Problemy z wykonaniem sprawozdania - kilka(naście) pytań

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
adinho58
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2016, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04

Problemy z wykonaniem sprawozdania - kilka(naście) pytań

Post autor: adinho58 »

Witam.
Mam do zrobienia sprawozdania z konfigurowania Ubuntu a że w to nie moja mocna strona mam kilka pytań. Nie oczekuje gotowca a jedynie pomocy. Pragnę dodać, że jest to ubuntu na VirtualBox'ie jednak myślę, że to nie powinno stanowić żadnego problemu.

Muszę zrobić :
1) Korzystając z podręcznika systemowego (man), poszukać informacji na temat polecenia mc. Zamieścić listing opisu uwzględniając tylko pokazanie składni polecenia oraz opcji wyświetlającej wersję programu.

Po wpisaniu : man pyta o jaką bibliotekę mi chodzi to wpisuje : mc
I wyświetla duże niebieskie okno w którym nie mogę znaleźć ani wersji programu ani informacji o mc :(

//EDIT : Pomogło wpisanie man mc ( zaraz po sobie xD ) i ot już zrobione :)

2) Stworzenie wspólnego folderu :
Wybrałem folder ( wskazałem folder docelowy ), wybrałem, że współdzielony schowek dwukierunkowo oraz automatyczne montowanie. Jednak moje pytanie brzmi gdzie go znaleźć na Ubuntu ?

// EDIT :W celu utworzenia współdzielonego katalogu oraz schowka, należy wyłączyć maszynę wirtualną i odpowiednio w ustawieniach dla schowka: Ustawienia(Settings) /Ogólne(General) /Zaawansowane(Advanced), ustawić schowek dwukierunkowy oraz dla katalogu (Ustawienia(Settings)/ Współdzielone katalogi(Shared folders)) ustawić katalog o nazwie WSPOLNY. Po wykonaniu tych ustawień, uruchomić maszynę wirtualną (system operacyjny gościa). Katalog współdzielony mieści się w katalogu /media systemu Linux (pod nazwą sf_WSPOLNY). Z współdzielonego katalogu mogą korzystać użytkownicy należący do grupy vboxsf. Dołączenie użytkownika do grupy (usermod).

3) jeżeli chce by w danej lokacji wyświetliło mi wszystkie pliki zaczynające się na d to wpisuje : ls *d.
A jak to zrobić by wyświetlało mi wszystkie pliki, które mają dokładnie 6 znaków oraz zaczynające się na literę np. s ?

4) Co robi komenda cd ~ ?

Proszę o jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Problemy z wykonaniem sprawozdania - kilka(naście) pytań

Post autor: mario_7 »

3) poczytaj o używaniu znaku ? we wzorcu wyszukiwania pliku w powłoce.

4) powłoka interpretuje znak tyldy w specjalny sposób.

O jednym i drugim przeczytasz w manualu powłoki bash.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości