Czy zarządzanie wolumenem FAT32 przez GNU/Linuksa jest bezpieczne

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
pppoe

Czy zarządzanie wolumenem FAT32 przez GNU/Linuksa jest bezpieczne

Post autor: pppoe »

Posiadam nośnik danych - pamięć flash, którego systemem plików jest FAT32. Przechowuję na nim bardzo ważne dla mnie dane, które nie mogą zostać uszkodzone. Pytanie w tym wątku kieruje do osób, które mają pojęcie o tym w sposób techniczny, a nie kierują się doświadczeniem i tym co zaobserwowali jak ja, a z doświadczenia wiem, że obsługa systemu plików FAT przez gnu/linuksa działa. Chodzi mi o to czy dane które na nośniku tworzę, dodaję, zarządzam nimi za pomocą ubuntu zostaną zapisane lub zmodyfikowane w pełni poprawnie. Czy nie okaże się z biegiem czasu, że na Windows jakiegoś pliku nie można otworzyć czy może archiwum rar nie można poprawne odczytać. No bo wiecie, kierując się logicznym rozumowaniem, FATa stworzył Microsoft i najlepiej gdy jego system zapisuje na nim dane, a nie jakaś implementacja obsługi FATa wpisana do jądra linux, jeśli bzdury piszę to wybaczcie, z góry dziękuję za odpowiedź.
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Czy zarządzanie wolumenem FAT32 przez GNU/Linuksa jest bezpieczne

Post autor: JerryG »

Nie napisze ze piszesz bzdury :D
Kiedys odpalalem specjalnie windowsa do roznego rodzaju jak piszesz pamieci flash, wiec kart SDHC/SD itp. juz dosc dlugo wszystko robie pod uzywanym systemem jak widzisz z podpisu Kubuntu.
Jedynie mialem problem pod Xbuntu w terminalu uzywajac MC, nie wiem czemu jak cos kopiowalem to kopiowal katalogi ale zawartosc pomijal, potestowalem tamten system i wywalilem bez wnikania co powodowalo w sumie ten blad, to bylo tylko w tej dystrybucji bo we wszystkich innych co sobie testowalem tego nie spotkalem.
Tu pod Kubuntu czasami w terminalu odpalam MC na prawach roota i dopiero wtedy kopiuje dane z pamieci flash na inna czy na dysk lub odwrotnie, to zeby uniknac okienek ze czegos tam nie moze skopiowac bo brak uprawnien - pomijajac juz pytanie jakie to moga byc uprawnienia na fat16 czy fat32 :D skoro w zasadzie ich tam nie ma.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
BlackRat
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 23 wrz 2016, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy zarządzanie wolumenem FAT32 przez GNU/Linuksa jest bezpieczne

Post autor: BlackRat »

Z technicznego punktu FAT jest aktualnie zgodny ze wszystkimi systemami. Po drugie, zawsze i na każdej platformie może przydarzyć ci się sytuacja, że plik przestanie działać i nie będziesz mógł go otworzyć z powodu fizycznego zużycia się pamięci flash :). Dlatego jeżeli masz tam ważne dane to usilnie polecam ci dokonanie kopii zapasowej, jako że ludzie dzielą się na dwa typy: Tych którzy kopie zapasową wykonują i tych którzy będą wykonywali, tak więc zawczasu dołącz do grupy pierwszej :). Ostatnia porada, jeżeli wgrywasz jakieś dane na GNU/Linuksie (i nie tylko) na jakikolwiek nośnik wyjmowalny, przed fizycznym odpięciem urządzenia odmontuj go/wysuń/bezpiecznie wysuń sprzęt i poczekaj aż ikonka urządzenia zewnętrznego zgaśnie :) Czasami system twierdzi, że szybciej zgrywa dane, niż rzeczywiście się to dzieje i tutaj nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości