Ogromne zużycie pamięci KDE, Gnome

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Ogromne zużycie pamięci KDE, Gnome

Post autor: Arkosake »

Witajcie. Zdążyłem już przeczytać, że w nowym Ubuntu 18.04, gdzie jak wiemy domyślnie ma być środowisko Gnome, niesławny wyciek pamięci zostanie załatany, nie mniej mam pytanie czy zauważaliście coś podobnego np. w KDE? Bo nie wiem czy to ja coś namieszałem czy to jakiś błąd, nie mniej sprawa wygląda następująco. Jak wiemy w KDE jest powłoka nazwana dumnie Plasmashell i teraz w normalnym działaniu wszystko jest jak najbardziej ok, zużycie pamięci na poziomie 150-200mb + do 120mb współdzielonej. Sytuacja diametralnie zmienia się gdy odpalę jakąś aplikacje na tym cholerstwie zwanym elektronem (chrome). Wówczas zaczyna się istna walka o pamięć i mniej więcej po 10-15 minutach komputer nie nadaje się do użytku w trybie graficznym (cały ram przepadł). Mam zaledwie 6GB pamięci operacyjnej, a proces Plasmashell pochłania ją w tempie który ciężko opisać. Zrobiłem taki test, otóż zacząłem na nowo otwartej sesji bawić się w otwieranie i zamykanie Dolphin i niestety pamięć też znikała i po mniej więcej 30 min takiej zabawy ciach babkę w piach wszystko się zablokowało. Jednak owa operacja jest do przeżycia, nikt nie otwiera i zamyka menadżera katalogów kilka set razy w ciągu kilku minut. Drugi test z odpaloną przeglądarką Brave (czysta karta), no tutaj w zasadzie jak pisałem ram znikał sam, a moja zabawa przyspieszyła cały proces system zwisł mniej więcej po minucie. Ma ktoś podobny problem, albo orientuje się gdzie to zgłosić :-) ? Na tą chwilę zaprzestałem używać Brave (to i tak druga przeglądarka do testowania czy umartix na FF nie blokuje za dużo :-P), a w wypadku za dużego zużycia napisałem sobie skrypcik resetujący powłokę :

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/bash
killall plasmashell
plasmashell 

Prościej się nie dało :-) Nie mniej to trochę nie elegancie rozwiązanie, rzekłbym nawet barbarzyńskie.
Manjaro KDE na : GA-78LMT-USB3 R2, AMD FX8350, Radeon RX5600 6GB, 16 GB ram DDR3 1600 MHz.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Ogromne zużycie pamięci KDE, Gnome

Post autor: jacekalex »

To się nazywa wyciek pamięci a nie ogromne zużycie.
Na wycieki pamięci pomoże tylko aktualizacja żeby się pozbyć wadliwej wersji programu.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
boxxaa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 03 mar 2019, 13:43
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Ogromne zużycie pamięci KDE, Gnome

Post autor: boxxaa »

U mnie na KDE zużycie RAM (włączony sam pulpit) i WIFI w tle to 0.36GB.
Szkodnik Boxxa uciekł na linux.pl
Powód? Jeśli TWÓRCZOŚĆ i CHĘCI zawadzają... ... ...
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=128&t=184131
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości