Dziwne zawieszanie się - Couldn't execude command open "nazwa programu" input/output error

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Beclespinax
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2018, 13:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64
Kontakt:

Dziwne zawieszanie się - Couldn't execude command open "nazwa programu" input/output error

Post autor: Beclespinax »

Od dłuższego czasu obserwuję na swoim Lubuntu 18.04 dziwny problem. Otóż system zawiesza się co średnio 20-30 minut,, przy czym robi to w dość dziwny sposób. Najpierw zamykają się otwarte programy, potem wszelkie ikonki - czy to na pulpicie czy na pasku czy w menu - zamieniają się w białe puste w środku, zaś próby uruchomienia czegokolwiek, kończą się wyświetleniem komunikatu:

"Couldn't execude command open "nazwa programu" input/output error"

Natępnie zaś pojawia się czarny ekran i konieczny jest restart. Reinstalacja systemu nie pomoga, dzieje się to samo.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Dziwne zawieszanie się - Couldn't execude command open "nazwa programu" input/output error

Post autor: lcoyote »

Nie jestem dokładnie pewien, ale u mnie 18.04 (Xubuntu) rozsypywał się kilka razy (4 czy 5 razy) i wreszcie powróciłem do 16.04.3
Teraz wszystko jest OK. Moje spostrzeżenie jest takie, że coś w 18.04 nie zostało dopracowane do końca i nie spełnia poprawnej i pełnej kompatybilności. To dlatego w 18.04 tak się dzieje. Powodzenia.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dziwne zawieszanie się - Couldn't execude command open "nazwa programu" input/output error

Post autor: mario_7 »

Sprawdź czy dysk twardy jest sprawny:
Uruchom program Dyski (jeśli nie masz, to zainstaluj pakiet gnome-disk-utility).
Po lewej stronie wybierz swój dysk, a po prawej stronie, w prawym gó©nym roku kliknij ikonę z 3 paskami i z menu wybierz Dane i testy SMART
Sprawdź status dysku i ewentualnie wykonaj testy SMART (krótki)

Ponadto pokaż zawartość pliku /var/log/kern.log.1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości