Brak wyboru między win10 a ubuntu

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
KonradS+
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2018, 02:35
Płeć: Mężczyzna

Brak wyboru między win10 a ubuntu

Post autor: KonradS+ »

Cześć, mam problem zainstalowałem ubuntu obok win 10. Tak jak na tutorialach partycja /. /swap. Ok program kazał uruchomić komputer ponownie i klapa tylko win się odpala a po ubuntu ani śladu. próbowałem już z tego forum naprawy grub przez live usb. nic nie dało. próbowałem boot repair disk z włączoną funkcją legacy się uruchomił boot repair disk ale wyświetlił się komunikat żeby to zrobić w uefi. Kiedy to próbowałem komputer umarł i nic nie działało. W win sprawdzałem w zaawansowanych ustawieniach systemu i nawet nie widać ubuntu. Siedzę drugi dzień i nic nie działa. :pt36:
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Brak wyboru między win10 a ubuntu

Post autor: Spass »

Windows nigdy nie widział instalacji Linuksa, chyba że coś z tym fantem zrobili w 10.

Podejrzewam,  że odpalasz instalację w trybie Legacy, a powinieneś w trybie UEFI. Zobacz na przykładzie boot menu na moim laptopie:
https://drive.google.com/open?id=1FVfGv ... NC7OAU0qRM

Jakbym wybrał instalację z "Legacy boot > USB Storage Device" to pewnie efekt byłby taki sam u jak Ciebie, muszę instalować z "UEFI boot > UEFI: INT13(,0x80)", bo pod tą dziwną nazwą kryje się mój pendrive. Ale żeby w ogóle pojawił się on w boot menu, to najpierw muszę wejść do BIOS-u i go tam aktywować w opcjach Boot Sequence -> UEFI. Ale mój BIOS jest dość dziwny, bo to graficzny "dellowski" ze starych serii Latitude, to u Ciebie to może inaczej z ustawieniami wyglądać.

EDIT: Gdzie moje maniery, zapomniałem się przywitać. Cześć.
sudo apt purge snapd
KonradS+
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2018, 02:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak wyboru między win10 a ubuntu

Post autor: KonradS+ »

Cześć, masz racje. Mój komputer bronie się przed linuxem jak tylko może. Podczas próby instalacji w trybie UEFI komputer się zawiesza, tj. kiedy wybieram instalacje ubuntu mam przez chwile czarny ekran ale z podświetleniem. Potem Ekran gaśnie i tylko reset pomaga. I w taki sposób teraz nie mogę zainstalować ubuntu.
Mój komputer to
Dell inspiron 11-3162
Intel Pentium N3700
8 gb ram
dysk ssd 240 gb
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Brak wyboru między win10 a ubuntu

Post autor: Spass »

No niestety, UEFI to potrafi być spora przeszkoda :/ Tak dla pewności, oczywiście instalujesz wersję 64-bit? Sprawdzałeś jak to wygląda z innymi systemami? Fedora, Mint itd.
sudo apt purge snapd
KonradS+
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2018, 02:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak wyboru między win10 a ubuntu

Post autor: KonradS+ »

Tak, 64-bitową
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8596
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak wyboru między win10 a ubuntu

Post autor: mario_7 »

Temat instalacji w trybie UEFI pojawiał się na forum wielokrotnie.
Być może po instalacji Ubuntu wystarczy w ustawieniach UEFI wskazać, aby uruchamiało się Ubuntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości