Nie mogę wejśc do UEFI

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Nie mogę wejśc do UEFI

Post autor: lcoyote »

Witam wszystkich forumowiczów Ubuntu. Postanowiłem na laptopie Lenovo G585 zainstalować obok Windows 8.1 Ubuntu-Mate 18.04
Do tej pory używałem do Linux innego dysku, 6 śrubek i wymiana zakończona. Ze dwa dni temu pomyślałem, że zainstaluję Ubuntu obok win a dysk 1TB będę miał na kopię dokumentów i filmów. Przełączyłem w UEFI bootowanie na inne niż UEFI i podłączyłem wcześniej wypróbowane Pendrive z Ubuntu-Mate 18.04 niestety po pojawieniu się UnetBootin laptop staje i nic. Poprzez F2 też nie da się wejść do UEFI. Windows 8.1 się uruchamia, ale jakby USB nie spełniało swoich właściwości. Dodam, że po tym instalowałem z tego Pendrive Ubuntu mate 18.04 na PC Dell i wszystko dobrze poszło pomimo że pecet ma płytę 32Bitową a system na Pendrive jest 64Bitowy. Nie chcę mieć na laptopie tylko Windowsa Może ktoś wie jak to rozwiązać?
Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie mogę wejśc do UEFI

Post autor: Spass »

Ja osobiście dość często miałem problemy z instalatorami USB stworzonymi przez UNetbootin i jakiś czas temu całkowicie porzuciłem ten program. Może spróbuj "wypalić" pendrive'a za pomocą programu Etcher (https://etcher.io). Albo spróbuj zbootować tego pendrive'a w trybie UEFI, u mnie na laptopie mogłem instalować w obu trybach bez problemu. A skoro na laptopie siedzi już zainstalowany Windows w trybie UEFI, to może właśnie w takim trybie trzeba zainstalować i Linuksa.
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Nie mogę wejśc do UEFI

Post autor: lcoyote »

Spass pisze: 15 lip 2018, 18:37 Ja osobiście dość często miałem problemy z instalatorami USB stworzonymi przez UNetbootin i jakiś czas temu całkowicie porzuciłem ten program. Może spróbuj "wypalić" pendrive'a za pomocą programu Etcher (https://etcher.io). Albo spróbuj zbootować tego pendrive'a w trybie UEFI, u mnie na laptopie mogłem instalować w obu trybach bez problemu. A skoro na laptopie siedzi już zainstalowany Windows w trybie UEFI, to może właśnie w takim trybie trzeba zainstalować i Linuksa.
===========================
Dzięki za porady. Zobaczę jak to pójdzie. Najgorzej, że man przestawione w UEFI bootowanie z innego źródła, a teraz nawet nie mogę do UEFI wejść (lub po dawnemu biosu) poprzez F2. Kilka razy to nawet z płyty poszło (to dawniej) a teraz nic. Pozdrawiam i dzięki
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Nie mogę wejśc do UEFI

Post autor: lcoyote »

Spass pisze: 15 lip 2018, 18:37 Ja osobiście dość często miałem problemy z instalatorami USB stworzonymi przez UNetbootin i jakiś czas temu całkowicie porzuciłem ten program. Może spróbuj "wypalić" pendrive'a za pomocą programu Etcher (https://etcher.io). Albo spróbuj zbootować tego pendrive'a w trybie UEFI, u mnie na laptopie mogłem instalować w obu trybach bez problemu. A skoro na laptopie siedzi już zainstalowany Windows w trybie UEFI, to może właśnie w takim trybie trzeba zainstalować i Linuksa.
========================
Wreszcie się UDAŁO, ale zainstalowałem Ubuntu-Mate 18.04 na tym samym dysku gdzie mam Windows 8.1
Jak przestawiam start na UEFI startuje Windows, a jak inne niż UEFI - to Linux. Program polecany przez Ciebie działa OK. Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości