[SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

[SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: Kamuisan »

Witam!
Pracuję w sklepie multimedialnym i mam problem...Niby z założenia Ubuntu ma być darmowe dla wszystkich i wszelakiego użytku ale czy tak jest w rzeczywistości?? Tzn. Czy jak zainstaluję u siebie w sklepie Ubuntu na jednym z komputerów tak żeby pokazać jego możliwości klientom to nie okaże się, że jest to nielegalne?? Chodzi mi o to czy nie dostanę kary za to że korzystam z systemu bez licencji......:-?
Registered Linux user #498194
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Odp: Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: frklin »

DO WYGRANIA TRZY ROUTERY WWW.NIBYBLOG.PL/KONKURS
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: [r4] »

Tak jak napisal frklin, tylko mowiac po polsku: mozesz pokazywac ludziom, mozesz im go dawac, jedynie gdybys chcial go sprzedawac, musisz sie stosowac do licencji. Dura lex sed lex :)
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
mrowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2008, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: mrowa »

Konkretnie to nie wolno ci brać pieniędzy za sam system. Ale możesz brać za zainstalowanie i serwis. Możesz też preinstalować na kompach i sprzedawać.
Jedyne nad czym bym się zastanawiał, bo wydaje mi się, że tobie tego nie wolno robić, to instalacja czcionek z Windowsa.
Awatar użytkownika
mths
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 18 maja 2008, 01:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE 3/Trinity
Architektura: x86_64

Odp: Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: mths »

licencja GNU głosi, że możesz dowolnie kopiować i rozprowadzać kod źródłowy (także programy, także cały system ubuntu bo jest w pełni darmowy i otwarty) w postaci niezmienionej, ale musisz dołączyć do rozprowadzanych materiałów informacje o prawach autorskich i o braku jakichkolwiek gwarancji. możesz zmieniać dowolnie kod źródłowy (programy) i dowolnie go (je) wykorzystywać (także we fragmentach), tworzyć nowe programy oparte o inne i rozprowadzać je jak chcesz, ale musisz dodać informację o modyfikacji, autorze i udostępniać to za darmo dla każdego zgodnie z licencją GNU. za kopiowanie, instalacje i dodatkowe gwarancje (które ty możesz zapewniać) jak najbardziej możesz pobierać opłatę.
FreeBSD - live free or die.
Keep it simple, stupid.
Awatar użytkownika
OldEnt85
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 05 cze 2008, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: OldEnt85 »

Istotą GFDL i GPL jest korzystanie z utworów przez licencjobiorcę do każdego rodzaju modyfikacji, użytkowania i rozpowszechniania, także komercyjnego. Co więcej, te licencje zabraniają ograniczania tej wolności następnym licencjobiorcom. Można pobierać opłatę również za nośniki z systemem (pytanie po co? nie lepiej poprawić karmę?). Należy pamiętać, że pakiety z domen restricted i multiverse nie są wolne i mogą wyłączać użytkowanie komercyjne. Czysta instalacja Ubuntu zawiera jedynie wolne i otwarte oprogramowanie (z kilkoma wyjątkami wyłączającymi modyfikację). Tak, my też kochamy urzędy skarbowe. Zaleca się wydrukowanie licencji i trzymanie w szufladzie na wypadek wizyty smutnych panów - koniecznie po angielsku, bo nie ma oficjalnych tłumaczeń! Jeżeli urzędnik będzie na tyle wyedukowany, że zna legal English, to się nie będzie mógł się przyczepić. A na niekompetentych nic nie poradzimy.
GnuPG: D7511427. Grzegorz Dąbrowski (OldEnt) <grzegorzdabrowski@poczta.fm>
"GParted może być bronią masowej zagłady..."
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: Kamuisan »

Dzięki za pomoc:D Wniosek nasuwa się sam - będę szerzył Linuxa wśród narodu:D
Registered Linux user #498194
mrowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 19 maja 2008, 23:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: mrowa »

Cieszymy się wszyscy, i na pewno nie będzie to nie taktem jak podasz namiary na swój sklep. Przynajmniej ja bym wolał kupować w punkcie gdzie ktoś rozumie moje potrzeby a nie jak w Vobis (CH Reduta) jak zapytałem czy można kupić laptopa z innym systemem niż Vista czy XP to troje ich pracowników zrobiło tak głupie miny, że żałowałem że nie miałem aparatu :) W końcu doszli, że chodzi mi o linuxa ale powiedzieli "że tego na viście się nie da zainstalować" - fajnie nie? :)
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: Kamuisan »

Mam jeszcze pytanie - gdzie ja znajdę tę licencję?? na stronie Ubuntu?? a gdzie pracuje to nie powiem:D mogę jedynie powiedzieć, że to firma z Michałem Wiśniewskim w tle...i to nie do końca to:D a Ubuntu już śmiga na 8 monitorach na półce:D
---------------------------------------------------------------------------------------
Jeszcze taki offtopic (jeżeli administracja pozwoli<prosi>)- Wiecie może gdzie znajdę so ściągnięcia jakieś filmiki w DOBREJ jakości tak żeby pokazać możliwości Gnome?? Za wszelką pomoc wielkie DZIĘKI:D
Registered Linux user #498194
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: frklin »

DO WYGRANIA TRZY ROUTERY WWW.NIBYBLOG.PL/KONKURS
Awatar użytkownika
OldEnt85
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 05 cze 2008, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: OldEnt85 »

Kamuisan pisze:Jeszcze taki offtopic (jeżeli administracja pozwoli<prosi>)- Wiecie może gdzie znajdę so ściągnięcia jakieś filmiki w DOBREJ jakości tak żeby pokazać możliwości Gnome?? Za wszelką pomoc wielkie DZIĘKI:D
Proszę bardzo: Elephants Dream (Creative Commons Attribution 2.5) oraz Big Buck Bunny (Creative Commons Attribution 3.0) - 100% open source, stworzone za pomocą wolnego i otwartego Blendera, do ściągnięcia za darmo w wysokiej rozdzielczości (1920x1080 starczy?).
GnuPG: D7511427. Grzegorz Dąbrowski (OldEnt) <grzegorzdabrowski@poczta.fm>
"GParted może być bronią masowej zagłady..."
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: [r4] »

OldEnt85: chyba jednak nie chodzilo o pokazanie mozliwosci Blendera, ale GNOME :D

Kamuisan: koniecznie wlacz compizowa kostke i moze jakis tryb demo (dawno sie nie bawilem Compizem, jest tak w ogole taki bajer?).
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
Awatar użytkownika
OldEnt85
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 05 cze 2008, 20:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: OldEnt85 »

Aaa... To taka zamiana... :'D No, ale nie zaszkodzi puszczać tych filmów w sklepie, jeżeli jest taka możliwość, w końcu dozwolone do użytku komercyjnego. :') A do Compiza istnieje wtyczka screensaver, która wykorzystuje jego efekty jako wygaszacz ekranu.
GnuPG: D7511427. Grzegorz Dąbrowski (OldEnt) <grzegorzdabrowski@poczta.fm>
"GParted może być bronią masowej zagłady..."
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Odp: [SOLVED]Prawne aspekty Ubuntu 8.10

Post autor: Kamuisan »

dzięki wielkie:D
Registered Linux user #498194
Zablokowany

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości