Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Jak się dogadać?
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Post autor: adamos77 »

Witam,
Szukam klienta sip voip, który działał by w sposób biznesowo akceptowalny na Ubuntu 14.04. w sieci FCN dawny tlenofon później freecoNet
Na WinXP miałem 3cx Phone v.6 bardzo fajna maszyna, natomiast tu mam problem, żeby coś działało, a jeśli działa (Jitsi) to średnio, żeby nie powiedzieć kiepsko. Sprawdziłem:
Twinkle - nie daje się zainstalować - okazuje się że zakończono jego rozbudowę w 2009
QoteCom - daje się zainstalować ale nie mogę się zalogować do swego konta sip u operatora.
Ekiga - j.w.
LinPhone - j.w.
Zoiper - daje się zainstalować, mogę się zalogować ale nie mogę wykonywać połączeń, bo wysypuje jakieś błędy
SFLphone - j.w. i ten sam błąd
Jitsi - działa ale jakość rozmów jest kiepska


Jestem nowy przeszedłem z WinXP więc wyrażam się dalece nieśrodowiskowo, mam nadzieję że zrozumiale.
Proszę wskazanie jakiegoś SoftPhona, który działa na tej 14.04 Ubuntu,



Czytałem różne posty na forum ale to stare treści.
FireWall - włączona
Ubuntu 14.04
w środowisku graficznym standardowym (chyba) Unity,
na architekturze i386 laptop ibm T60
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Post autor: jacekalex »

Ja używam Linphone - obecnie wersję 3.6. i nie nie narzekam, program nie ma jakichś strasznych błędów, solidny zestaw kodeków, nic mu nie brakuje do szczęścia.
I nie zauważyłem, że nie "można się zalogować", wręcz przeciwnie, działa.

Wiec zamiast pisać "nie można się zalogować" napisz, jakie masz komunikaty przy próbie logowania z Linphone i do jakiej usługi (nazwa operatora) masz takie kłopoty z logowaniem?
Z postawionym w domu serwerem Freeswitch też Linphone gada bez problemu, także chyba da się go skonfigurować.
SOA#1

Pozdro
;-)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Post autor: adamos77 »

Witam. Dzięki za odpowiedź.
Korzystam z usługi tlenofonu, udało mi się zalogować linPhona niemniej jego funkcje są dla mnie niewystarczające, ponieważ telefon to ważne narzędzie mojej pracy. Pozostaję przy Jitsi, bo trochę udało mi się poprawić jakoś połączenia i mam ikonę w tzw. z wina traju, oraz co bardzo ważne gdy ktoś do mnie dzwoni wyskakuje na pierwszy plan okienko z dwoma przyciskami - odbierz i odrzuć, gdzie dla odbierania domyślnie wystarczy wcisnąć enter, w LinPhone tego nie widzę. Widziałem, że na stronie Linphone jest wersja 3.7 ale niespakowana dla Ubuntu, może jak się pojawi w repozytoriach Ubuntu v.3.7 to będzie bardziej spełniała moje oczekiwania. Swoją drogą w repozytorium Ubuntu przy konkretnych programach warto aby była widoczna data ostatniej aktualizacji ułatwiło by to wybór i zmniejszyło niepotrzebny ruch na łączach. Jeśli ktoś zna inne SoftPhony dla Ubuntu 14.04 to proszę o linka.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Post autor: jacekalex »

Podstawowy problem z telefonami Voip jest taki, że dzisiaj telefon - to jest przeważnie Smartfon
z Andkiem albo IOS.
Jak zajrzysz do muzeum Linuxa, to znajdziesz w nim bardzo dobry pod względem funkcji telefon Twinkle, ale niestety bez dobrego zestawu kodeków, bo jak powstał, to jeszcze najpopularniejsze kodeki nie były zbyt znane.
Podobnie zakończył chyba swój żywot inny popularny telefon, X-lite, teraz chyba funkcjonuje jako Bria, ale nie znam szczegółów.
http://www.counterpath.com/x-lite/

Obecnie, z programów, które widziałem na Linuxa, chyba tylko Linphone obrabia kodek opus, który technicznie jest dużo lepszy od g729, i który mam we własnym serwerze Voip - Freeswitch.
Jest jeszcze Ekiga, ale dawno jej nie sprawdzałem, w każdym razie z tlenofonem mi się starszej wersji ożenić nie udało, nowej nie próbowałem.

A że na Linuxa jest tyle samo serwerów Voip, co telefonów Voip, to o prostu znak czasu, raczej zobacz, co można złapać na Androida, tam jest większy wybór klientów Voip.
mam ikonę w tzw. z wina traju
jaja sobie robisz? przecież Linphone też się chowa do traya, i przy nadchodzącym połączeniu otwira okno z dwoma dużymi przyciskami.
Z resztą, jak długą żyję na tym świecie, to jesz<cze nie widziałem telefonu VOiP, który by się nie chował do traja, i nie wyskakiwał przy nadejściu połączenia na pierwszy plan.

Linphone na Linuxa jest napisany w Gtk2, może w ubuntowym Unity coś spartolili z trayem? I wersja 3.6 obsługuje g729 - najlepszy kodek używany kiedyś w Tlenofonie, a obecnie Freeconecie.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Post autor: adamos77 »

jaja sobie robisz? przecież Linphone też się chowa do traya, i przy nadchodzącym połączeniu otwira okno z dwoma dużymi przyciskami.
Po takim zarzucie aż musiałem to sprawdzić, zainstalowałem jeszcze raz LinPhone i zadzwoniłem do siebie, dobrze pamiętałem to z nim miałem ten problem to, że przychodzi rozmowa słyszę w słuchawkach i z trayu wyskakuje dymek o połączeniu, ale jest on nieklikalny i muszę przez panel uruchamiania otworzyć całą aplikację i tam kliknąć odbierz. W trayu też nie widzę żadnej ikony tego pakietu tak jak skype czy Jitsi; nb. znalazłem w Jitsi też kodek Opus. Nie wiem tylko czy obsługuje g729 zresztą w LinPhone też nie widzę takiej nazwy wśród kodeków - może bywa zapisywany pod inną nazwą. Suma summarum LinPhone na moim kompie ma brak funkcjonalny, który powoduje, że mogę przeoczyć lub nie zdążyć odebrać telefonu, a to jest niedopuszczalne. Dzięki za pomoc i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jaki klient sip voip SoftPhone dla ubuntu 14.04

Post autor: jacekalex »

W KDE, Xfce i Mate Linphone normalnie siedzi w Trayu, chyba w Unity coś namieszali pod tym względem.
Na przyszłość odradzam wynalazki z Cannonical, właśnie z powodu częstej niekompatybilności z Linuxem.

Linphone w trayu:
Obrazek
Ikona z resztą mruga przy nadchodzącym połączeniu.
Mrugnięcia przy połączeniu:
Obrazek

Telefon w trakcie połączenia:
Obrazek

Więc lepiej zamiast wypocin ubuntowych sprawdź na jakimś normalnym środowisku graficznym.
Być może też w Ubuntu mają walniętą paczkę Linphona, u mnie bryka bez problemu.

SOA#1

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komunikatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości