich o ból głowy.
Dodam jeszcze, że w celu zainstalowania programu, którego nie ma w repozytorium, można dodać repozytorium zewnętrzne. Korzystam z tego często. Zdarza się też, że zaglądam na strony związane z konkretnym programem i sprawdzam czy jego twórcy przygotowali pakiet .deb. Bardziej zaawansowani użytkownicy kompilują programy ze źródeł.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2017, 16:13 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: jacekalex »

Kto zmusza do używania Centrum Oprogramowania Ubuntu? :twisted:

Jest do wybory opracowany dla Debiana Synaptic, w którym zazwyczaj nie ma żadnych istotnych problemów. :clap:
Wygląda ostatnio tak: https://s27.postimg.org/wc9ubinn7/Synaptic.png

W Ubuntu jest w repozytorium.

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
en_6289
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 wrz 2016, 23:00
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: en_6289 »

no Oprogramowanie Ubuntu - poszło do kosza, czy tam Centrum choć umnie ta nazwa Centrum Oprogramowania Ubuntu nie widniała.
Jak już robią taki program do instalacji to powinnien dobrze działać i być monitorowany żeby był utrzymywany na poziomie. Zaawansowany użytkownik zawsze sobie poradzi, początkujący zrezygnuje (mówię o nie dociekliwych). Moim zdaniem jak ktoś nie czai konsoli to synaptic też nie będzie łatwy w obsłudze.
Najłatwiej wychodzi ściągnięcie/skopiowanie pliku, np. .deb i jego instalację po dwukrotnym kliknięciu.
Problem w tym że zawsze wymagana jest znajomość angielskiego.
Tu są bariery "linuxowe" instalacja i język żeby jakoś to wszystko obsłużyć.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: Tomfoc »

Tyle, że ściągnięcie z netu pakietu .deb nie zawsze się sprawdzi, bo pakiet woła często o zależności, których w repo nie ma i zaczyna się cyrk.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: enedil »

en_6289 pisze:stąd pewnie min. liczne złe opinie o linuxie (wśród początkujących)
O czym Ty mówisz? Jakie złe opinie?
W ciągu ostatnich kilku miesięcy przekonwertowałem z 4 znajomych. Żaden nie miał problemów, każdy z nich do tej pory używał wyłącznie Windowsa. W dodatku, nie było żadnych próśb o pomoc techniczną, wszystko działa gładko. Wszyscy Ubuntu 16.04.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
en_6289
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 21 wrz 2016, 23:00
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: en_6289 »

Moje doświadczenie i moich znajomych , jak instaluje gry/programy i są "przed epokowe" lub nie działają a są "sugerowane" (bo są w tym centrum) robią po prosty złe wrażenie.
Np. początkujący użytkownik chciałbym zainstalować i odpalić program ubuntutour ( z tego "centrum oprogramowania ubuntu"), żeby zapoznać się z obsługą systemu, bez znajomości angielskiego nie da rady, odpalić też nie da rady (ładuje się w nieskończoność), ocenić też nie da rady, napisać opini też nie da rady. Wniosek nie działa to dobrze. Takich przykładów z tego Centrum Oprogramowania Ubuntu jest więcej. A osobę "windowsofila" to zniechęca od linuxa i buduję negatywną opinie, że tu prawie nic nie działa a jak działa to jest wiele kiczu - patrz np. gry w tym centrum. Może idea jest fajna ale moim zdaniem wykonanie fatalne.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: namok »

"Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda"
"O gustach się nie dyskutuje"
Skoro dystrybucja Ci nie pasuje to zmień na inną.
Nie pasuje Centrum oprogramowania to sprawdź AppGrid.
Czytałeś http://ubuntu.pl/czytelnia/2014/05/20/p ... rusty-tahr?
...
...
...
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu - źródło zła

Post autor: Hwiparam »

en_6289 pisze: nie działa to dobrze
To teraz bardziej konstruktywnie: Co jesteś w stanie zrobić, by działało lepiej?
:arrow: Angielskie opisy można przetłumaczyć - wystarczy znać język.
:arrow: Błędy w działaniu aplikacji zgłasza się programistom - tylko zacznij od upewnienia się, że program faktycznie nie działa poprawnie.
:arrow: Coś takiego jak "uruchamia się w nieskończoność" nie jest żadnym argumentem. Proponuję na początek spróbować odpalić program przez terminal - nie mówię, że zadziała, ale krok po kroku pewnie się dowiesz, czemu nie działa i jak to naprawić. Od tego w końcu jest terminal.
en_6289 pisze: Czy istnieje jakiś sensowny zamiennik? (i nie mam na myśli konsoli)
Nie wiem, daj znać jak znajdziesz...

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w każdym linuksowym distro jest wyraźnie eksponowany dostęp do terminala? Korzystanie z niego nie jest trudne, a jak się nauczysz, to opisywane przez ciebie "problemy pierwszego świata" przestaną mieć znaczenie.
Ubuntu składa się z wolnego/otwartego oprogramowania, które każdy może udoskonalać jak umie i chce. Oczywiście obowiązku takiego nie ma, a system operacyjny nie żona - zawsze można zmienić na inny. Zapamiętaj, że postawa roszczeniowa nigdzie nie jest mile widziana :twisted:
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości