po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
snp88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 02 kwie 2012, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: snp88 »

Witam

Zaktualizowałem sobie jadro do wersji 3.7.0-7-generic
ta operacjia wywaliła mi dźwięk 5.1 zawsze tak mi się działo po aktualizacji jądra ;)
ale ponowna kompilacja alsy załatwiała sprawę ale teraz wywołanie

Kod: Zaznacz cały

./configure
zwraca mi na koniec coś takiego

Kod: Zaznacz cały

checking for directory with ALSA kernel sources... /home/NAZWAURZYTKOWNIKA/Inne/alsa/jeszcze/alsa-driver-1.0.25/alsa-kernel
checking for directory with kernel source... /lib/modules/3.7.0-7-generic/build
checking for directory with kernel build... /lib/modules/3.7.0-7-generic/build
checking for kernel linux/version.h ... no
The file /lib/modules/3.7.0-7-generic/build/include/INCLUDE_VERSION_H does not exist.
Please install the package with full kernel sources for your distribution
or use --with-kernel=dir option to specify another directory with kernel
sources (default is /lib/modules/3.7.0-7-generic/build).
faktcznie nie ma tam tego pliku zainstalowałem pakiet który mi podpowiadaja ;P ale nadal to samo próbowałem też z tą opcja

Kod: Zaznacz cały

--with-kernel
jakaś podpowiedz co można z tym zrobić ??
Ostatnio zmieniony 29 sty 2013, 11:16 przez snp88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: nowe jadro nie można skąpilować alsy

Post autor: k2cl »

Najprostsze rozwiązania bywają czasem najlepsze... Na początek proste pytanie: czy kernel z linii 3.7.x jest Ci niezbędny do szczęścia?
Awatar użytkownika
snp88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 02 kwie 2012, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: snp88 »

ogolnie na tym kernelu moje ubuntu chodzi bardzo sprawnie ;) nie pojawiaja się sekundowe frezy które mam na 3.5 wiec tak :) jest mi potrzebne.
Do pełni szczęścia brakuje mi dzwięku 5.1 który jak do tej pory załatwiałem kompilacja alsy ze źródeł ;)
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: k2cl »

W porządku, rozumiem. Co to za kernel, skąd go pobierasz i instalujesz? Skoro używasz sformułowania "-generic", zakładam, że nie kompilowałeś go samodzielnie?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: e X t 7 3 »

To wynika ze zmiany usytuowania nagłówka wersji kernela = version.h. Teraz jest w:

Kod: Zaznacz cały

/usr/src/[dany kernel]/include/generated/uapi/linux/version.h
a nie w:

Kod: Zaznacz cały

/usr/src/[dany kernel]/include/linux/version.h
Zatem wystarczy przed konfiguracją źródeł i kompilacją [jeśli nie ma patchy na źródła - według mnie nie konieczne ten sposób jest lepszy]:

Kod: Zaznacz cały

sudo cp /usr/src/[dany kernel]/include/generated/uapi/linux/version.h /usr/src/[dany kernel]/include/linux/version.h
Oczywiście też można linkować ... co Kto lubi ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
snp88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 02 kwie 2012, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: snp88 »

k2cl pisze:W porządku, rozumiem. Co to za kernel, skąd go pobierasz i instalujesz? Skoro używasz sformułowania "-generic", zakładam, że nie kompilowałeś go samodzielnie?
instalowałem jadra za pomocą Nete ext73 zarówno czyste jądra jak i kolegi e x t (które działa najlepiej:P oprócz problemów z ta kompilacja )


przekopiowaniu tego pliku version.h ./configure daje

Kod: Zaznacz cały

checking for kernel version... 3.7.3-ext73-f1-22.0-k8-ags-cfs
checking for GCC version... Kernel compiler:  Used compiler: gcc (Ubuntu/Linaro 4.7.2-2ubuntu1) 4.7.2

*** NO PREDEFINED KERNEL COMPILER IS DETECTED
*** Assuming the same compiler is used with the current system compiler.

*** Please make sure that the same compiler version was used for building kernel.

checking for built-in ALSA... yes
configure: error: You have built-in ALSA in your kernel.
to tak rozumiem ze pasowało by wywalic z kernela tą wbudowana alse ??
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: e X t 7 3 »

No tak ... jaką masz Waść wersję Gcc ? Kernel [moje] budowane są pod gcc 4.7.2. Co bardzo istotne moduły i kernel powinny być budowane pod tą samą wersją ... jedynym odstępstwem jest sytuacja, gdy moduły budowane są pod wyższą wersją kompilatora niż kernel, ale raczej na pewno [nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją] nie zostaną zbudowane pod niższą ! ... zatem jaką masz Pan wersje gcc ? ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
snp88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 02 kwie 2012, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: snp88 »

Już odpowiadam :)

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l gcc*
Wybór:U=nieznany/I=instalacja/R=usunięcie/P=wyczyszczenie/H=zatrzymanie
| Stan:N=brak/I=zainstalowany/C=skonfigurowany/U=rozpakowany/
|/  F=częśc. skonfigurowany/H=częśc. zainstalowany/W=wyzw. czek./T=wyzw. zapl.
|| Błędy?=(brak)/R-do pon. inst. (duże litery w "Stan" i "Błędy"=problemy)
||/ Nazwa                                      Wersja                     Architecture               Opis
+++-==========================================-==========================-==========================-==========================================================================================
ii  gcc                                        4:4.7.2-1ubuntu2           amd64                      GNU C compiler
un  gcc-4.1                                    <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.3                                    <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.4                                    <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.4-base                               <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.5                                    <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.5-base                               <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
ii  gcc-4.6                                    4.6.3-10ubuntu1            amd64                      GNU C compiler
ii  gcc-4.6-base:amd64                         4.6.3-10ubuntu1            amd64                      GCC, the GNU Compiler Collection (base package)
un  gcc-4.6-doc                                <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.6-locales                            <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.6-multilib                           <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
ii  gcc-4.7                                    4.7.2-2ubuntu1             amd64                      GNU C compiler
ii  gcc-4.7-base:amd64                         4.7.2-2ubuntu1             amd64                      GCC, the GNU Compiler Collection (base package)
ii  gcc-4.7-base:i386                          4.7.2-2ubuntu1             i386                       GCC, the GNU Compiler Collection (base package)
un  gcc-4.7-doc                                <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.7-locales                            <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-4.7-multilib                           <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-doc                                    <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
un  gcc-multilib                               <brak>                                                (brak dostępnego opisu)
wiec chyba wyglada dobrze ;)
Ostatnio zmieniony 31 sty 2013, 11:50 przez snp88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: e X t 7 3 »

Próbowałeś Pan robić to dla generyka tak ? ... co daje dmesg odnośnie wersji kompilatora dla generyka ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
snp88
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 02 kwie 2012, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: po aktualizacji jądra nie mogę skompilować alsy

Post autor: snp88 »

hmm wszedzie jest wersja 4.7.2
ostatnia wersja kernela na którym idzie to bez problemu to 3.5.0-23 i dmesg tam również wskazuje 4.7.2 wersje gcc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 114 gości