Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
gelon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 16 lip 2006, 17:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: gelon »

http://www.evolutionlinux.com/downloads.html z Openbox
albo Debian również z Openbox.

ps. XFCE wcale nie jest takie lekkie :)
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

Do netbooków dedykowany jest też Lubuntu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubuntu
Sprawdzenie stabilności sprzętu wymaga czasu. Ale moim zdaniem nie ma co się zatrzymywać i trzeba wszystkiego próbować co też
wpływa na rozwój linuxów. Mogę doinstalować tego Lubuntu i tego trzeciego i będa stać obok siebie żaden problem.Bez windowsa niestety wciąż ciężko.

edit:

Jego też podglądnąłem. Evo/Lution jest oparty na Arch Linux zbudowany na kernelu Linux 3.18.6-1-ARCH (x86_64).
Niedawno 26 kwietnia 15 wydali dystrybucję Evo-Lution for ARM pod Raspberry PI http://sourceforge.net/projects/evoluti ... rce=navbar .
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: enedil »

Evo/Lution nie jest oparty na Archu - to jest Arch, a ściślej mówiąc instalator Archa.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

Znalazłem takiego Zorin OS w wersji Light. Jest zbudowany na Ubuntu 14.04:
Zorin OS Lite packs the most essential features of Zorin OS into a lightweight package that runs fast on even the oldest and lowest-spec machines. Everything from the interface to the selection of software is optimized to run as smoothly and expediently as possible on your computer.
http://zorin-os.com/free.html
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
Awatar użytkownika
cinek193
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 08 lip 2007, 23:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: cinek193 »

Witam Serdecznie. Moja sytuacja wygląda tak, że musiałem się przesiąść z stacjonarnego kompa na starego laptopa z powodu spalenia się płyty głównej. O ile w pc miałem mocny sprzęt tak tutaj sprzęt jest dość leciwy i chciałbym go użytkować jakiś czas. Laptop jest dość stary mianowicice posiada Pentiuma M 1,73 Ghz, dysk 60 GB oraz 3/4 GB RAM czyli 768 MB.
Jako że dawno nie korzystałem z takiego sprzętu mam tu pytanie ponieważ zainstalowałem Lubuntu. Nie miałem do czynienia z nim ponieważ kiedyś używałem tylko Xubuntu.
I teraz moje pytanie czy idzie przyśpieszyśc jakość system. Sytuacja wyglda tak, że system pracuje sprawnie ale jeśli chodzi o przeglądanie internetu to jest katorga. Niektóre strony internetowe klatkują.
Osobiście zainstalował już prelinka i preload wcelu zwiększenia szybkości uruchomiania programów. Przeglądarke z firefoxa zmieniłem na Qupzilla. Jest poprawa ale liczyłbym na więcej.
Znalazłem również poradnik aby przyśpieszyć fiirefoxa i przenieś mu pamięć podręczną do /tmp i równjież zrobiłem to w mojej przeglądarce.
Partycje sformatowane w ext. System na jeden a partycja /Home na drugiej. Po śordku zamontowana partycja SWAP. Póki co to tyle. A i jeszcze wyłączyłem animacje okien.
Proszę o jakieś porady etc.
Awatar użytkownika
gelon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 16 lip 2006, 17:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: gelon »

Masz jako takie pojęcie, to bierz to:
http://sourceforge.net/projects/evoluti ... rce=navbar
z tym samym środowiskiem graficznym:
http://lxde.org/
albo z inną konfiguracją:
Obrazek

PS: postawiłem go na maszynie wirtualnej z 512 mb ramu:
Obrazek Obrazek Obrazek
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: Sto-SurSum »

Czytałem wymagania systemowe dla Lubuntu (http://lubuntu.net/) przy twojej pamięci przeglądarka i internet nie ma prawa
dobrze śmigać bo wymagane co najmniej 1 GB RAM.

------------------------

Może wypróbuj Zorin OS?

http://zorin-os.com/free.html

W wersji LXDE Lite minimalne wymagania dla systemu wyglądają tak:

266 MHz x86 processor
2GB of Hard Drive space
128 MB of system memory (RAM)
Graphics card capable of 640x480 resolution

http://zorin-os.com/faq.html

------------------------

Oooo gelon ten Evo/Lution chyba bardziej trafiony! Ma niskie wymagania i pracuje na starszych procesorach Pentium.
To Arch Linux i jego minimalne wymagania są podane tu:

Minimum system requirements:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Be ... quirements
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: rom »

W firefoksie w about:config odszukaj

Kod: Zaznacz cały

permissions.default.image
i zmień wartość na 2. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki nie będą wczytywane żadne grafiki na stronach. Domyślna wartość to 1. Albo jak nie chcesz tak drastycznych rozwiazań, to poblokuj, co tylko możesz wtyczkami.
Do oglądania Youtube używaj Minitube lub VLC.
Zainstaluj zram viewtopic.php?f=215&t=174080 aby lepiej wykorzystać swój RAM.
Nie ma sensu kombinować z zorinami, archami itp. Na nich przeglądarki nie będą nagle lekkie i chyże, bo to i tak te same programy. Co z tego że minimalne wymagania systemowe nieco mniejsze, jak przeglądarka zeżre ile może? A „minimalne wymagania” znaczy, że będzie działać, ale ledwo, na pewno nie komfortowo.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
luket
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 29 lip 2014, 21:18

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: luket »

Arch to chyba nie najlepszy pomysł podobnie jak Zorin który jest przeładowany.

Uważam że najsensowniejszym wyborem przy tej konfiguracji sprzętowej byłaby instalacja Debiana z managerem okien Fluxbox bądź pochodnym. Ostatecznie LXDE.
Dlaczego Debian? Bo jest bardzo stabilny. Nie ma co prawda najnowszych pakietów(wersja Stable) jednak przy tej konfiguracji sprzętowej raczej nie będzie miało to dla ciebie znaczenia i nie jest jakoś specjalnie trudny w skonfigurowaniu.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: igotit4free »

Co byście na tym nie postawili, i jak by nie było lekkie i tak będzie do niczego. Progiem nie do pokonania będzie przeglądarka i konstrukcja współczesnych witryn... przychodzi moment, gdzie trzeba wydać te 200-300 złotych, i będzie to naprawdę z pożytkiem.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
cinek193
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 08 lip 2007, 23:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: cinek193 »

Spróbuje z tym Archem a później ewentualnie z Debianem.
Co byście na tym nie postawili, i jak by nie było lekkie i tak będzie do niczego. Progiem nie do pokonania będzie przeglądarka i konstrukcja współczesnych witryn... przychodzi moment, gdzie trzeba wydać te 200-300 złotych, i będzie to naprawdę z pożytkiem.
Sytuacja wygląda tak, że nie jest to mój komputer na którym pracuję cały czas tylko chwilowo ponieważ padła mi płyta główna. Przesiadka z i5 na taki sprzęt jest czym drastycznym. O ile jakiś czas temu jeszcze można było normalnie pracować nawet na 512 MB Ram tak teraz wydaje mi się to nie do wiary ale cóż zrobić.
Awatar użytkownika
luket
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 29 lip 2014, 21:18

Re: Lubuntu, stary laptop i przyspieszenie

Post autor: luket »

Na upartego można na tym sprzęcie szaleć;)
Zamiast standardowej przeglądarki można wykorzystać przeglądarkę w terminalu (np. links2) etc.
Ogólnie rzecz biorąc to jest wystarczający sprzęt aby zainstalować na nim system do nauki terminala:)
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

A może tak dla lepszej wydajności wydzielić dużą część dysku twardego na pamięć wirtualną?
Wtedy możnaby trochę odciążyć kość pamięci...
Pod windowsem mi to pomagało ale nie wiem jak jest z tym w Linuxie? :ligt:
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
adekbws
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 20 lip 2015, 11:31

Jaki system pod slabego komba wylacznie do szybkiego przegladania internetu ?

Post autor: adekbws »

Dzień dobry wszystkim
Zainstalowałem ostatnio na laptopie lenovo(parametry podam jak wrócę do domu, procek gdzies ponad 1,6Ghz i grafika amd, ramu gdzies 2gb) xububtu 14.04 i wszystko ok ale przeglądanie Internetu bylo wolne najlepiej dzialala przegladarka chrom ale po wpisaniu adresu lub kliknieciu w odnośnik trzeba bylo poczekac kilka sekund zanim w ogóle strona zaczela sie lądować, laptop ma służyć do wystawiania aukcji na allegro. Próbowałem instalować tez sterowniki do grafiki ale albo zle to robiłem lub to nic nie dawalo. Macie jakiś pomysl jak zrobic z tego laptopa szybka maszynę do przeglądania netu
Prosił bym o pomoc
Pozdro
Sami88
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 22 gru 2012, 13:15
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Jaki system ?

Post autor: Sami88 »

Witam, chciałem się zapytać jaki system najlepiej wgrać na starego laptopa. Podaje parametry, Ubuntu 12 coś chodzi bez rewolucji.

TOSHIBA Satellite Pro
Procesor : Pentium 4 - 3.2 GHz
Ram : DDR 333 MHz (2x1 GB)
Dysk: 80 GB
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki system ?

Post autor: rom »

Lubuntu lub Xubuntu, oczywiście 14.04, 32-bit. Albo Mint 17.2 Rafaela z Mate (Bazuje na Ubuntu 14.04). Może też być Debian 8 + jakieś lekkie środowisko: Openbox, LXDE itp. Nie daj się namówić na nic spoza rodziny Debiana, chyba że chcesz się uczyć nowych rzeczy, spędzać czas na forach i wiki.

Odpowiednio dobierz sobie programy użytkowe, niektóre domyślne mogą być zbyt ciężkie na ten sprzęt, czyli Abiword zamiast Libre Office itd. Nie zapomnij o optymalizacji: wyłączenie niepotrzebnych usług systemowych, efektów, programów z autostartu, środowiska graficznego ;)
także = też
tak że = więc
jacu1234567890
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2012, 13:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Architektura: x86_64

Ubuntu 14.04 - starszy komputer

Post autor: jacu1234567890 »

Witam.
Zainstalowany mam remiks Ubuntu 14.04 32bit z tej strony. Wszystko ładnie tylko że filmiki na flashu tną się. Filmiki z Youtube w porównaniu z XP chodzą o niebo lepiej. System mam zaktualizowany, zainstalowany najnowszy flash. Obstawiam że to już za słaba maszyna na Flasha, Ubuntu itp. Chodzi mi o to czy da się zoptymalizować flasha czy w ogóle rozwiązać ten problem.

Charakterystyka sprzętowa:
Procesor: AMD Athlon 64 2800+ 1,8GHz
Ram: 2,5GB DDR1
Grafika: GeForce 7600GS AGP
Dysk: Maxtor 160GB PATA.

Drugim problemem jest instalacja sterowników Nvidi. Gdy zainstaluję sterownik [NVIDIA legacy binary driver - version 304.128 z nvidia-304 (własnościowy, przetestowany)] z programu dodatkowe sterowniki to po ponownym uruchomieniu mam czarny ekran. Poruszając myszką pojawi się kursor ale strasznie się zacina. Nic nie można zrobić. Nawet nie wyskakuje graficzne logo z kropkami tylko jest napisane zwykłym tekstem Ubuntu 14.04 i pod nim kropki się zmieniają. Sterowniki muszą być otwarte, wtedy system działa prawidłowo. Jeżeli będzie taka potrzeba to założę osobny temat co do sprawy grafiki.
Przepraszam jeśli wybrałem zły dział, jeśli tak to proszę o przeniesienie tematu.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Hwiparam »

Co to za filmiki we Flashu oglądasz, jeżeli można wiedzieć? Jeśli idzie o YT, zobacz tu: https://www.youtube.com/html5?hl=pl
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
jacu1234567890
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2012, 13:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: jacu1234567890 »

Youtube w porównaniu z win xp na ubuntu bez żadnych dodatków działa wyśmienicie. Filmiki np. na onecie są krótkie wiadomości, newsy to istny pokaz slajdów. Nie wiem czy idzie jakieś lżejsze wtyczki zainstalować czy poprostu za słaby sprzęt?!
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: igotit4free »

Po prostu za słaby sprzęt.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 10 gości