Nie moge uruchomic systemu

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Witam!

Nie jestem doswiadczonym uzytkownikiem linuxa. Chcialem zalozyc sobie folder na haslo. Znalazlem niniejszy artykul - viewtopic.php?t=85843. Wpisalem w terminal znaleziona tam komende - sudo chmod 700 sciezka/do/katalogu. Za pierwszym razem dostalem komunikat, ze podana sciezka jest nieprawidlowa. Za drugim razem sciezka tez raczej nie byla prawidlowa, ale pojawil sie inny komunikat. Cos w stylu brak dostepu. Chwile pozniej caly pulpit zmienil swoj wyglad, zrobil sie jakis szary i zamiast liter mialem wszedzie jakies dziwne kwadraciki. Zresetowalem komputer, ale system sie nie laduje. Pojawiaja sie nastepujace komunikaty.
20170321_145727.jpg
(99.79 KiB) Nie pobierany
Nastepnie
20170321_150222.jpg
(79.66 KiB) Nie pobierany
Nastepnie
20170321_150234.jpg
(69.24 KiB) Nie pobierany
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Jako, ze do jednego posta moglem zamiescic tylko 3 zalaczniki, postanowilem rozbic moja wiadomosc na 2 posty.

Nastepnie widzimy
20170321_150245.jpg
(75.25 KiB) Nie pobierany
Nastepnie pojawia sie taki komunikat i nic juz dalej nie moge zrobic. Wraz z uplywem czasu wyswietla sie coraz wiecej razy ten sam komunikat.
20170321_150402.jpg
(97.92 KiB) Nie pobierany

Czy ktos orientuje sie co moglo sie stac?? Nie moge wejsc do systemu, a mialem tam wazne pliki, nie do wszystkich mam kopie zapasowe :/ Porazka
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Aha, zapomnialem dodac, ze moja wersja systemu to 14.04 PL LTS Triumfalna Turkawka
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: Tomfoc »

Sprawa może być trudna, bo nie wiemy jakiemu katalogowi zmieniłeś prawa dostępu. Nawet gdybyśmy wiedzieli, to kto będzie wiedział jakie były wcześniej prawa jego podkatalogów i plików. Gdyby system wstawał do okna logowania, mógłbyś sprawdzić czy działa konto gościa. Wpisując w terminalu ścieżkę dostępu łatwo jest niechcący wstawić gdzieś niepotrzebną spację i wtedy kończy się to źle. Jeżeli możesz czekać, to poczekaj aż na forum zajrzy jakiś linuksowy guru - może coś poradzi.
Gdyby była konieczność ponownej instalacji systemu, gorąco namawiam do opanowania jakiegoś programu służącego do tworzenia kopii bezpieczeństwa systemu - pomyśl, o ile lepiej by to wszystko wyglądało gdybyś miał kopię swojego systemu utworzoną np. 10 dni temu. Kilka minut i miałbyś ponownie sprawny system.
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Udalo mi sie zainstalowac wersje systemu 12.04.1 obok mojej 12.04.5. Teraz przy ladowaniu systemu mam do wyboru, ktory chce uruchomic. Jak wybiore stary to jest to samo co bylo (to co opisalem powyzej), a jak wejde przez nowy to niestety, ale nie widac moich plikow. Pokazuje, ze dysk jest pelen, ale nie mam do niego uprawnien.

Tu sa pokazane opcje wyoru systemu (ten na gorze jest nowy, ten na dole starszy)
20170321_191310.jpg
(109.29 KiB) Nie pobierany
Po wejsciu w "opcje zaawansowane" rozwija sie taka lista
20170321_191459.jpg
(195.36 KiB) Nie pobierany
Wybierajac ktoras opcje z tej listy udalo mi wejsc w takie menu
20170321_191808.jpg
(109.67 KiB) Nie pobierany
Tam wybralem nawet napraw uszkodzone pakiety, ale nic to nie dalo.


Z poziomu instalatora (po wlozeniu plyty) mam kontrole nad partycjami. Moze tu sie udaloby cos zrobic?

A moze z poziomu tego nowego systemu uda sie cos zrobic (wgrac jakis pomocny program, albo cokolwiek innego)?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: mario_7 »

W skrócie: zmieniłeś uprawnienia bliżej nieokreślonych plików systemowych i teraz system nie może się poprawnie uruchomić.

Naprawa tego stanu rzeczy jest zdecydowanie bardziej pracochłonna niż postawienie systemu na nowo. Zatem najlepiej jeśli już zainstalowałeś inne Ubuntu obok poprzedniego, to z poziomu live cd przenieś pliki ktore chcesz zachować ze starej i instalacji do nowej.

A jeszcze lepiej - z poziomu Live cd przenieś ważne pliki na jakiś zewnętrzny dysk a w laptopie zrób porządek i zainstaluj system od nowa.
playfortyeight
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2016, 15:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: playfortyeight »

a może sudo fsck /dev/sdx -y (gdzie X to numer partycji którą chcemy naprawić)
(w przypadku problemu z uprawnieniami do zawartości w moim folderze domowym pomogło, może i ten problem naprawi
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: Tomfoc »

Raczej nie można oczekiwać od fsck by zmienił uprawnienia do plików i katalogów. Służy on do czegoś zupełnie innego.
playfortyeight
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 05 maja 2016, 15:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: playfortyeight »

oczywiście, jednak w moim przypadku pomógł (również nie wiem dlaczego)
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Mario - ale ja nie ma dostepu do tych plikow, wiec nie moge ich przeniesc. Jak wchodze przez wersje systemu Live to mam "czysty" nowy system.. Chyba, ze o czyms nie wiem
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: Tomfoc »

Wyrażasz się bardzo nieprecyzyjnie i nie wiadomo o co ci chodzi. Co to znaczy, że masz "czysty nowy system"? Aby odzyskać dane z dysku musisz w jakiś sposób uruchomić system operacyjny. Może to być system typu live, czyli z jakiejś płyty CD, DVD czy pendrive. Może to być to nowe Ubuntu, które zainstalowałeś. Z poziomu któregoś z tych systemów musisz zamontować partycję z danymi i skopiować je w bezpieczne miejsce aby ich nie stracić - na przykład dysk zewnętrzny, czy jakiś pendrive. Po zabezpieczeniu cennych danych utwórz na dysku (w sposób poprawny) partycje i zainstaluj system. Uczynienie sprawnym tego uszkodzonego jest praktycznie niemożliwe.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2017, 09:56 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Dzieki Tomfoc. Wszystko jest jasne, oprocz tego w jaki sposob dokladnie mam dostac sie do tych danych bedac juz w systemie. Z poziomu nowo zainstalowanego systemu jak probuje wejsc na dysk, to pokazuje mi, ze nie mam do niego dostepu. W jaki sposob mam zamontowac te partycje? Wydawalo mi sie, ze te partycje juz tam istnieja. Jak mam je zamontowac na nowo? Z tego co pamietam moj dysk byl podzielony na 2 partycje, jedna to byla partycja swap (kilka gb), a reszta na drugiej.

Bede bardzo wdzieczny za wszystkie wskazowki.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: Tomfoc »

Musisz wiedzieć jak jest oznaczona partycja z danymi, które chcesz skopiować w bezpieczne miejsce. Czy ta partycja to jest /dev/sda3, czy może /dev/sda2 itp. Pomoże ci w tym polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
wykonane w terminalu uruchomionego systemu. Jak już będziesz to wiedział, musisz zamontować partycję w jakimś pustym katalogu uruchomionego systemu. Chyba katalog /media jest pusty. Albo utwórz w swoim katalogu domowym jakiś katalog np. o nazwie temp i do niego zamontuj tę partycję. W terminalu wpisz

Kod: Zaznacz cały

mkdir temp
To polecenie utworzy katalog o nazwie temp. Montowanie robisz tak:

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda3 temp
o ile twoja partycja z danymi to /dev/sda3
Wtedy zawartość partycji będzie widoczna w katalogu temp znajdującym się w twoim katalogu domowym. Prawa pisania w tym katalogu jako zwykły user pewnie nie będziesz miał, ale odczytu tak. Czyli będziesz mógł skopiować cenne dane w bezpieczne miejsce.
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Stokrotne dzieki! Jak bede w domu na swoim kompie to sprobuje. Trzymam kciuki zeby sie udalo :)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: mario_7 »

Jeśli możesz zamontować dysk poprzez kliknięcie w przeglądarce plików, to pewnie wystarczy uruchomić ja z prawami administratora, aby mieć dostęp do plików

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

No niestety, to nie takie proste. Tomfoc - ustalilem ze partycja to dev/sda1. Utworzylem katalog "temp" i zamontowalem do niego partycje. Podczas proby wejscia do tego katalogu pojawia sie komunikat na temat braku uprawnien - "Nie mozna wyswietlic tego polozenia. Brak uprawnien wymaganych do wyswietlenia zawartosci "temp"".

Mario_7 - Po wpisaniu podanego przez Ciebie polecenia wyskakuje ponizsze:

Kod: Zaznacz cały

(nautilus:5813): Gtk-WARNING **: Failed to register client: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.gnome.SessionManager was not provided by any .service files

** (nautilus:5813): CRITICAL **: nautilus_menu_provider_get_background_items: assertion 'NAUTILUS_IS_MENU_PROVIDER (provider)' failed

** (nautilus:5813): CRITICAL **: nautilus_menu_provider_get_background_items: assertion 'NAUTILUS_IS_MENU_PROVIDER (provider)' failed
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: "net usershare" zwrócił błąd 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Nie ma takiego pliku ani katalogu
Please ask your system administrator to enable user sharing.

^Cg_dbus_connection_real_closed: Remote peer vanished with error: Underlying GIOStream returned 0 bytes on an async read (g-io-error-quark, 0). Exiting.
Jakies pomysly?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: Tomfoc »

To spróbuj tak: zaloguj się do systemu i w terminalu wpisz: to polecenie przeniesie cię do twojego katalogu (tak na wypadek gdybyś był w innym (dwie literki: cd)

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R nazwa_użytkownika temp 
Zamiast nazwa_użytkownika wpisz prawdziwą nazwę użytkownika. To polecenie sprawi, że katalog temp i cała jego zawartość stanie się własnością użytkownika, którego nazwę podasz, czyli ty staniesz się właścicielem tego katalogu i wszystkiego, co w nim jest.
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

UDAŁO SIĘ!:)))) Tomfoc - jestes wielki! :D Mam dostep do wszystkich swoich danych, co za ulga!!!

Bardzo dziekuje wszystkim uzytkownikom forum! Nie wiem jak Wam sie odwdziecze
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: Tomfoc »

Ja wielki? Weź wyedytuj ten post i skasuj to wielki, bo tak się nadąłem, że zaraz pęknę. Chcesz się odwdzięczyć? Proszę: nie zmieniaj uprawnień katalogów leżących poza twoim katalogiem domowym i opanuj jakiś program do tworzenia kopii systemu ;-)
RafalZ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2017, 15:11

Re: Nie moge uruchomic systemu

Post autor: RafalZ »

Haha, dobra, obiecuje sie poprawic :) Jeszcze raz dziekuje! Tym bardziej, ze powoli juz zaczynalem tracic nadzieje. Dawno sie tak z niczego nie ucieszylem :) Jeszcze raz dziekuje Tomfoc!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości