Przywrócenie Ubuntu 14.04 po instalacji Win 7

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
bwtal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2017, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Chrzanów

Przywrócenie Ubuntu 14.04 po instalacji Win 7

Post autor: bwtal »

Witam. Ostatnio zakupiłem szybszy komputer z Intelem I3 2100 5GT/S i SSD 120GB podzielonymi na trzy partycje. Na jednej: (C:/) - Win 7, (D:/) - dokum., a na (E:/) - wgrałem sobie UBUNTU 16.04. LTS ale w wersji dla i386.iso (moja wina). Problem mi się zaczął, gdy chciałem wgrać linka do drukarki Epson XP-630 Expression Premium. Wgrałem więc UBUNTU 16.04.2 (AMD64).iso. Te ostatnie UBUNTU wykasowało mi wszystko i zainstalowało się w miejsce Win 7. Ponieważ materiały zgrane na płytki DVD miałem opracowane w WORD-zie i PhotoShop-ie (z ok. 20 lat) dlatego też ten Windows jest mi potrzebny. W Linuksie mam to poszatkowane. Wgrałem więc od nowa Win 7 i tu nowy problem. Widzę teraz Win 7, który wgrał się (jak podaje) na (C:/) na 24,5GB i na local dysk (D:/) na 10,3GB, ale z kolei teraz nie widzę UBUNTU nawet po restarcie (nie ma śladu). Stąd moja gorąca prośba o pomoc. Co mam zrobić (krok po kroku - biorąc pod uwagę mój wiek), abym mógł ponownie mieć na komputerze zarówno Win 7, dokumenty, a także UBUNTU (spodobał mi się - miałem go wgranego jeszcze na poprzednim komputerze od kwietnia br.). Proszę też o podanie mi linka dla UBUNTU AMD64.iso na moją drukarkę. Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość dla starego. Pozdrawiam Wszystkich UBUNT-owiczów. Pozdrawiam też mario_7 i dziękuję za poprzednią pomoc.
Awatar użytkownika
Adlatus
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 856
Rejestracja: 29 sty 2007, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Puszczykowo

Re: Problem Ubuntu 14.04 - Win 7

Post autor: Adlatus »

Najprościej i bez dodatkowych kombinacji - ponownie zainstaluj Ubuntu i sterowniki do drukarki.

Podczas instalacji podziel wolną część dysku (ok 80 GB) na 3 części (partycje).
Na system 15-20 GB, swap powinien mieć tyle ile masz pamięci - RAM 4-8GB, pozostałość na /home (miejsce przechowywania Twoich plików i ustawień programów).
Wybierz instalację niestandardową gdzie możesz samodzielnie wskazać na której części (partycji) dysku chcesz zainstalować system a którą przeznaczyć na /home.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Problem Ubuntu 14.04 - Win 7

Post autor: Tomfoc »

Po jaką cholerę mu ten /home? Tylko dlatego, że jakieś poradniki tak każą? Autor tematu używa dziwnego języka i trudno go zrozumieć. Ja zrozumiałem jego post tak: zainstalował Windows 7, który nadpisał bootloader linuksowy i nie może teraz odpalić Ubuntu, które już jest zainstalowane. Trzeba przywrócić bootloader linuksowy. Szukaj tematów i informacji w temacie: jak przywrócić GRUB. Bootloader windowsowy nie potrafi odpalić Ubuntu, bo Microsoft uważa, że Windows jest jedynym na świecie systemem operacyjnym.
Awatar użytkownika
Adlatus
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 856
Rejestracja: 29 sty 2007, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Puszczykowo

Re: Problem Ubuntu 14.04 - Win 7

Post autor: Adlatus »

Twoim zdaniem szybciej przywróci GRUB-a korzystając z poradników niż zainstaluje Ubuntu ponownie?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przywrócenie Ubuntu 14.04 po instalacji Win 7

Post autor: mario_7 »

Jeśli instrukcje po angielsku nie są przeszkodą to tak - można szybciej: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
bwtal
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2017, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Przywrócenie Ubuntu 14.04 po instalacji Win 7

Post autor: bwtal »

Dziękuję Adlatus. Skorzystałem z rady. Zrobiłem trzy partycje i teraz działa. Adlatus dobrze mnie zrozumiała, chociaż mówię archaicznym językiem. Uczyłem się dawno temu na biosie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Przywrócenie Ubuntu 14.04 po instalacji Win 7

Post autor: kszyhus »

Adlatus to "zakręcona traszka" ale płci męskiej.
;-P
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Mark2k
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 2012, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przywrócenie Ubuntu 14.04 po instalacji Win 7

Post autor: Mark2k »

mario_7 pisze:Jeśli instrukcje po angielsku nie są przeszkodą to tak - można szybciej: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
Miałem /boot na ext4
/ na btrfs i boot repair sobie nie poradził. Niczego nie wykrył oprócz partycji z Win 10
Jedyne wyjście to przywrócenie kopii zapasowej pomogło.

Poradnik też nie pomógł. A szkoda bo całkiem fajny pomysł.
http://www.ubuntu-pomoc.org/przywroceni ... ualizacji/
Nawet zamontowanie partycji boot nic nie zmieniło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości