Brak dostępu do całego dysku po użyciu chmod 777 na katalogu domowym.

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
Awatar użytkownika
Graż
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 17 lip 2008, 11:12
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Brak dostępu do całego dysku po użyciu chmod 777 na katalogu domowym.

Post autor: Graż »

Błagam pomocy.
Kopiowałam dane na dysk, które pojawiły się z kłódką więc jak zawsze przy pomocy
sudo chmod -R 777 ./owy folder w katalogu domowym (vel w katalogu w którym jestem) no i tym razem coś się potoczyło inaczej, to znaczy...
Wszystkie ikonki zamieniły się w 'x', zniknęło wszystko, nie mam dostępu do niczego w tej chwili, co za tym idzie, mogę korzystać jedynie z tego co pozostało otwarte (albo jedynie tak mi się zdaje tj: kadu, opera, terminal)

użycie sudo w terminalu wyrzuca:

bash: /usr/bin/sudo: Permission denied

Wejść do powłoki (ctrl alt f1) i próba zalogowania nie dają żadnego rezultatu. według powłoki login i hasło nijak się mają i wciąż prosi o login.

Nie mam włączonego roota.

Co mnie może uratować w tej chwili? Czy jestem wstanie za pomocą Live Cd zmienić prawa dostępu? Jeśli tak to proszę o podpowiedź jak to zrobić (chyba, że jest to na tyle łatwe, że po tym co narazie zrobiłam, dam sobie sama radę). A jeśli próby zmienienia praw dostępu przy pomocy Live Cd nic nie dadzą, to co? Ponowna instalacja całego systemu?!

Proszę o pomoc, mam nadzieję, że umieściłam to w dobrym dziale, ale w tej chwili nie myślę racjonalnie.

Edit:
Po włączeniu ponownym wyrzucił brak dostępu do połowy modułów, kilku nie załadował w ogóle i niestety ale w nie załadował się w całości.(zatrzymał się i stoi)

Dla wyjaśnienia, ja właśnie korzystam z drugiego komputera, stojącego ramie w ramię obok mojego, który wydaje mi się w tej chwili całkowicie obcy...


Edit 2:

Niby prawa dostępu są nadane, ale zmienił się właściciel pliku z 'mojego' na 'root' jak mogę zmienić użytkownika? Bo live cd nie zna takiego użytkownika, próbuje uruchomić roota, ale boje się, że coś nie pójdzie... Ma ktoś jakieś pomysły, jak to odzyskać?

Edit 3:

Żadne inne posunięcia nie działały, niestety, a cudów na kiju szukałam.
Co poza tym, podczas instalacji z (trzech niezależnych płyt z 8.04) dwa razy wyrzucił błąd wejścia wyjścia, a dopiero z trzeciej płyty (z której wcześniej miał problemy z grubem) zainstalował poprawnie.
Nie mam pojęcia co doprowadziło ten komputer do tego stanu, ale pomoc nie jest już konieczna, szkoda, że nikt nie odpisał mi podczas mojej walki z tym ustrojstwem, ale rozumiem wakacje.

Dziękuję.

End of Transmission.
marek_skwarek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 14 sty 2008, 10:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Brak dostępu do całego dysku po użyciu chmod 777 na katalogu domowym.

Post autor: marek_skwarek »

wiem, że po czasie, ale może przyda się na następny raz:
Ad edit 2. jeśli chcesz zmienić właściciela pliku, ale po nazwie nie "wchodzi", to spójrz w /etc/passwd - tam masz skojarzenia login:UID
i jak masz UID to wpisujesz

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R UID:UID ~/
Nie sprawdzałem tego,ale zdaje się , że powinno zadziałać.
Jeśli nie zadziała, to zakładasz nowego użytkownika i nadajesz mu UID taki sam jak w starym systemie i to już powinno zadziałać.
wesprzyj akcje:
używajcie linków na forum - ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=66324
dodajemy [solved] - ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=63205
Awatar użytkownika
Ridd
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2008, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Brak dostępu do całego dysku po użyciu chmod 777 na katalogu domowym.

Post autor: Ridd »

Zmień "user" na nick systemowy

Kod: Zaznacz cały

sudo chown -R user:user /media/oznaczenie_dysku (hdc1, hdc2 itd)
Następnie:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod -R 750 /media/hdc2
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Brak dostępu do całego dysku po użyciu chmod 777 na katalogu domowym.

Post autor: EF »

Po 1: chmod'a nie powinno się wykonywać z użyciem sudo. Należy wcześniej nadać sobie prawa roota - sudo su . Zrobiłem tak samo:

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 /media/disk
i nikt nie miał praw do odczytu, pora rootem oczywiście.
A jeśli chodzi o chown, sprawa wygląda prosto :

Kod: Zaznacz cały

sudo su

Kod: Zaznacz cały

chown [user] /katalog
Chakra Linux user.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości