Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Hwiparam »

jacu1234567890 pisze: Filmiki np. na onecie są krótkie wiadomości, newsy to istny pokaz slajdów. Nie wiem czy idzie jakieś lżejsze wtyczki zainstalować czy poprostu za słaby sprzęt?!
Te filmiki z Onetu u mnie też się tną jak cholera, a mam i5 z 16 GB ramu, więc obstawiam, że to wina Onetu ;) YT działa mi płynnie na HTML5...
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
roslinek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 11 lis 2009, 00:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: roslinek »

Mam takie cos jak ponizej z Ubuntu 14.04 TLS, ale strasznie muli. Dało, by sie cos lzejszego wgrac zeby było płynne i multimedialne, ale przy tym nie zajezdzalo procesora?

Zalezy mi szczegolnie na 4 programach:
gedit, albo cos podobnego
chrome
dropbox
mudlet 2.1

Specyfikacja techniczna
Acer Aspire One D270-26Dbb
Procesor
Intel Atom N2600 1.6 GHz
Karta grafiki
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3600
Pamięć
1024 MB
, DDR3 SDRAM - PC3-8500 - 1066 MHz


Wybaczcie brak polskich znakow ale nie wiem jak je na tym lapku ustawic, a firefox zmienil mi tylko jedno slowo poprawnie.
pj1031999
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 26 maja 2016, 21:16
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: pj1031999 »

Może jakiś minimalny Arch? Ale chrome wydaje mi się zbyt ciężkie samo w sobie.
roslinek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 11 lis 2009, 00:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: roslinek »

Zainstalowałem Xubuntu i powiem, ze wszystko działa jakby troszeczkę szybciej, ale to jeszcze nie to. Chyba jednak lepiej nie będzie, bo z tych "klikalno+PL" dystrybucji znalazłem takie coś:


Ze strony głównej XUbuntu:
To get a smooth experience when running multiple applications parallel on the desktop, it is recommended to have at least 1 GB of memory.

Z strony głównej LUbuntu:
For advanced internet services like Google+, YouTube, Google Docs and Facebook, your computer needs about 1 GB of RAM.
W sumie "at least" jest trochę większe niż "about"....

Wiec pytanie 1:
Testował ktoś te dwa? Różnica będzie zadowalająca?

I pytanie 2:
Są jeszcze jakieś klikano/pl dystrybucje oprócz Xubuntu i Lubuntu ?
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: yahoob3 »

Spróbuj Sparkylinux z Mate?
http://sparkylinux.org/download/
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
krzynycz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, 14:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: krzynycz »

Lubuntu jest nieco lżejsze od Xubuntu i przez prawie dwa lata gościło na PC mojego ojca zastępując z powodzeniem wysłużonego XP-ka.

Podstawowy problem w twoim zestawie to do mała ilość RAM (1GB) więc sugeruję wersję 32-bitową, z którą obecnie wiąże się pewien "problem" - nie zainstalujesz nowych wersji Chrome. Na szczęście Chromium działa jak należy, brakujące elementy takie jak kodeki i najnowszy Flash można doinstalować.

Lubuntu jest przyzwoicie spolszczone, proste w instalacji a pulpit przypomina XP-ka więc spełnia warunek "klikano/pl dystrybucji".

Zauważone irytujące mankamenty do środowiska graficznego LXDE (do wersji Lubuntu 15.10 bo po modernizacji PC i aktualizacji do 16.04 doinstalowałem środowisko graficzne Unity)
1. Brak "klepsydry" zamiast kursora w trakcie uruchamiania programu - błąd znany i zgłoszony ale ciągle nie usunięty. Irytuje bardzo bo użytkownik nie wie czy dobrze "dwukliknął" w ikonę i nie wie czy czekać na otwarcie pierwszego okna programu (na wolnym PC to może trochę trwać).
2. Problem nr.1 pogarsza fakt, że domyślnie czas pomiędzy kliknięciami w "dwukliku" jest bardzo krótki, ale to akurat można zmienić w pliku konfiguracyjnym.
Awatar użytkownika
Deezy
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 96
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Deezy »

Chwilowo nie mam dostępu do żadnego PC z wyjątkiem staruszka, którego używałem z 15 lat temu. Przez najbliższe 2 miesiące jestem na niego skazany. Specyfikacja: AMD Duron 1,3 GHz, 512MB RAM, Geforce4 MX440. Ma 2 twarde dysku, jeden posiada jakieś 60gb pojemności, drugi 250gb. Co najlepiej na nim zainstalować, cobym dał sobie radę z konfiguracją i żeby to w miarę płynnie chodziło?
omega79
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 26 sty 2008, 15:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: omega79 »

ja na takim sprzęcie długo miłem ubuntu 7.10 i zresztą alej mam ale nie wiem jak to teraz działa bo komp w garażu stoi i nie odpalany .. z rok ( jakoś tak ) wifi działało winamp działał :) czyli było OK .:)
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Sto-SurSum »

Jaki Linux na Athlon64 3000+ (1800MHz) - ma to jeszcze sens?
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
wez
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2017, 02:37
Wersja Ubuntu: 16.10
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: wez »

a co by posadzić na 1.5gb ram pentium 4 2.80GHz hdd 80gb płyta główna lite-on nr146 grafika zintegrowana
blaszak ma służyć głównie do przeglądania www jakiś youtube fb itp, poznawania nowego systemu, może odpalania jakiś filmów z hdd i jakiegoś pakietu biurowego

jest to jeszcze wykonalne przy takiej konfiguracji czy potrzeba czegoś mocniejszego ?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: jacekalex »

wez pisze:a co by posadzić na 1.5gb ram pentium 4 2.80GHz hdd 80gb płyta główna lite-on nr146 grafika zintegrowana
blaszak ma służyć głównie do przeglądania www jakiś youtube fb itp, poznawania nowego systemu, może odpalania jakiś filmów z hdd i jakiegoś pakietu biurowego

jest to jeszcze wykonalne przy takiej konfiguracji czy potrzeba czegoś mocniejszego ?
Youtube? do zdekodowania filmów VP9 czy H264 potrzebny jest procek i karta graficzna, które temu podołają.
W praktyce szkoda za prąd płacić do takiego grata, lepiej będzie działał Rasberry Pi 3 z Rasbianem (a weźmie może 5-20 Watt na nie 100-150).
Generalnie z powodu ceny energii elektrycznej w ogóle nie warto włączać kompa starszego niż 10 lat, bo więcej kosztuje zużyta energia niż wynosi realna wartość mocy obliczeniowej takiego zabytku.

Ja bym w ogóle nie próbował włączać komputera poniżej procka Core 2 duo, np E6750 (na Allegro około 16 zł) do tego mobo socket 775 i pamięci DDR2 (chociaż takiego zestawu już nie radzę kupować) tylko raczej Odroida C2.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Mmatczak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Mmatczak »

Co byście polecili na notebooka z prockiem 1Ghz i 500 MB RAM ?

Komputer planuję użytkować wyłącznie do tworzenia plików tekstowych, ewentualnie przeglądania stron i słuchania muzyki z internetu.

Dużym priorytetem jest dla mnie żywotność baterii.
Znajomy wspomniał coś o Macpup, jakieś sugestie?
Wujek Google wie wszystko.
Kurajmo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2018, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Kurajmo »

Witam wszystkich. Mam pytanie. Jaką wersję Linuxa bądz Ubuntu polecacie na zabytek Notebooka Toshiba NB500 z 2gb RAM.
Na którym dziś podczas korzystania Windows 7 starter miałem niebieski ekran śmierci i za cholerę nie mogłem w żaden sposób odpalić systemu. Nawet w trybie awaryjnym.
Pomogło tylko reinstall windowsa. Za którymś razem bootowanie z pendrive załapało.
Specyfikacja tego zabytku:
-Intel Atom N455 1.66 GHz

-2GB RAm

-Intel GMA 3150

-Realtek WiFi Card

Chciałbym korzystać z tego notebooka. Do przeglądania internetu, muzyki, filmów.
I sporadycznie z aplikacji z windowsa. Szukam czegoś user friendly.
Ktoś coś doradzi?
Kurajmo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2018, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Kurajmo »

Padło na Puppy. Testowałem Lubuntu i ten cały PeperMint brak dzwięku. Reszta działa i śmiga, tylko ten brak dzwięku mnie denerwuje. Na puppy najnowsza wersja o dziwo dzwięk jest.
Za mało transferu na testowanie Ubuntu i reszty distro. Bo korzystam z internetu mobilnego udostępnianego po LTE ze smartfona z Androidem.
Zostało mi już 9gb transferu i nie będę go chyba marnować na dalsze poszukiwania dystrybucji linuxa.
Zostaje to co jest. No chyba że ktoś zaproponuje coś sprawdzonego, łatwego w obsłudze.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Spass »

Cześć Kurajmo. Jeśli szukasz czegoś prostego, to ja na takiego netbooka najpierw spróbowałbym zainstalować Lubuntu 18.04 LTS i trochę potestować. Z zastrzeżeniem, że być może musiałbyś poszukać nieco lżejszej przeglądarki niż Firefox (choć może niekoniecznie), filmy na YouTube oglądać maksymalnie w jakości 480p, możesz zapomnieć o otwieraniu 20 kart w przeglądarce, no i pewnie z odtwarzaniem "Blu-ray ripów" w wysokiej jakości ten procesor też sobie już nie poradzi. Poza tym powinien chodzić dość fajnie.

Jeśli to miałby być laptop do multimediów, zapewne będziesz chciał tez zainstalować metapakiet lubuntu-restricted-extras (kodeki, Flash, czcionki MS)

Nie jestem tylko pewny jak dobrze Ubuntu wspiera Intel GMA 3150, bo coś mi się kojarzy, że były z tym kiedyś jakieś problemy?

Możesz coś więcej powiedzieć o tych aplikacjach z Windowsa, które chciałbyś używać? To przez Wine? Bo może lepiej znaleźć jakieś odpowiedniki dla Linuksa.

EDIT: Nie mam pojęcia dlaczego nie widziałem wcześniej twojego drugiego posta, sorry.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2018, 09:33 przez Spass, łącznie zmieniany 1 raz.
sudo apt purge snapd
Kurajmo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2018, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: Kurajmo »

Spass pisze: 04 maja 2018, 09:48 Cześć Kurajmo. Jeśli szukasz czegoś prostego, to ja na takiego netbooka najpierw spróbowałbym zainstalować Lubuntu 18.04 LTS i trochę potestować. Z zastrzeżeniem, że być może musiałbyś poszukać nieco lżejszej przeglądarki niż Firefox (choć może niekoniecznie), filmy na YouTube oglądać maksymalnie w jakości 480p, możesz zapomnieć o otwieraniu 20 kart w przeglądarce, no i pewnie z odtwarzaniem "Blu-ray ripów" w wysokiej jakości ten procesor też sobie już nie poradzi. Poza tym powinien chodzić dość fajnie.

Jeśli to miałby być laptop do multimediów, zapewne będziesz chciał tez zainstalować metapakiet lubuntu-restricted-extras (kodeki, Flash, czcionki MS)

Nie jestem tylko pewny jak dobrze Ubuntu wspiera Intel GMA 3150, bo coś mi się kojarzy, że były z tym kiedyś jakieś problemy?

Możesz coś więcej powiedzieć o tych aplikacjach z Windowsa, które chciałbyś używać? To przez Wine? Bo może lepiej znaleźć jakieś odpowiedniki dla Linuksa.
Co do twojego wpisu. To Lubuntu oraz dystrybucję Peppermint testowałem wczoraj wieczorem. I właśnie na tych dystrybucjach wszystko oprócz dzwięku z notebooka mi działa. Nie wiem dlaczego dzwięk mi nie działa. Dlatego szukam czegoś w pełni sprawnego zamiast Lubuntu.
Przeglądarka Firefox oraz chromium w tych dystrybucjach działała bardzo sprawnie. Zero zamuleń. Tylko nieszczęsny brak dzwięku.
No co poradzić. Na dystrybucji Linux Puppy najnowsza wersja wszystkołącznie z dzwiękiem mi działa. Ale jest bardziej skomplikowany niż Mint i Lubuntu z tego co widzę. Bo mało ogarniam co i jak tu.
O aplikacje z Windowsa to chodziło mi o korzystanie z np foobara2000 i scrbllera last.fm poprzez WINE właśnie.
Kilka lat temu bawiłęm się Linuxem Mint wgrywałem WINE i parę innych rzeczy i działało to o dziwo bardzo sprawnie na innym laptopie Della z 1gb ram.
O coś takiego mi właśnie chodzi. Łatwą w użytkowaniu dystrybucję, co od razu po instalacji wszystko będzie działać. Dzwięk, wifi, udostępnianie plików z telefonu z Androidem po USB lub wifi.
I tylko tyle. Bo zamierzam korzystać z tego notebooka tylko do multimediów. Muzyka, filmy, scrobllowanie muzyki na last.fm
Plus od czasu do czasu jakiś plik textowy . I to wszystko. Bo do gier się nie nadaje poprzez nędzny procesor ATOM ten notebook.
Jak ktoś ma coś do dodania to jestem otwarty na propozycje
Awatar użytkownika
skandyn
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 105
Rejestracja: 07 mar 2009, 09:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: skandyn »

Awatar użytkownika
mucha090
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 775
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kielce, Poland
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: mucha090 »

roslinek pisze: 24 cze 2016, 22:49 Mam takie cos jak ponizej z Ubuntu 14.04 TLS, ale strasznie muli. Dało, by sie cos lzejszego wgrac zeby było płynne i multimedialne, ale przy tym nie zajezdzalo procesora?

Zalezy mi szczegolnie na 4 programach:
gedit, albo cos podobnego
chrome
dropbox
mudlet 2.1

Specyfikacja techniczna
Acer Aspire One D270-26Dbb
Procesor
Intel Atom N2600 1.6 GHz
Karta grafiki
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3600
Pamięć
1024 MB
, DDR3 SDRAM - PC3-8500 - 1066 MHz


Wybaczcie brak polskich znakow ale nie wiem jak je na tym lapku ustawic, a firefox zmienil mi tylko jedno slowo poprawnie.
crunchbang++
krzynycz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2010, 14:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Post autor: krzynycz »

Kurajmo pisze: 04 maja 2018, 01:50 Padło na Puppy. Testowałem Lubuntu i ten cały PeperMint brak dzwięku. Reszta działa i śmiga, tylko ten brak dzwięku mnie denerwuje. Na puppy najnowsza wersja o dziwo dzwięk jest.
Za mało transferu na testowanie Ubuntu i reszty distro. Bo korzystam z internetu mobilnego udostępnianego po LTE ze smartfona z Androidem.
Zostało mi już 9gb transferu i nie będę go chyba marnować na dalsze poszukiwania dystrybucji linuxa.
Zostaje to co jest. No chyba że ktoś zaproponuje coś sprawdzonego, łatwego w obsłudze.
Problem z dzwiękiem w Lubuntu spróbuj rozwiązać instalując dwa pakiety, wcześniej odinstaluj ALSA bo mogą się gryźć z PULSEAUDIO:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove --purge alsa  
sudo apt-get install pulseaudio pavucontrol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości