Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Tomfoc »

Rafal O
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 03 sie 2014, 11:14

Jaki Linux

Post autor: Rafal O »

Witam! posiadam "wiekowy" komputer: płyta główna Gigabyte GA 7N400L, procesor Athlon 2600box, karta graf. Radeon9200 64MB/64. Przygodę z Linuxem zacząłem około 10lat temu. Po dwuniedzelnym barowaniu się z aktualizacją systemu z Ubuntu 12.04 na 14.04 dopadło mnie zniechęcenie, ponieważ środowisko "unity" wybitnie mi nie podchodzi, a co najważniejsze tak spowalnia komputer, że uniemożliwia normalną pracę. Po wielu nieudanych próbach (prawie wszystkie podawane repozytoria nie działały) udało mi się zainstalować "mate" i komputer zaczął działać w miarę. Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie: czy istnieje Ubuntu-Mint wersja spolszczona, czy kompatybilna jest z aktualizacjami Ubuntu, czy warto instalować ją na moim sprzęcie zamiast Ubuntu? Proszę wybaczyć jeśli moje pytania są trywialne, ale dźwigam już 6ty krzyżyk i mam z tym kłopot, jak również z językiem angielskim. Miejcie wyrozumiałość dla "ramola". Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: igotit4free »

W zasadzie każda współczesna i choćby w miarę popularna dystrybucja ma spolszczenie. Co do dystrybucji która jako tako zadziała na podanej konfiguracji polecam lekturę niniejszego wątku.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
123er
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 92
Rejestracja: 04 wrz 2005, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

jakie środowisko graficzne?

Post autor: 123er »

Jak do tąd używałem ubu10.10 32bit z gnome 2 , niestety nowy ds pojawił się tylko na 64bit i zostałem przymuszony do reinstalacji.
Mint17.1 mate niestety nie spełnił oczekiwań, za wolny i zbyt wiele bugów .
Co wypróbować żeby to dobrze chodziło na c2d 1 generacji 2,1gHz +grafika intela?
Xfc za bardzo mi nie podchodzi ale chyba jest najbardziej dojrzały.
cinammon chyba jest zabugowany i słabo wspierany.
co mi mogą poradzić bardziej obyci w temacie?
Ma być szybko ale i funkcjonalnie jak w gnome2, nie wiem jak funkcjonalność i wygląd lxde.
Generalnie 10.10gnome2 spełniał wszystko co chciałem i chodził szybko, niestety brak wsparcia zaczął
coraz intensywniej doskwierać (brak aktualizacji dla chrom , przestał działać adblocker itp,itd), czas na zmiany.
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: enedil »

Może Ubuntu Mate 14.04?
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
123er
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 92
Rejestracja: 04 wrz 2005, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: 123er »

a czym się różni mint mate od ubuntu mate??
czy kolega doczytał mój post?

Mate mint17.1 jest u mnie mało stabilny i stwarza sporo problemów np.
znikające notorycznie przyciski okna, źle wyświetlana górna belka chromium (przebija tapeta pulpitu), wykrzacza się menu główne, nie działa czasem aplet wifi.
ogólne zamulenie przy długiej pracy laptopa, a do tego wyraźnie mniejsza wydajność niż gnome 2
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2015, 15:45 przez 123er, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sir_lucjan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 207
Rejestracja: 24 wrz 2009, 11:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: sir_lucjan »

Różni się np. konfiguracją.
Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
Inny OS = Arch Linux
Inne środowisko = Plasma 5
123er
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 92
Rejestracja: 04 wrz 2005, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: 123er »

może faktycznie spróbuje ubu mate, może to konfiguracja mint jest problemem a nie środowisko graficzne
gadziuWLKP
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2015, 22:00
Płeć: Mężczyzna

DELL C640 Pentium 4 1,7GHZ

Post autor: gadziuWLKP »

witajcie,
na wstępie powiem, że jestem totalnie zielony jeżeli chodzi o linuxa.
Mam do Was jednak pytanie:
Czy możecie zaproponować mi wersję linuxa, która na zabytkowym już komputerze z 2001r czyli DELL C640 z procesorem Pentium 4, HDD160 GB, 768RAM, pozwoli korzystać z netu a szczególnie YOUTUBE bez zacinania na pełnym ekranie? Dotychczas używałem go z powodzeniem na XP ale już procek nie daje rady pomimo wrzucenia gołego systemu. Komputer ma być używany tylko do netu w kuchni przy śniadaniu. Proszę nie piszcie tylko, że nadaje się na złom - ponieważ traktuję go jak członka rodziny, zawsze je ze mną śniadanie, obiad i kolację, mam tableta, niebawem przyjedzie nowy DELL ale do tego jestem emocjonalnie przywiązany od 12 lat ;) nie chce się popsuć :), stąd moje zapytanie.
Pozdrowienia dla Was i oczekuję odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Hwiparam »

@up, Debian + Openbox, aczkolwiek cudów na kiju się nie spodziewaj... To całkiem niezły sprzęt był, z tym że ponad 10 lat temu, a teraz to już nie te czasy niestety. Skoro CPU nie daje rady z XP (system z 2001 roku), to jakim prawem można oczekiwać, aby pociągnął oprogramowanie z 2015 roku? Ja bym się bardzo mocno zdziwił, jakby mi na czymś takim poszło YT w niskiej rozdzielczości, ewentualnie jakiś archaiczny AVI :roll:
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: rom »

Może filmy będzie lepiej odtwarzał przez VLC? Otwierasz VLC, wciskasz Ctrl+v i wklejasz link do filmu z YT. Tu masz jak ustawic domyślną rozdzielczość na 720p (lub inną) http://www.techverse.net/play-youtube-v ... ia-player/ z tym że może nie działać wyższa, bo 1080p używa innego protokołu.
Jest też Minitube, ale nie używałem tego nigdy.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Hwiparam »

Albo SMTube + SMPlayer - Tam masz od razu wyszukiwarkę YT. Aczkolwiek gwarancji dać nie mogę, że to w ogóle ruszy na tak starej maszynie...
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
tweed77
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: tweed77 »

gadziuWLKP pisze:witajcie,
na wstępie powiem, że jestem totalnie zielony jeżeli chodzi o linuxa.
Mam do Was jednak pytanie:
Czy możecie zaproponować mi wersję linuxa, która na zabytkowym już komputerze z 2001r czyli DELL C640 z procesorem Pentium 4, HDD160 GB, 768RAM, pozwoli korzystać z netu a szczególnie YOUTUBE bez zacinania na pełnym ekranie? Dotychczas używałem go z powodzeniem na XP ale już procek nie daje rady pomimo wrzucenia gołego systemu. Komputer ma być używany tylko do netu w kuchni przy śniadaniu. Proszę nie piszcie tylko, że nadaje się na złom - ponieważ traktuję go jak członka rodziny, zawsze je ze mną śniadanie, obiad i kolację, mam tableta, niebawem przyjedzie nowy DELL ale do tego jestem emocjonalnie przywiązany od 12 lat ;) nie chce się popsuć :), stąd moje zapytanie.
Pozdrowienia dla Was i oczekuję odpowiedzi.
O odtwarzaniu filmów w HD zapomnij na tym sprzęcie.

Tu jest dokładna specyfikacja tego laptopa:
http://www.dell.com/downloads/us/produc ... 0_spec.pdf

Jeśli jest możliwość tanim kosztem dorzuć kość 512 MB ramu żeby miał przynajmniej 1 GB ramu. Tam są pamięci DDR - ramu nigdy nie jest za mało.

Filmy AVI - DiVix - mkw w rozdzielczości DVD czyli 480p powinien bez problemu odtwarzać.
Oczywiście będzie się grzał i wolno chodził jak mu kilka aplikacji włączysz jednocześnie.
Przeglądanie poczty, pisanie maili - dokumentów itp powinno działać bez większych problemów
Problem może być z grafiką jeśli jest tam ATI Radeon 7500 - 32MB pamięci i sterownikami bo to stara karta.

Ogólnie polecam coś w stylu Xubuntu - http://pl.wikipedia.org/wiki/Xubuntu - minimum 1 GB ramu - podstawowe programy typu - Mozilla - Libreoffice - VLC - Kadu ( GG ), Thunderbird i nic więcej to tak na szybko.

Chyba że chce ci się bawić z instalacją Debiania z XFCE.

Chyba że chcesz po bandzie minimum to możesz uruchamiać na nim:
1.Poppy LInux - http://pl.wikipedia.org/wiki/Puppy_Linux
2.Damm Small Linux - http://pl.wikipedia.org/wiki/Damn_Small_Linux

bez instalacji na dysku ;)
gadziuWLKP
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2015, 22:00
Płeć: Mężczyzna

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: gadziuWLKP »

Dzieki panowie. Szkoda mi go poprostu wyrzucic. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: enedil »

W Twoim wypadku warto się nauczyć obsługi jakiegoś lekkiego menadżera okien - ja na znacznie słabszym urządzeniu wypróbowałem i3, i muszę powiedzieć, że przyjemny.

Postaw Debiana bez środowiska graficznego, a następnie zainstaluj i3.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

Jaki linux na Acer Aspire One 521? Jest to netbook 64bitowy z ATI Radeon HD 4225, procesorem 1200 Mhz i pamięcią tylko 2GB ale umie odtwarzać filmy HD. Na nim zaczynałem linuxa ale dzisiaj z 14.04 LTS 64-bit już działa bardzo niestabilnie. Kupując go byłem pewien, że starczy mi na długo ale ograniczenie pamięci operacyjnej przez tą firmę zrobiło co innego. Strasznie się grzeje i długo otwiera okna. Jeśli macie pomysły to posłucham?
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
tweed77
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: tweed77 »

Xubuntu na przykład.
Debian postawiony od podstaw z lekkim środowiskiem graficznym.

Jak masz możliwość to sprawdź może pamięć 4 GB w jednej kości będzie wykryta w tym sprzęcie. Czasami jest tak że mimo że producent podaje że max 2 GB to więcej pamięci zadziała.
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

tweed77 pisze:Jak masz możliwość to sprawdź może pamięć 4 GB w jednej kości będzie wykryta w tym sprzęcie. Czasami jest tak że mimo że producent podaje że max 2 GB to więcej pamięci zadziała.
Dzięki za tę radę wcześniej pisałem do serwisu i potwierdzają max 2GB ale po tym co napisałeś warto spróbować. W takim razie nie będę
więcej szukać biorę Xubuntu. Oglądnę go sobie dzisiaj pod VM.

Ten netbook jest cały czas mocny mimo upływu czasu. Nie udostępnili złodzieje (Acer) sterowników pod inny system niż win 7 i w górę no to mają za swoje bo efekt jest taki, że siedzę dzisiaj na Linuxie.

A czy sugerowałbyś zostać przy 14.04 LTS czy brać juz 15.04. A 32bit czy 64bit?
Czy starsze wersje do starczych komputerów są stabilniejsze czy lepiej brac zawsze najnowsze?
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
tweed77
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 14 lis 2009, 10:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: tweed77 »

Ja mam xubuntu 14.04 LTS - nie robię aktualizacji do 15.04 bo i po co na razie.

Odpal z pendriva usb w formie live - jedno i drugie i przetestuj. Ja zalecam na słabszy sprzęt wersję 32 bitową - tym bardziej że masz słabszy procesor i do tego 2 GB. Choć nie powiedziane że 64 bitowy będzie działał dobrze. 64 bitowy to lepiej żeby było 4GB ramu.


Część sterowników z win 7 może zadziałać pod win 8 - poza tym zawsze można zainstalować sterowniki nie od producenta komputera ( Acer ) lecz od producenta sprzętu - podzespołów.
Od lat pod windows nie instaluję sterowników producenta komputera tylko od producenta podzespołów.
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

tweed77 pisze:Część sterowników z win 7 może zadziałać pod win 8 - poza tym zawsze można zainstalować sterowniki nie od producenta komputera ( Acer ) lecz od producenta sprzętu - podzespołów.
Od lat pod windows nie instaluję sterowników producenta komputera tylko od producenta podzespołów.
Też tak robiłem ale nie wszystko mi się udało zainstalować pod xp, a win7 był wrzucony jako starter i przy pamięci 1 GB nadawał się
do tego samego co fyrma Acer. Po dokupieniu pamięci na 2GB nic się nie polepszyło. Sprzedają gnioty z działaniem na czas gwarancji
a w ciągu czasu co masz możliwość zwrotu nie zdążysz się zorientować, że to przepłacony gniot. Chciałem kupić coś normalnej marki
a nie Acer ale wtedy jeszcze mało które miały wbudowane karty wi-fi z "n".

No zainstalowałem ten Xubuntu. Pierwsze co na nim doinstalowałem to Synaptic i mi nie działa bo "błąd".
Poza tym wszystko działa dobrze. Potestuję...dzięki.
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości