Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
telesfor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 23 gru 2017, 17:06

Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: telesfor »

Chodzi o przypadki, kiedy ściągam program z internetu pochodzący od firm, programistów nie będących w ścisłej czołówce producentów na rynku jak Microsoft, Adobe itp. Na które to renomowane oprogramowanie nie stać mnie.
Wiadomo że nie może to być oprogramowanie złośliwe, ani takie, które w pakiecie zawiera "złośnika". Niedobrze może być zapewne i wtedy, gdy program wyłącza się, lub zawiesza i nie można go "odwiesić". Na co jednak jeszcze zwrócić uwagę? Poruszam ten temat, bo chodzi mi o objawy działania programu, które mogą zakłócić działanie, a przede wszystkim uszkodzić funkcje laptopu, np. BIOS.
W związku z tym: dlaczego też niektóre programy same podmieniają ikony plików stworzonych w programach o funkcji pokrewnej na ikony własne? Na przykład zauważyłem że program Abiword czynił tak nieproszony z plikami stworzonymi w Wordzie. Nawet tymi, które nie były w nim nigdy uruchamiane.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: mario_7 »

Jeśli nie stać cię na jakieś oprogramowanie, to nie kombinuj i po prostu go nie używaj...
telesfor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 23 gru 2017, 17:06

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: telesfor »

Dziękuję za odpowiedź, ale zaszła chyba jakaś pomyłka. Pewnie dlatego że źle się wyraziłem. Sprecyzuję: otóż nie chodzi o ściąganie programów, na które mnie nie stać. Chodzi o znalezienie ich bezpiecznych zamienników.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: rrico »

Bezpieczne to przeważnie bywa oprogramowanie które znajdziesz w repo do każdej dystrybucji. Są dziesiątki ludzi testujących każdy progs zanim znajdzie się w repozytorium oficjalnym, a różne dziury bezpieczeństwa zostają łatane dzięki pracy społeczności. Mówię tu o oprogramowaniu otwartym, które jest raczej powszechnie dostępne, włącznie z kodem, do którego możesz zajrzeć. Czemu chcesz pobierać oprogramowanie z innych źródeł? Co takiego używasz albo potrzebujesz czego nie ma w repo? Może jest odpowiednik pod linuxa.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
telesfor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 23 gru 2017, 17:06

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: telesfor »

Nie uzywam Linuxa, ale Windowsa. Ja właśnie jestem zainteresowany programami ze źródeł otwartych jako alternatywie dla programów firm o oficjalnej renomie: Microsoftu, Adobe'a itp. Problem polega na tym że z "otwartym źródłem" jak przypuszczam bywa różnie. Otóż światowa czołówka zatrudnia zapewne zastępy fachowców do łatania dziur, bo nie może sobie zapewne z przyczyn ekonomicznych i "reputacyjnych" pozwolić na błędy w oprogramowaniu. Bo mogłoby to ich kosztować straty w tych względach. Twórcy oprogramowania otwartego zaś to, jak mi się wydaje też firmy, choc może nie o tak dużej renomie i nie tak znane jak wspomniane firmy. I grupki zapaleńców, którzy raz mają a raz nie mają czasu, środków,dostatecznych umiejętności by pracować nad błędami swoich dzieł. Dlatego mniemam że "światowej czołówce" można ufać że ich oprogramowanie jest bezpieczne. Chodzi mi o to, że nie uszkodzi ono komputera i że brak tam "złośników". Pomijam teraz dyskusję o etyce ich praktyk. Co do "otwartych" to ze wspomnianych względów przypuszczam że z bezpieczeństwem ich programów bywa różnie.
Pytanie brzmi: jak odróżnić zaufane oprogramowanie otwarte od takiego, na które lepiej uważać? Raz jeszcze też spytam, bo to sedno sprawy: jakie cechy w zachowaniu takiego oprogramowania uznać za podejrzane?
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: rrico »

Ja na pewno bym uznał za podejrzane wszelkie checkboxy przy instalacji oprogramowania, które z założenia są zaznaczone i próbują doinstalować jakieś komponenety przeze mnie nie wybrane. Może tam być wszystko, addware, spyware, cokolwiek. Takie klocki miałem wielorazowo przy instalacji różnych rzeczy dla środowiska windows. Od czasu przeskoczenia na linuxa moje problemy jakby się skończyły, z repo pobieram co mi potrzebne i nie ma tam nic podejrzanego, na razie nie trafiłem na nic takiego. Jak pobieram z innych źródeł to staję się ostrożny i dokładnie czytam co tam oferują.
A co do twórców oprogramowania, "światowa czołówka" często pracuje w dzień w korpo a w nocy na opensource.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: mario_7 »

Nie wiem skąd to przeświadczenie, że duże firmy jakoś lepiej testują oprogramowanie, niż duże projekty open source...

Oczywiście mniejsze projekty, które z założenia są hobbystyczne, pewnie nie mają odpowiedniego wsparcia, ale te większe są bardzo dokładnie sprawdzane.

Skąd mieć pewność, że dana kompilacja jest dobra i nie została zmodyfikowana przez kogoś? Chyba najprościej zaufać jakiemuś portalowi z oprogramowaniem z odpowiednią renomą, albo po prostu pobrać program z jego strony domowej.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Bezpieczne oprogramowanie dla laptopa - jak rozpoznać?

Post autor: rrico »

Ja bym nawet zaryzykował stwierdzenie, że duże firmy bardziej olewają swoje zadania. Z własnego podwórka zauważyłem, że im więcej ludzi tym dłuższa drabina a mniejsza odpowiedzialność za efekt końcowy. Po prostu ludzie nie angażują się tak bardzo w coś, za co śmietankę spije albo dostanie po garach ktoś kto jest wyżej.
W open source bym się spodziewał czegoś innego, tam zwykle udzielają się pasjonaci wykonujący swoje z przekonania i wolnej woli. Robią bo chcą i czują że to fajnie.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości