Ubuntu i palmtop

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
adrian_gkm
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 12 gru 2006, 13:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Ubuntu i palmtop

Post autor: adrian_gkm »

Witam

jako że jestem "zwykłym użytkownikiem" zaglądającym na forum tylko gdy ma problem pozawracam Wam trochę głowę ;)

Noszę się z zamiarem kupna palmtopa, ale praktycznie każdy ma dopisek "wymagany PC z systemem Windows XP lub wyższym". I tu moje pytanie, jak wygląda łączność systemów Windows Mobile czy też PalmOS z Ubuntu, bo wierzę że są jakieś aplikacje to ułatwiające, ale czy częste są tam problemy?? Pytałem się znajomego posiadacza palma o instalację programów na Windows Mobile i powiedział, że najłatwiej wyjąć kartę pamięci z palma, włożyć do czytnika i program zainstalować z Windowsa na komputerze, a jak by się to odbywało z Ubuntu?? Wierzę że są wśród was posiadacze palmtopów którzy zechcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat wspołpracy palmtop-Linux.

Może ktoś ma z kolei palma z zainstalowanym Linuxem (inne palmy niż Zaurus, bo ten jest trochę przestarzały i trudno dostępny w Polsce)?? Czy jest możliwość odpalenia na palmie z Linuxem nawigacji?? Co prawda potrzebuję palmtopa to prac typowo "studenckich" (pdf-y, arkusz kalkulacyjny, notatniki tp.) ale może wart byłoby trochę więcej zapłacić i mieć właśnie nawigację.

Google niestety ni odpowiedziało na moje pytania. Liczę na odzew i nie wyrzucanie tematu od razu do purgatorów ;)

pzdr.
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: Bzyk »

Asus MyPal 636 z Windows Mobile 5.
Współpraca? Chodzi o synchro kontaktów, tudzież przesył plików po kablu (a'la ActiveSync)? Póki co 'skórka niewarta wyprawki'.
Kilka miesięcy temu udało mi się pod Gentoo uruchomić samo połączenie na USB (ale palmtop ustawiony jako emulacja portu szeregowego). Samo połączenie, bo nic więcej po tym kabelku przejść nie chciało. Nawet 'dir'... Od tamtego czasu odstawiłem ów problem ale chyba do niego wrócę. Wtedy SynCE było oznaczone jako alpha i jego kompilacja u mnie robiła spore trudności. W Ubuntu 7.10 widzę w paczkach jakieś 'synce-kde' ale jakoś brak mi plików, które były zawarte w wyniku kompilacji synce pod Gentoo i nie wiem jak to ugryźć (może to tylko dodatek do Raki?). Jak mówiłem - może na dniach spróbuję to dziabnąć. :)
Jeśli chodzi o PalmOS, to trudno mi powiedzieć, bo mój Zire 105 to dziadek i nawet nie próbowałem nic z nim robić, aczkolwiek sądząc po ilości oprogramowania i różnych HowTo w Sieci powinno być mniej problemów tak z połączeniem jak i synchronizacją. :)
Ostatni problem jaki poruszyłeś, to nawigacja na palmie z Linuxem - obawiam się, że to zupełnie niemożliwe, bo nie słyszałem, żeby były programy tego typu na Linuxa (oczywiście godne uwagi) a jeśli jest (będzie) implementacja Wine na 'mały komp' to będzie ona bardzo wolna, bo z reguły PPC mają procki przekraczające nieco 600MHz a emulacja (tak tak, Wine Is Not Emulator ;) )jak wiadomo zawsze jest wolniejsza od natywnego systemu...
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
bunny1985
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 14 maja 2007, 00:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS

Post autor: bunny1985 »

ja juz parę razy zgłaszałem problem, ale temat jest mało popularny. Jedyne co mi doradzono to żeby używac programu wm5 storage czy jakoś tak, ale wtedy komórka udaje kartę pamięci. do przerzucenia plików starczy.
synce nie chciało mi działać i nikt nie potrafił mi pomóc. próbowałem na BT i na USB.
powiniennem podobno .jakiś moduł do jądra dodać, ale nie potrafiłem tego zrobić.
na szczęście mam w drugim pokoiku komputer z xp i wifi także problemu nie mam.
Ja jednak sie nie poddaje i napewno kiedyś uda mi się sensowniwe połączyć palma z linuksem.
W sumie to musze spróbować znowu. MOże się uda coś wymyślić.
Jeśli ktoś ma jakieś wskazówki to prosze o pomoc.
A co do palmos to nie chciałbym takiego systemu.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 91
Rejestracja: 22 maja 2005, 21:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: Sir_Yaro »

Ja sie chcialem zapytac dlaczego odrzucasz od razu Zaurusy?
Sam mam takiego i sprawdza sie bardzo dobrze.
A jesli chodzi o prfzestarzalosc to nie trzeba kupowac 5500 tylko nowszy model i po sprawie.
Klopotow z konfiguracja i synchronizacja zasadniczo nie ma zadnych...
adrian_gkm
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 12 gru 2006, 13:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: adrian_gkm »

Tak sobie ostatnio dziś czytałem o Zaurusach i jestem szczerze w szoku :eek: nie miałem pojęcia że aż tyle potrafią. Możliwości SL-C1000 są chyba porównywalne ze starszymi lapsami a do tego śmiga na Linuxie :w00t: No byłoby to rozwiązanie idealne gdyby nie ta dostępność (a raczej jej brak) w Polsce. 400 Euro ze sklepu w Reichu plus przesyłka lub 320 Euro wprost z Japonii (i niepewny serwis - odległość) wg http://www.zaurus.republika.pl/. Już sam nie wiem co myśleć :/ najwygodniej było by kupić po prostu w sklepie kilka ulic dalej, no cóż...

Ja sie jeszcze zastanowię, cokolwiek bym kupił to dopiero po nowym roku. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

pzdr.
Rincewind
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2006, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: Rincewind »

Praktycznie każdy palmtop działający pod kontrolom Windows Mobile albo Windows .NET powinien współpracować z Ubuntu.
W każdym razie smartphon z wm 2003 którego używam bez problemu komunikuje się zarówno przez Usb jak i Bluetooth pozwalając na przeglądanie plikow instalacje programów i synchronizacje kontaktów, mozna także udostępnić mu internet, chociaż z tym bywają problemy.
Instalacja w Ubuntu bywa kłopotliwa, bo potrzebne są pakiety których niema w repozytorium i chcąc użyć najnowszej wersji może zajść potrzeba ich kompilacji w Kubuntu jest to mniej kłopotliwe.
Instalacja i konfiguracja programy Synce jest opisana na www.synce.org/. Przykład jak poradzić sobie z MIO 168 jest na http://www.eko.one.pl/index.php?page=Mio168 Do tych chowto trzeba podchodzić nieco sceptycznie pamiętając o różnicach w sprzęcie i zmianach w kolejnych wersjach systemu. Jednak warto się pomęczyć :razz:
Awatar użytkownika
Bull
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2008, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: Bull »

No i Bull wzial sie za instalacje synca... lecialem według instrukcji podanej przez przedmówce. Tzn wszedlem w link synce.org - wybralem Download > Packages for Debian/Ubuntu > i dostalem sie do instrukcji : http://www.synce.org/moin/SynceWithUbuntu

Wedlug niej robilem krok po kroku, dodalem repozytoria, zmodyfikowalem Kernela, dodalem biblioteki i ... niby okej bo moj palmtop przynajmniej zaczal sie ladwoac należycie gdy jest podpiety pod usb, ale po pierwsze ustawienia sieciowe mi sie poknocily, wyjalem urzadzenie z usb i znow ustawilem poprawne ustawienia sieciowe, wpialem i on znow usunal mi DNSy i probowal sie laczyc przez Wireless net. Po pierwsze chcialbym tak ustawic, zeby nie zmieniakl mi ustawien sieciowych poniewaz ma wbudowany w sobie Wi-Fi wiec i tak nie bede laczyl sie z netem przez USB. Pozatym nie wiem jak uruchomic tego synca... jak wrzucac pliki itd?

Posiadam SPV M3100 (Imate JasJam)

Chyba ze jesli nikt nie potrafi mi z tym pomoc to polecice jakis program jak juz kolega wyzej wspomnial, ktory bedzie widzial moje urzadzenie jako dysk wymienny, szukalem pod nazwa wm5 ale znajduje mi tylko system operacyjny windows mobile 5
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: yacup »

Awatar użytkownika
Bull
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2008, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: Bull »

okej smiga :)
Dzieki yacup, ale dla czego rozlacza mi siec kiedy wepne urzadzenie pod usb? wiem ze namieszalem instalacja tego synca, ale powiedxcie mi jak to odkrecic? bo przeciez nie bede po kazdym podpieciu palma do kompa uruchamial ponownie systemu
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: yacup »

Kod: Zaznacz cały

jak to odkrecic?
Jeżeli nie potrzebujesz synce to po prostu odinstaluj go np. w Synapticu
Awatar użytkownika
Bull
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2008, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: Bull »

To nic nie dalo, nie mam teraz Synce w zainstalowanych programach jednak nadal mam problem, kiedy tylko wepne palmtopa to momentalnie trace siec, czyszcza mi sie DNSy i musze ponownie uruchomic komputer, by korzystac z internetu. Powiedzcie mi jak to postawic na nogi, bez reinstalacji systemu?
hans80
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2008, 20:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: hans80 »

To chyba nie ma żadnego związku z Synce. Ja jeszcze nic nie instalowałem, bo mam PDA od wczoraj, a po podłączeniu go przez USB do Ubuntu 8.04, podobnie jak Tobie, namieszał w ustawieniach sieciowych i trzeba było restartu, żeby sieć ponownie funkcjonowała. Gdzie indziej tkwi problem, ale na dzień dzisiejszy także nie wiem jak go ugryźć.
jaredj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 17 cze 2008, 19:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: jaredj »

Nie trzeba restartować całego systemu żeby wrócić ustawienia sieci.
Najlepiej zmienić ustawienia interfejsu etho z dhcp na roaming (czy coś), potem zaraz z powrotem na dhcp, ustawić dns'y - najlepiej zapisać sobie jako konfigurację to nie trzeba będzie klepać adresów. I sieć ożyje. Ale jak się uchronić przed tym żeby po podłączeniu palma nie mieszało w ustawieniach sieci - jeszcze nie wiem.
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: px33 »

@jaredj: Można szybciej - zresetować interfejs w konsoli

Kod: Zaznacz cały

sudo ifdown eth0
sudo ifup eth0
jaredj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 17 cze 2008, 19:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu i palmtop

Post autor: jaredj »

Właśnie i jak próbowałem - sudo ifconfig eth0 down i potem up. Niestety nic nie dało. Ustawienia zostały zapisane i reset nic nie dał, trzeba było zmienić ustawienia na inne i na powrót na właściwe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości