Nanopi K2 Armbian + Waveshare 7' HDMI.Brak obrazu.

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
toster
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2007, 01:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Nanopi K2 Armbian + Waveshare 7' HDMI.Brak obrazu.

Post autor: toster »

Witam,
Po uruchomieniu Nanopi z podłączonym wyświetlaczem HDMI nie wyświetla się obraz. Kiedy odpalę Nanopi i załaduje się system po podłączeniu wyświetlacza mam poprawny obraz oraz działa dotyk.
Wnioskuję, że przy podłączonym przy rozruchu wyświetlaczu system nie uruchamia się do końca, gdyż nie mogę wykonać połączenia VNC.

System: Armbian:

Kod: Zaznacz cały

Linux nanopik2 4.16.14-meson64 #14 SMP PREEMPT Fri Jun 8 05:46:43 UTC 2018 aarch64 aarch64 aarch64 GNU/Linux
/etc/X11/xorg.conf.d/01-armbian-defaults.conf:

Kod: Zaznacz cały

ection "Monitor"
        Identifier              "Monitor0"
        Option                  "DPMS" "false"
EndSection
Section "ServerFlags"
        Option                  "BlankTime" "0"
        Option                  "StandbyTime" "0"
        Option                  "SuspendTime" "0"
        Option                  "OffTime" "0"
EndSection
Wyświetlacz HDMI:
https://www.waveshare.com/wiki/7inch_HDMI_LCD_(C)

Niestety moja wiedza nie pozwala mi na usunięcie tego problemu więc proszę,o pomoc. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam toster
toster
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2007, 01:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nanopi K2 Armbian + Waveshare 7' HDMI.Brak obrazu.

Post autor: toster »

Po przeinstalowaniu systemu i rozruchu Nanopi wyświetlacz nie reaguje. Powtarza się ta sama sytuacja. Kiedy system się załaduje mogę korzystać po podłączeniu z wyświetlacza. Niestety przy pierwszej konfiguracji nie wstały X. Po ponownym rozruchu i podłączeniu wyświetlacza mam obraz. Rozdzielczość wydaje się być O.K. Jednak obraz jest rozciągnięty w dół. Po wejściu w ustawienia nie mogę wybrać opcji Display. Klikając na ikonę nic się nie dzieje.
Jakieś sugestie ? Mała podpowiedź? Mario gdzie jesteś? :-)

Może to pomoże ;-) :
http://ix.io/1f7l

Jeżeli wyświetlacz działa prawidłowo po uruchomieniu systemu to w jaki sposób wydobyć sterowniki z kernela?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nanopi K2 Armbian + Waveshare 7' HDMI.Brak obrazu.

Post autor: mario_7 »

Jeśli sterownik obsługujący ten wyświetlacz ma ten problem, co opisano tutaj: https://groups.google.com/forum/#!topic ... vDY4W7myps
czyli
(...) and it works well, except in some not yet determined cases, when there is a crash at boot if HDMI monitor is connected. If it is connected later, everything works as expected. Hopefully, with driver merged in drm-misc more people could review the code and find solution.
To raczej niewiele pomogę... Lepiej pewnie zapytać bezpośrednio na forum specjalizującym się w płytkach Pi, albo na forum systemu, którego używasz.

Generalnie niby znalazłem taką poradę: https://forum.armbian.com/topic/4966-or ... ment=38795
Ale czy to zadziała...? Na pewno musiałbyś wartości (rozdzielczość) ustawić odpowiednie dla swojego wyświetlacza.
Generalnie chodzi o zainstalowanie sunxi-tools, a następnie poleceniem bin2fex przekonwertować plik /boot/bin/yourdevice.bin na fex, dodać w nim informacje o hdmi, przekonwertować plik z powrotem na bin poleceniem fex2bin.
toster
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2007, 01:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nanopi K2 Armbian + Waveshare 7' HDMI.Brak obrazu.

Post autor: toster »

Mario, dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Niestety w Nanopi K2 jest zupełnie inny procesor. Rozwiązania, które podałeś nie są wstanie pomóc. Developerzy Armbian odpowiedzieli mi, że to wina sterownika. Nie tylko w samym systemie, ale również w u-boot. Pisałem na forum producenta Nanopi K2 (Frendly Elec). Bez odzewu. Obecnie czekam na odpowiedź z Waveshare (producent wyświetlacza). To chyba ostatnia deska ratunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości