Program do identyfikacji sprzętu

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Dark Rider
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2007, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: Dark Rider »

ilin pisze:Wiesz chciałem Ci pomóc w problemie z hibernacją.
Jakoś nie zauważyłem. Nie widzę Cię w tamtym wątku. Wiesz co, moje zdanie na temat
prezentacji informacji o sprzęcie przez program konsolowy lspci w porównaniu do
windowsowych programów typu aida32, everest czy podobnych nie powinno rzutować
na to czy komuś się chce pomagać w problemie czy nie, więc naprawdę nie pisz już nic więcej.
Chcesz żebym się poczuł ukarany? No proszę Cię, nie żartuj, ten wątek robi się po prostu chory.
rr9
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 98
Rejestracja: 06 cze 2007, 18:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: rr9 »

fnmirk pisze:Dark Riderszkoda czasu na jakąkolwiek polemikę z Tobą. Ponieważ Ty i tak masz zawsze rację.
Ale on w tym przypadku ma rację. Prosi o program do wygodnej i kompleksowej identyfikacji sprzętu, a Wy go odsyłacie do lsusb, lspci etc. Równie dobrze można odesłać do całego /proc. O narzędziach konsolowych wiele dobrego można powiedzieć, ale w tym przypadku graficzny program będzie po prostu wygodniejszy do szybkiej oceny badanego hardware.

Weźcie trochę bardziej obiektywni bądźcie. Jeżeli nie ma pod Linuksa (nie wiem tego) odpowiednika Everest, to nie ma co zaklinać rzeczywistości i naskakiwać na kolegę.
Dark Rider
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2007, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: Dark Rider »

rr9 pisze:Prosi o program do wygodnej i kompleksowej identyfikacji sprzętu, a Wy go odsyłacie do lsusb, lspci etc.
Tak w ogóle to nie ja prosiłem :-), stanąłem jakby trochę w obronie kogoś kto prosił a dostał właśnie lspci.
Ale żeby nie stukać bezproduktywnie chciałbym w temacie dorzucić jeszcze programik lshw-gtk (gui dla lshw),
który dość czytelnie pokazuje podstawowe informacje, m.in. o gniazdach pamięci RAM.

pozdrawiam
michalo2882
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 09 maja 2008, 18:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: michalo2882 »

Błagam. Skończcie się kłócić. Zainstalowałem sobie "System Profiler & Benchmark" oraz "Device Manager".
To mi w zupełności wystarczyło, choć daleko tym programom do EVERESTA.
fnmirk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 gru 2007, 05:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: fnmirk »

&quot pisze:Ale on w tym przypadku ma rację. Prosi o program do wygodnej i kompleksowej identyfikacji sprzętu, a Wy go odsyłacie do lsusb, lspci etc.
Ja nikogo nigdzie nie odsyłam. Przedstawiłem tylko sposób w jaki sprawdzam pod Linuksem sprzęt. A wspomniany kolega ma naturę atakowania wszystkich i negowania wszystkiego z założenia (przejrzyj jego posty i tematy).
Założeniem dyskusji na forum jest: każdy biorący w niej udział przedstawia program czy narzędzia z których korzysta i potrafi się nimi posługiwać. Zadaniem pytającego jest wyciąganie wniosków, a nie atak na tych co pomagają. Można mieć odmienne poglądy. Może mnie nie pasować korzystanie z programu, którego Ty z powodzeniem używasz. Ale nie możesz ironizować mojej wypowiedzi ponieważ nie dostarczyłem Ci tego co oczekiwałeś. Zabierając głos robię to z własnej woli bo chcę i nikt mnie do tego nie przymusza. I należy to uszanować.

Pytaniem jest, dlaczego wszyscy aż palą się do udzielania odpowiedzi na pytania kolegi Dark Rider? Teraz to wiem i ja.
Dark Rider
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2007, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: Dark Rider »

fnmirk pisze: Pytaniem jest, dlaczego wszyscy aż palą się do udzielania odpowiedzi na pytania kolegi Dark Rider? Teraz to wiem i ja.
Miałem być mądry i się nie odzywać ale wiesz co fnmirk, Ty po prostu kłamiesz.
Pokaż mi te moje posty, które spowodowały, że nie dostałem żadnych odpowiedzi
na moje problemy, które kiedyś tutaj opisałem. I pokaż mi posty gdzie "atakuję wszystkich".
Nie pozwolę abyś mnie tu w pięknym krasomówczym stylu oczerniał!

pozdrawiam
zbry
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 12 maja 2006, 13:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: zbry »

michalo2882 pisze:Błagam. Skończcie się kłócić.
Właśnie.
A tak bardziej na temat, to możesz jeszcze spróbować hardinfo. Jest w repozytoriach.
Registered Linux User #365287
fnmirk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 gru 2007, 05:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: fnmirk »

&quot pisze:to możesz jeszcze spróbować hardinfo
więcej znajdziesz tak
apt-cache search system information>zbiorowy.txt
całą dostępną listę. Następnie zawsze coś dopasujesz.
Awatar użytkownika
gindek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: gindek »

co do programu polecam tez "lshw" podaje wiekszosc informacji takich jak EV i jest graficzny, (tylko o pamieciach sa kiepskie info), jezeli chcial bys sprawdzic napiecia, oraz temperatury to jest "sensors" ten akurat jest tylko konsolowy, ale bardzo czytelny.

lshw nie dowownuje oczywiscie EV. ale jest sporo.

z cyklu "programy konsolowe" dodam jeszcze jeden "hwinfo" (nie wiem czy to jest to samo co "hardinfo", mozliwe ze tak, nie sprawdzalem), tez podaje duzo informacji, z tym ze wiekszosc z nich jest poprostu wyswietleniem zawartosci plikow systemowych tz. tego co system wie na temat sprzetu, co potrzebuje zeby dziala, oraz gdzie w systemie sa te informacje, cos jak lspci -vv , z tym ze podaje info o wszystkim nawet flopie xD ( w zasadzie to co jest potrzebne systemowi zeby flop dzial)


a co do waszej klutni (nie byl bym soba jak bym nie wrzucil swoich 3 groszy).
Tresc problemu:
Czy istnieje program do identyfikacji sprzętu na Ubuntu? Taki na wzór EVEREST dla Windowsa.

nie ma tu wzmianki o tym ze program ma byc graficzny, nie ma tez mowy o tym w zadnym innym poscie, ( na windzie wszystko jest w oknach, wiec to zadna informacja),
program ma identyfikowac sprzet, a EV jest tylko przykladem.

@Dark Rider cala klutnie zaczela twoja wypowiedz :
Czasy dosa mamy już za sobą...

owszem dost tak, ale na linuksie nie ma dosa, tu sie wciaz uzywa konsli/terminala.

Zamiast przyznac grzecznie racje koledze, ze konsola jest funkcjonalna i przydatna, zaczoles sie tlumaczyc jak male dziecko z kazdego twojego zdania lansujac przekonanie ze okna "rullls" niepotrzebnie tez przywolales wspomniales o "wyzwolonych od windy". Twoj problem polega na tym ze nie potrafisz przyznac sie do swojego bledu, albo przyznac komus racji. Musisz spojrzec prawdzie w oczy, nie jestes geniuszem, nie wiesz wszystkiego i nie umiesz wszystkiego bo nie ma takiego na swiecie. Dodam ze nie zauwazylem ze temat jest na dwie strony i momecie pisania mojego postu nie widzialem twojej wypowiedz o lshw, dopiero przy edycji tego postu sie polapalem ze sa 2 strony .

ps. timingow pamieci nie sprawdzisz rozkrecajac komputer xD, DX100 chyba miesiac temu kupiles i w tamtym tygodniu sie z niego przesiadles.

na samym koncu dodam ze nie bede z toba dyskutowal, moze mnie lapac za slowa do bolu, mozesz mi wypomniec wszystkie moje bledy ortograficzne, bo zawsze miaelm z tym problem, mozesz mi powiedziec ze jestem dziecko neo albo inaczj mi naublizac (splynie po mnie jak po kaczce), mozesz tez pisac ze wszystkie dane na wikipedii sa twoim dzielem ( zeby zaprzeczyc temu co ja powiedzialem,) , jedyna rzecza ktora wtedy zrobie bedzie podwazenie wikipedi jako zrodla niektorych informacji.

dam ci jeszcze dobra rade kozystaj z finalnych wersji programow, przy nich nie bedzie problemow przy kompilacji (o ile spelisz wymagania)
.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"
.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: k2cl »

@ gindek
hwinfo to nie do samo co hardinfo :) To dwa różne programy, chociaż zakres podawanych informacji podobny... A lspci można jeszcze użyć z opcją -vvv :P To wariant dla tych, co lubią dużo czytać...
fnmirk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 gru 2007, 05:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: fnmirk »

&quot pisze:"lshw" podaje wiekszosc informacji takich jak EV i jest graficzny, (tylko o pamieciach sa kiepskie info),

Kod: Zaznacz cały

sudo  lshw -C memory
Nie pokazuje tylko naklejek z coca coli.
Awatar użytkownika
gindek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: gindek »

taktowania i timingow tez, chyba ze nie wiem gdzie to wyczytac ;P

ale pokazuje to memtest ;]
.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"
.
fnmirk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 gru 2007, 05:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: fnmirk »

Jak chcesz sobie rozbudować sprzęt to wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

sudo dmidecode>biosowyopis.txt
otrzymasz czytelny opis tego co masz i co możesz dołożyć w ramach rozbudowy.
Awatar użytkownika
gindek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: gindek »

lol xD
External Clock: 299 MHz
Max Speed: 1500 MHz
Current Speed: 2392 MHz
ja akurat bardzo dobrze wiem co mam i co moge dolozyc, z reszta doradzam innym ludziom co moga i mowie co maja ;p

jak jestesmy prze dmidecode to o ile sie orientuje program nie jest rozwijany od bardzo dawna. (2.9 jest ostatnia jaka widzialem) i temu co pokazuje na nowszym sprzecie raczej bym nie wierzyl, przykladem jest cytat u gory postu ;p, timingow i taktowania i tak nie pokozuje ;p ;]
otrzymasz czytelny opis tego co masz i co możesz dołożyć w ramach rozbudowy.
przeceniles go ;P
.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"
.
fnmirk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 gru 2007, 05:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: fnmirk »

przeceniles go
Nie bo zawsze jest dmesg do dyspozycji który pokazuje dużo.
Masz nieaktualną bazę informacji o sprzęcie

Kod: Zaznacz cały

sudo update-pciids
i

Kod: Zaznacz cały

sudo update-usbids
Wszystkie wspomniane w większości programy korzystają z powyższych informacji.
jak jestesmy prze dmidecode to o ile sie orientuje program nie jest rozwijany od bardzo dawna
Nie ma informacji o zatrzymaniu projektu. Jest dostępny we wszystkich wersjach Debiana. Ostania wersja jest 2.9 nie oznacza to końca.
Zerknij na stronę to praktycznie zobaczysz czym go można zastąpić.
http://www.nongnu.org/dmidecode/
W dmidecode kod został skopiowany i zintegrowany z następujących programów:
*Powertweak Linux
* Lshw
* hpmodel
Narzędzi jest bardzo dużo. Inną kwestią jest sprawne posługiwanie się nimi.

edit:
Do pamięci najlepiej jednak memtest.
Awatar użytkownika
gindek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: gindek »

Moze mam zly dzien i wydaje mi sie ze wszyscy chcecie koniecznie udowodnic swoja racje ( z reszta ja tez :])

Nie mowie ze pokazuje malo, mowie ze go przeceniles bo nie pokaze ci w czytelny sposob tego co masz i tego co mozesz dolozyc ;p. Baze mam aktualna, a o dmidecode nie mowilem ze jest zamkniety tylko ze jest nie rozwijany, jak cos nie ma nowszej wersji przez rok czasu to znaczy ze nie byl od tego czasu rozwijany, wiec tylko powtorzyles moje stwierdzenie inaczej je formulujac. Powiedzialem to poniewaz sa drobne przeklamania w moim przypadku, czyli program cos zle wykrywa, jak np. taktowanie. ( rodzine proca. pokazuje mi jako pentium D, o ile mi wiadomo e2140 jest z rodziny "core", z tym ze tego nie jestem pewien i moze to byc tylko roznica w nazwie.)

odpowienikow jest duzo ale ja ich nie szukalem, wiec nie wiem po co ten komentarz, z reszta tym temacie sa wymienione z 3 inne programy.
.
"Wojny przychodzą i odchodzą a moi żołnierze są wieczni"
.
fnmirk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 gru 2007, 05:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do identyfikacji sprzętu

Post autor: fnmirk »

Nie idzie o udowodnienie czegokolwiek. Idzie o pokazanie z czego i jak można skorzystać. Wszystkie te programy korzystają praktycznie z tej samej bazy danych o sprzęcie i podobnych mechanizmów przedstawiania wyników. Wszystko zależy jakich opcji użyjesz. Dla wielu z nich jest dostępne graficzne gui.
Większość z pytających jest zainteresowana pomiarem czasów i częstotliwości. Według mojej wiedzy pomiary tych wielkości obecnie są mało realne. Raczej bazują na danych producentów niż na faktycznych pomiarach, mogę tu czegoś nie wiedzieć. I to tyle. Racja jest zawarta w manualu każdego programu.
Gdyby pomiar czasu i częstotliwości był obecnie sprawą prostą, ale moim zdaniem nie jest. Granic jest sporo. Może ktoś to wyjaśni w jakiś przystępny sposób.

Edit:

Nie mamy dostępu do wszystkich danych. I wszystkich nie możemy zweryfikować. Czy mamy 100% pewności że kupiony podzespół posiada to co powinien, zgodnie ze specyfikacją. Jak to sprawdzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości