Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

Cześć!

Distributor ID: Ubuntu
Description: Ubuntu 14.04.5 LTS
Release: 14.04
Codename: trusty

Mam problem z polskimi znakami w niektórych aplikacjach/formularzach w przeglądarkach a przejawia się on tym, że podczas wpisywania np:

ą w wyszukiwaniu w LibreOffice Calc (ctrl+F) kasuje mi się wyszukiwane słowo
ó np na stronie olx.pl tak samo jak w libre office kasuje mi się to co wpisałam
ą np na stronie olx.pl zaznacza mi się całość zapisanego tekstu

Więcej przykładów chyba nie ma sensu mnożyć, te wymienione trafiają mi się w różnych formularzach np. podczas zamawiania czegoś ze sklepu internetowego itd. Nie muszę chyba mówić, jakie to irytujące.. Sprawdzałam ustawienia klawiatury/skrótów - nie znalazłam tam żadnej wskazówki; poza tym wydaje mi się to nie być do końca błąd w samym systemie, bo pojawia się w niektórych aplikacjach i formularzach - nie wszystkich. Ten sam problem miałam w wyższej wersji ubuntu, powróciłam do niższej i niestety problem jest ten sam. System był instalowany na czysto. W Windowsie problem nie występował.

Jakieś pomysły?? :confused: :pt36:
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: lcoyote »

Powinieneś zainstalować system nowy, np. 18.04 a nie pracować na już dawno nie wspieranym 14.04
Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: Tomfoc »

lcoyote pisze: 10 gru 2018, 14:35 Powinieneś zainstalować system nowy, np. 18.04 a nie pracować na już dawno nie wspieranym 14.04
Pozdrawiam
Z moich wyliczeń wynika, że 2014 dodać 5, to 2019. Wsparcie dla Ubuntu 14.04 skończy się w kwietniu przyszłego roku.
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

lcoyote pisze: 10 gru 2018, 14:35 Powinieneś zainstalować system nowy, np. 18.04 a nie pracować na już dawno nie wspieranym 14.04
Pozdrawiam
Dzięki za przypomnienie dlaczego nie lubię prosić o pomoc na forum.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: kszyhus »

Miałem ten sam problem co ty na Ubuntu 14.04 LTS. Po przejściu na 16.04 problem zniknął i teraz na 18.04 też go nie ma.
Ja ten problem obchodziłem w ten sposób, że pisałem potrzebny tekst w podręcznym edytorze tekstu a potem go wklejałem.
Wiem, że prymityw, ale nie było innego sposobu.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

kszyhus pisze: 10 gru 2018, 17:46 Miałem ten sam problem co ty na Ubuntu 14.04 LTS. Po przejściu na 16.04 problem zniknął i teraz na 18.04 też go nie ma.
Ja ten problem obchodziłem w ten sposób, że pisałem potrzebny tekst w podręcznym edytorze tekstu a potem go wklejałem.
Wiem, że prymityw, ale nie było innego sposobu.
Też tak robię.. ale u mnie w 16.04 bylo tak samo, a 18 mi się wykrzaczylo przy aktualizacji, więc nie wiem :)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: lcoyote »

graniasta pisze: 10 gru 2018, 18:03

Też tak robię.. ale u mnie w 16.04 bylo tak samo, a 18 mi się wykrzaczylo przy aktualizacji, więc nie wiem :)
=========
Nie powinieneś robić aktualizacji, ale zainstalować czysty Linux 18.04 - w wielu przypadkach zaktualizowanie systemu powoduje błędy. I jeśli masz starszy laptop/komputer to wybierasz lżejszą wersje np. ze środowiskiem Xfce lub innym mniej wymagającym. Tutaj znajdziesz wszystkie dystrybucje Ubuntu https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes
Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

lcoyote pisze: 11 gru 2018, 17:36
graniasta pisze: 10 gru 2018, 18:03

Też tak robię.. ale u mnie w 16.04 bylo tak samo, a 18 mi się wykrzaczylo przy aktualizacji, więc nie wiem :)
=========
Nie powinieneś robić aktualizacji, ale zainstalować czysty Linux 18.04 - w wielu przypadkach zaktualizowanie systemu powoduje błędy. I jeśli masz starszy laptop/komputer to wybierasz lżejszą wersje np. ze środowiskiem Xfce lub innym mniej wymagającym. Tutaj znajdziesz wszystkie dystrybucje Ubuntu https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes
Pozdrawiam
Co to ma do mojego pytania?
P.S. jestem płci przeciwnej
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: lcoyote »

graniasta pisze: 11 gru 2018, 20:37
Co to ma do mojego pytania?
P.S. jestem płci przeciwnej
================
Myślę, że ma, ponieważ najnowsza wersja LTS 18.04 nie ma już takich błędów. Sorry za piszanie do ciebie jak do faceta. Pozdrawiam płeć przeciwnâ
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

To jest trochę słabe, że przez taki problem muszę instalować od nowa system i to oczywiście na czysto bo aktualizacja się wykrzacza. Niestety jest to olbrzymia bolączka linuxow dla początkujących użytkowników.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: kobrawerde »

Każdy kiedyś był początkujący. Zainstalujesz system linux kilkanaście razy to już nie będziesz początkująca. Nie ma co się obrażać ... sama instalacja systemu w 80 % -tach trwa krócej niż aktualizacja. A system nie będziesz instalowała tylko przez taki mały problem ...bo to jest naprawdę już duży problem kiedy ktoś ma tak nieaktualny system.
Ps. jak czegoś nie będziesz wiedziała przy instalacji to pytaj .....
pozdro!
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

kobrawerde pisze: 12 gru 2018, 17:18 Każdy kiedyś był początkujący. Zainstalujesz system linux kilkanaście razy to już nie będziesz początkująca. Nie ma co się obrażać ... sama instalacja systemu w 80 % -tach trwa krócej niż aktualizacja. A system nie będziesz instalowała tylko przez taki mały problem ...bo to jest naprawdę już duży problem kiedy ktoś ma tak nieaktualny system.
Ps. jak czegoś nie będziesz wiedziała przy instalacji to pytaj .....
pozdro!
Ehh problem w tym, że instalowałam Linuxa już kilka razy i za każdym razem jest coś nie tak. Większego lub mniejszego. Na mincie bateria wykrzaczala i działała żałośnie krótko na różnych środowiskach graficznych plus kilka mniejszych problemów; bodhi jest niedorobiony, wyższe Ubuntu ma te same problemy co moje obecne wydanie; przegrywanie danych do nowego systemu za każdym razem doprowadza mnie do szału. Hibernacja nie działa praktycznie w żadnym Linuxie tak jak powinna, głośniki beats audio też. Zawsze jest jakieś ale. Gdybym miała możliwość powrotu do windowsa to bym to zrobiła. Masakra. Problem z tego tematu jest naprawdę niewielki i pewnie zostanę przy tym wydaniu, ale co się wyzale to moje. Miałam nadzieję, że ktoś pomóże mi rozwiązac problem ale to chyba ostatnie na co mogę liczyć.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: kobrawerde »

Jeśli tak to odbierasz to trochę współczuję :-) ...mowa o linux-ie. Może faktycznie nie jest to system dla Ciebie.Ja już instalowałem różne systemy linux-a + sprawdzanie wersji live różnego rodzaju pewnie kilkadziesiąt razy :-) ... zawsze jest to wyzwanie i ciekawość ...ale i czasem wnerwiające błędy tak tak ...ale się z tym żyje i próbuje wyeliminować ...co w końcu mi się udało z np. nie działającą opcją suspend / wstrzymania. Był i jest to problem w moim lapku samsunga i karty ethernet / sky2 braku netu po wybudzeniu.Jedynie na Debianie zawsze wszystko było OK ...może więc spróbuj jeszcze tego bardzo stabilnego systemu. Ale popróbować możesz tak wiele wydań np. w wersji live / usb że naprawdę nie ma co narzekać. Od opartych na arch-u / gentoo / najróżniejsze wydania debiano/ubuntowe. Możesz sugerować się rankingiem lub intuicją np. z tej strony:
https://distrowatch.com/?language=PL
Ps. no i musisz zauważyć duże zalety ...system free / wirusy .... chyba raczej nie uświadczysz .... konfigurowalny system na różne platformy rpi / orangepi itd .... a znając już trochę systemu debian/ubuntu mogłem sobie zrobić radio internetowe itd
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: mario_7 »

Błąd tego typu został zgłoszony: https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/1484157
Jest tam porada, aby w ustawieniach języka, w metodzie wprowadzania wybrać coś innego niż IBus. Polecam sprawdzić czy faktycznie to pomoże.
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

kobrawerde pisze: 12 gru 2018, 23:57 Jeśli tak to odbierasz to trochę współczuję :-) ...mowa o linux-ie. Może faktycznie nie jest to system dla Ciebie.Ja już instalowałem różne systemy linux-a + sprawdzanie wersji live różnego rodzaju pewnie kilkadziesiąt razy :-) ... zawsze jest to wyzwanie i ciekawość ...ale i czasem wnerwiające błędy tak tak ...ale się z tym żyje i próbuje wyeliminować ...co w końcu mi się udało z np. nie działającą opcją suspend / wstrzymania. Był i jest to problem w moim lapku samsunga i karty ethernet / sky2 braku netu po wybudzeniu.Jedynie na Debianie zawsze wszystko było OK ...może więc spróbuj jeszcze tego bardzo stabilnego systemu. Ale popróbować możesz tak wiele wydań np. w wersji live / usb że naprawdę nie ma co narzekać. Od opartych na arch-u / gentoo / najróżniejsze wydania debiano/ubuntowe. Możesz sugerować się rankingiem lub intuicją np. z tej strony:
https://distrowatch.com/?language=PL
Ps. no i musisz zauważyć duże zalety ...system free / wirusy .... chyba raczej nie uświadczysz .... konfigurowalny system na różne platformy rpi / orangepi itd .... a znając już trochę systemu debian/ubuntu mogłem sobie zrobić radio internetowe itd
Wiesz, zalet jest wiele, oczywiście :) Też mnie gnała ciekawość, spędzanie kilku godzin nad odpowiednią konfiguracją, wklepywanie komend do terminala i narażanie się na krytykę bo nie przeczytałam podręcznika użytkownika od deski do deski lub coś mi nie działa - "a mi działa". Tylko wiesz, nie oczekuję, że będzie mi idealnie działała grafika, z czym już się pogodziłam (wykrzacza się często po HDMI, obraz nie jest płynny), nie liczę na to, że pogram w jakieś gry (artefakty, dużo gorsza wydajność, większe pingi). Liczę tylko na to, że w takich banalnych rzeczach jak pisanie po polsku i aktualizacja systemu (a nie pojawia się ostrzeżenie, że wszystko może się zrypać) będzie to działało jak powinno.. Bo jeśli z każdym wydaniem ubuntu trzeba instalować system na czysto i znów go konfigurować po swojemu to naprawdę nie widzę jak może to być system dla każdego. A kibicuję linuxowi już długo. No nic, to trochę offtop. Cenię linuxa za szybkość działania i gotowość do pracy zaraz po odpaleniu, brak zawiech. Szkoda, że zamiast stworzyć jakiegoś jednego linuxa z minimalną ilością błędów jest milion jego rodzajów i żaden nie jest doskonały.
mario_7 pisze: 13 gru 2018, 19:11 Błąd tego typu został zgłoszony: https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/1484157
Jest tam porada, aby w ustawieniach języka, w metodzie wprowadzania wybrać coś innego niż IBus. Polecam sprawdzić czy faktycznie to pomoże.
Dziękuję, ustawiłam jedyną inną opcję "brak" i niestety bez zmian :(
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: mario_7 »

Czy zalogowałaś się ponownie do systemu (albo najlepiej uruchomiłaś ponownie system) po tej zmianie?

Przypomniało mi się, że ten temat był już omawiany na naszym forum, niestety bez skutecznego rozwiązania. Ponoć problem występuje tylko wtedy, gdy włączone jest automatyczne logowanie użytkownika...
viewtopic.php?t=179958
viewtopic.php?t=165231
graniasta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:47

Re: Polskie znaki w niektórych formularzach / aplikacjach

Post autor: graniasta »

mario_7 pisze: 13 gru 2018, 23:54 Czy zalogowałaś się ponownie do systemu (albo najlepiej uruchomiłaś ponownie system) po tej zmianie?

Przypomniało mi się, że ten temat był już omawiany na naszym forum, niestety bez skutecznego rozwiązania. Ponoć problem występuje tylko wtedy, gdy włączone jest automatyczne logowanie użytkownika...
viewtopic.php?t=179958
viewtopic.php?t=165231

Tak, mam wyłączone automatyczne logowanie i po restarcie jest tak samo :(

Edit: Zainstalowałam 18.04. Problem zniknął.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości