QuteCom co gdzie wpisać? [Solved]

Jak się dogadać?
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

QuteCom co gdzie wpisać? [Solved]

Post autor: andreasa »

Walczę z QuteCom 2.2.1 ściągnąłem je z repozytorium, ściągnąłem PPA, założyłem sobie numer SIP na sip2sip.
Niby fajnie ale efektu nie ma. Gdy się próbuję zalogować to kręcą się kuleczki, ale coś przeszkadza i zgłasza "connection error".
Oto dane jakie mam z sip2sip:
" SIP Address : ziutek@sip2sip.info
Password: ***
Username: ziutek
Domain/Realm: sip2sip.info
XCAP Root: https://xcap.sipthor.net/xcap-root "

a oto rubryki jakie wypełniam w QuteCom - Połączenie:
Nazwa konta: ziutek
Identyfikator/nazwa użytkownika: ziutek
Hasło: ***
Domena/strefa SIP: sip2sip.info
Wyświetlana nazwa: ziutek
Zaawansowane
Serwer: sip2sip.info
Pośrednik: sip2sip.info : 5060

(oczywiście ziutek zastępuje prawdziwe dane)
Czy ktoś ma sugestie co może powodować problem? Może serwer i pośrednik trzeba inaczej wypełnić?
Dodam że łącze jest kablem z LANa i jest od Netii, wcześniej miałem PlayOnline przez modem i nie udało się uruchomić ani Ekiga, ani Twinkle.
Ta obecna akcja przez to że Skype przysłał mi EULA której nie rozumiem , zaczynam myśleć o czymś z SIP.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2013, 00:24 przez andreasa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: QuteCom co gdzie wpisać?

Post autor: mario_7 »

Może jak uruchomisz program z terminala, to zobaczysz w nim bardziej przydatne informacje o błędzie.
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: QuteCom co gdzie wpisać?

Post autor: andreasa »

mnie to niewiele mówi:
andreas@andreas-laptop:~$ qutecom
pathToProfile /home/andreas/.qutecom/profiles/ziutek@sip2sip.info/purple
END
(error) 21:58:50 [Common] virtual bool SipAccount::discoverForSIP(): cannot connect via UDP
(error) 21:58:50 [Common] virtual EnumSipLoginState::SipLoginState SipAccount::discoverNetwork(): error while discovering network for SIP
(error) 21:59:07 [Common] virtual bool SipAccount::discoverForSIP(): cannot connect via UDP
(error) 21:59:07 [Common] virtual EnumSipLoginState::SipLoginState SipAccount::discoverNetwork(): error while discovering network for SIP
(<unknown>:2434): pidgin-libnotify-plugin-DEBUG: Successfully wrote blacklist file to /home/andreas/.config/indicators/messages/applications-blacklist/pidgin-libnotify
(error) 21:59:24 [Common] virtual bool SipAccount::discoverForSIP(): cannot connect via UDP
(error) 21:59:24 [Common] virtual EnumSipLoginState::SipLoginState SipAccount::discoverNetwork(): error while discovering network for SIP
(error) 21:59:29 [Common] void UserProfileHandler::sipAccountConnectionFailedEventHandlerThreadSafe(EnumSipLoginState::SipLoginState): error: 5
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: QuteCom co gdzie wpisać?

Post autor: mario_7 »

Wpisz tę frazę w Google:

Kod: Zaznacz cały

error while discovering network for SIP
i znajdziesz sporo wyników na temat qutecom - być może znajdziesz wśród nich rozwiązanie.
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: QuteCom co gdzie wpisać?

Post autor: andreasa »

znalazłem ślady że nie tylko ja mam z tym problem.
http://debianforum.de/forum/viewtopic.php?f=29&t=131114
myślałem że ktoś zorientowany coś doradzi lub pokaże skuteczny tutorial, jak się zakłada bezpłatnego VoIPa, czyli darmowy SIP a potem darmowy VoIP. Może coś źle zrozumiałem i nie ma darmowego i wolnego VoIPa?
Jak program jest w repozytorium to ludzie instalują, a jak nie działa, to czytają posty, a gdy nic podobnego nie znajdą ze skuteczną odpowiedzią to zadają pytania. Ja jestem userem a nie programistą i dyskusje w informatycznym suahili wcale nie pomagają. Niestety Google właśnie takie suahili mi pokazuje. Niemniej jednak dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: QuteCom co gdzie wpisać?

Post autor: mario_7 »

Może zacznijmy od początku. Pośrednik (czyli proxy), to: proxy.sipthor.net
ale pewnie nie jest niezbędny.

Ponadto widzę, że ten QuteCom nie jest zbyt intensywnie rozwijany. Na Ubuntu 12.04 co chwile się wykrzacza...

Polecam zainstalować program Ekiga - w nim nie miałem problemu z ustawieniem konta dla sip2sip.info.
Konfigurator Ekigi zachęca do założenia darmowego konta ekiga.net i później ewentualnie skorzystania z usług telefonowania Ekiga CallOut - z obu tych rzeczy można zrezygnować (wystarczy zaznaczyć odpowiednie ptaszki). Później w menu znajdziesz opcję Edycja -> Konta i dalej dodaj konto SIP i podaj tam ustawienia dla sip2sip.info. Nawiązałem połączenie z testowym numerem sip:4444@sip2sip.info i zadziałało.
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: QuteCom co gdzie wpisać?

Post autor: andreasa »

:ligt: Działa. :pt36:
wersja Ekiga 3.2.6 w
1/edit/Account wpisałem dane otrzymane od sip2sip, ale były w takim porządku:
Ekiga: 1Name 2Registrar 3User 4Authentication_User 5Password
sip2sip: 1Sip_address 2Username 3Domain/Realm 4Outbound_Proxy 5XCAP_Root
zaś w Ekiga:
1 to imię i nazwisko z rejestracji w sip2sip (w mailu od sip2sip jest na niebieskim pasku z lewej strony od znaczka "<" nas SIP ACCOUNT
2 "sip2sip.info"
3 i 4 miałem takie same dla ułatwienia i były tożsame z "2username" od sip2sip
5 hasło takie samo jak użyte przy rejestracji sip2sip

2/"edit/Ekiga_preferences/Protocols/SIP_settings/" w "Misc settings Outbound Proxy:" wpisałem "proxy.sipthor.net"
zaś poniżej w "Forward URI:"https://xcap.sipthor.net/xcap-root" czyli to co dostałem na maila od sip2sip ,cała reszta była default'owa.

Potem tylko w głównym okienku wybrałem "sip:3333@sip2sip.info" i odpowiedziała mi muzyczka Jamesa Bonda, zaś po wybraniu "4444@sip2sip.info" usłyszałem sam siebie z sekundowym opóźnieniem.
Walczyłem z Voipem wiele razy w ciągu 3 lat i zawsze coś nie wychodziło, teraz cieszę się jak 5latek. Wielkie podziękowanie "Mario_7".
Dodam jeszcze że po upływie jednego dnia po uruchomieniu Ekigi miałem sprzężenie, aż piszczało. Po wejściu na "sudo alsamixer" obniżyłem czerwone naddatki dźwiękowe, mocniej zmniejszyłem głośność mikrofonu; ponieważ nie używam słuchawek, to zrobiło się sprzężenie pomiędzy mikrofonem i głośniczkami; zmieniłem też kodek z PCMU na G.722 i jest bardzo dobrze. Lepiej już nie będzie bo nawet jak podłączę słuchawki to głośniki i tak będą grały, bo ten typ tak ma.

-- 18 lis 2013 22:48 --

Sip2sip.info dobrze też działa pod Linphone.

-- 18 sty 2014 21:40 --

Lista darmowych dostawców adresów SIP:
"http://voip.about.com/od/sipandh323/tp/ ... viders.htm"
sprawdzałem tylko SIP2SIP ,proszę o informacje czy z którymś są problemy, i czy dzwonienie się powiodło, z którym kodekiem, etc, bo wszystko może się z czasem zmieniać...
Swoją drogą nie widzę tu Linphone, ciekawe dlaczego.

-- 20 sty 2014 09:58 --

U mnie coś z Ekiga nie tak i nie mogę się połączyć, za to Linphone dobrze chodzi, mało tego znalazłem nawet poradę jak rozmawiać Linphone na słabym łączu, podobno na kodeku G729 dobrze działa (przypuszczam że bez video) dla zainteresowanych link "https://launchpad.net/~michael-gruz/+ar ... ld/4475948" a źródło to:
"http://ubuntuforums.org/showthread.php? ... +codec+729" oczywiście testowałem przy użyciu adresu sip2sip
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości