Problemy po skopiowaniu systemu na inny dysk ( 14.04LTS )

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Problemy po skopiowaniu systemu na inny dysk ( 14.04LTS )

Post autor: boruta »

Witajcie,

Czytałem forum, ale nie widzę informacji odnośnie mojego problemu, dlatego proszę Was o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Po raz pierwszy w życiu przeprowadziłem kopiowanie systemu z dysku na dysk za pomocą LIVE CD Clonezilla - jedyna opcja która była dostępna bo laptop i dysk źródłowy mają problemy egzystencjalne i dziwne rzeczy się z nim dzieją :)

Laptop źródłowy Lifebook s7220 -> Laptop docelowy Toshiba Satellite Pro U500 1e6

I teraz tak kopiowałem dysk który był w Fujitsu w całości na partycję dysku który jest w Toshibie na żywca( CLONEZILLA opcja partycja - partycja) bo inaczej wychodziły błędy , komputer się zawieszał ( nie pytajcie dlaczego nie wiem... lifebook przeżył wiele i ma prawo do zdechnięcia :P )

Obok tej partycji na której jest skopiowany linux ( ubuntu 14.04) jest windows i tam nic się nie dzieje dziwnego , ale to zrozumiałe bo robiłem tak aby nie Clonezilla nie macała tamtej partycji.

Ustawiłem uruchomienie linuxa w bootloaderze windowsa , linux nie wstał, więc zbadałem gdzie i jaki numer dysku ( Sda1,3) i podałem mu że tam ma sobie zaciągać wszystko , zaktualizowałem GRUB2 , wywaliłem loader windowsowy i wszystko bangla a przynajmniej mi się tak wydawało...

Operacja się udała a pacjent co jakiś czas umiera i rodzi się ponownie niczym "nasz zbawca":

Otóż rzeczy które zauważyłem a nie wiem do końca jak zrobić żeby nie schrzanić tego systemu więc piszę:

1. UUID - pokazuje się jako że jest inne przy uruchamianiu systemu. ( to jest problem?, mogę to zmienić jakoś? , czy powinienem?)
2. System co jakiś czas przy np otwarciu folderów i przechodzieniu z jednego na drugi się zawiesza i nic ma opcji aby ruszył.
3. Opcja wstrzymania nie istnieje - po uruchomieniu nie wstaje i nie ma zamiaru
4. Co jakiś czas grub stwierdza że sobie zniknie bo po co on ma się męczyć i jakieś systemy uruchamiać i bez pytania o zdanie wchodzi do ubuntu. Updatowanie gruba przywraca ustawienia.


Moje pytanie i prośba:

1. Czy moglibyście mi wskazać co powinienem zrobić aby dokończyć proces kopiowania tak aby problemy z systemem zniknęły?
- prośba o taki step by step bo dla nie znam linuxa od strony systemowej, tylko do tej pory był dla mnie narzędziem a nie jestem informatykiem.
2. Czy jest możliwość że jest to tylko kwestia UUID? Jeśli tak to gdzie i jak to zmienić
3. Czy moglibyście również powiedzieć jaki input jest dla Was potrzebny z systemu , screeny, jakieś pliki aby mi pomóc bo szczerze nie wiem...


Dziękuje z góry za informacje i pomoc bo sprawa jest dość pilna - używanie systemu który umiera co jakiś czas i tracenie przez to danych nie należy do przyjemnych ale przynajmniej CTRL +S sobie wyrobię na następne 20 lat :)

Pozdrawiam
BORUT
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Problemy po skopiowaniu systemu na inny dysk ( 14.04LTS )

Post autor: Tomfoc »

Napiszę nieco o tym UUID. Z całą pewnością numery UUID na docelowym laptopie są inne niż te na źródłowym. W systemie jest katalog o nazwie /etc a w nim plik tekstowy o nazwie fstab. W tym pliku jest podane, że przykładowo: partycja o nr UUIDxyz ma być montowana do katalogu nazwa_katalogu zawiera system plikowy ext4(lub inny) itd.
Te numery UUID musisz zmienić na prawdziwe. Najpierw musisz te nowe numery UUID ustalić - pomoże to: http://www.ubucentrum.net/2008/12/spraw ... tycji.html Później (znając już numery UUID) musisz wyedytować plik /etc/fstab i w miejsce starych dać nowe numery. Edycję tego pliku możesz przeprowadzić posiadając uprawnienia administratora, czyli posłużyć się poleceniem sudo nazwa_edytora nazwa_pliku.
Czy to pomoże na inne dolegliwości - nie wiem. Od tego trzeba zacząć. Przenoszenie systemu na inny komp zawsze jest narażone na problemy - choćby z uwagi na to, że w systemie są używane jakieś sterowniki grafiki a nowym kompie grafika jest zupełnie inna itp.
Możesz też zrobić tak, jak ja robię w swoich kilku dystrybucjach zainstalowanych na tym samym dysku: olać numery UUID i w pliku /etc/fstab zastosować inny zapis. To jest fragment mojego pliku /etc/fstab:

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda8	/               ext4    errors=remount-ro 0       1
/dev/sda1	/boot/efi       vfat    umask=0077      0       1
/dev/sda3	/mnt/03         ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0       0
/dev/sda4	/mnt/04         ntfs    defaults,umask=007,gid=46 0       0
/dev/sda9	/mnt/09         ext4    defaults        0       2
/dev/sda10	/mnt/10         ext4    defaults        0       2
/dev/sda11	/mnt/11         ext4    defaults        0       2
/dev/sda12	/mnt/12         ext4    defaults        0       2
/dev/sda13	/mnt/13         xfs     defaults        0       2
Czyli zamiast niczego nie mówiących UUID zapodać konkretną nazwę urządzenia np. /dev/sda2, /dev/sda8 itp.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Problemy po skopiowaniu systemu na inny dysk ( 14.04LTS )

Post autor: boruta »

Hej, sposób bardzo fajny, po sprawdzeniu wyszło że główna partycja na której jest system była dobrze przypisane ( nie wiem jak to się stało ) a swap był źle i to zmieniłem. Komunikat zniknął jednak przy testowym suspend nadal system nie wstaje. Może w jakichś innych miejscach zmienić też trzeba ten numer i by zadziałało.

Według mnie to wygląda tak że on sobie zrzuci dane i potem ich nie pobiera i nic się nie dzieje bo nie ma jak

Jakiś pomysł ? Mogę coś podać żeby ułatwić dalsze diagnozowanie?

EDIT1:
Pogrzebałem i jeszcze zmieniłem tutaj:
/etc/initramfs-tools/conf.d/resume

niestety efektu brak, nadal wisi

szukałem po intertcie różnych rozwiązań - niestety nic nie znalazłem poza tym gdzie jest log:

dlatego wklejam link do wszystkich logów na google drive, może coś to podpowie...
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing


Dzięki
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Problemy po skopiowaniu systemu na inny dysk ( 14.04LTS )

Post autor: Tomfoc »

Zajrzyj do pliku /etc/default/grub. W nim jest wiersz zaczynający się od GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="
są tam różne wpisy np. quiet splash. Po spacji daj zapis: resume=/dev/sdxy, albo resume=UUIDxyz. Na końcu znak ".
To /dev/sdxy i UUID dotyczą partycji swap. Ważne jest by po wyedytowaniu tego pliku dać w konsoli polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
aby GRUB "zauważył" zmiany.
Teraz jestem zalogowany w Debianie i u mnie w /etc/default/grub jest tak:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=/dev/sda14"
ponieważ u mnie partycją swap jest /dev/sda14.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Problemy po skopiowaniu systemu na inny dysk ( 14.04LTS )

Post autor: boruta »

Tomfoc pisze:Zajrzyj do pliku /etc/default/grub. W nim jest wiersz zaczynający się od GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="
są tam różne wpisy np. quiet splash. Po spacji daj zapis: resume=/dev/sdxy, albo resume=UUIDxyz. Na końcu znak ".
To /dev/sdxy i UUID dotyczą partycji swap. Ważne jest by po wyedytowaniu tego pliku dać w konsoli polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
aby GRUB "zauważył" zmiany.
Teraz jestem zalogowany w Debianie i u mnie w /etc/default/grub jest tak:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="resume=/dev/sda14"
ponieważ u mnie partycją swap jest /dev/sda14.
Wykonałem To co powyżej i dałem update gruba i drugi update też:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-initramfs -u
sudo update-grub
Potem reset i włączam robię suspend i wszystko wygląda że jest ok, poza tym że nic nie widzę ale zachowanie pod "ciemnym ekranem" jest zbliżone do tego co było na starym laptopie w sensie uruchamia się dysk kręci , jakiś dźwięk nawet ruszył w tle... Więc tak po dłuższym przemyśleniu wymyśliłem że jeśli pod spodem dzieje się coś to znaczy że nie jest wyświetlane i ja tego teraz poprostu nie widzę. Więc walnąłem reset i patrze w ustawienia i nie wierze grafika -> Gallium 0.4 w informacjach o systemie - więc zmieniam na geforce reset testuje suspend i bangla! :D

Dziękuję ślicznie za pomoc, będę testował czy to aby nie chwilowa radość :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości