instalacja 12.04.1 LTS nie kończy się - zatrzymuje się na lokalizacji użytkownika

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

instalacja 12.04.1 LTS nie kończy się - zatrzymuje się na lokalizacji użytkownika

Post autor: Zielony dziadzio »

Dzisiaj spróbowałem zainstalować jeszcze raz ubuntu-12.04.1-desktop-amd64 z płyty i jak zwykle nic nie wyszło. czy to ma związek z partycjami? krótko opiszę: ustanowiłem połączenie internetowe. Wybrałem rodzaj instalacji: 3) uzycie innego rozwiazania. Ukazały sie nastepujace partycje: (ten HDD to 320 GB)
/dev/sda/
/dev/sda1/ntfs/ -/-/85899 MB/45226 MB
/dev/sda5/ext4/ -/-/31456 MB/2821 MB - ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny i punkt mont. "/"
/dev/sda3/ext4/ -/-/197596 MB/3298 MB- ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny i punkt mont. "/home"
/dev/sda4/swap/-/-/5117 MB/0 MB- ten usunąłem i ponownie dodałem tworząc dysk logiczny

pozostały jeszcze nastepujace partycje: (w rzeczywistosci ten HDD 1TB posiada 8 partycji window)
/dev/sdb
/dev/sdb1/-/-/-1 MB/nieznane
/dev/sdb2/ntfs/-/-/104 MB/nieznane
/dev/sdb3/ntfs/-/-/48212 MB/nieznane
/dev/sdb4/fat32/-/-/951885 MB/432 MB
Czy ktoś ma jakiś pomysł na rozwiazanie tego problemu? Tak jak opisałem wyżej instalujac 12.10 w rodz. instalacji wybieram pozycję 1) i wszystko się instaluje ale podejrzewam, ze wszystko instaluje się na jednej partycji a nie na tych utworzonych przeze mnie. czy tworzone partycje musza byc podstawowe, czy mogą być logiczne? bardzo proszę o pomoc, bo nie chce się zegnać z ubu a komputer musi mi słuzyć do pracy (jak i do rozrywki).
Spróbowałem ponownie (radziłem się u linuxiarzy) i czekam już 2,5 godziny a instalacja nie idzie dalej - stanęło na lokalizacja użytkownika. Dlaczego na "/" widać że coś się zainstalowało - 2821 MB a na /home - 3298 MB? Czy ktoś się spotkał z takim problemem?

Teraz nacisnąłem na wyłącz i ukazał się napis: Please remove instalation media and close the Tray (if any) then press ENTER.
obecna instalacja jest z CD, wczesniejsze były z USB. wersje 12.04.1 pobrane zkilku miejsc.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2013, 00:19 przez Zielony dziadzio, łącznie zmieniany 2 razy.
salvadhor
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 340
Rejestracja: 09 lip 2005, 18:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: instalacja 12.04.1 LTS nie kończy się - zatrzymuje się na lokalizacji użytkownika

Post autor: salvadhor »

Odpal LiveCD i tam programem gparted zrób sobie porządek z tymi partycjami - czyli sda1 zostaje jak mniemam, pozostałe zamień na wolne miejsce i przeznacz je na dysk logiczny, a ten podziel na trzy partycje z przeznaczeniem na /, /home oraz swap. Jeżeli dysk był partycjonowany jakimiś narzędziami windowsowatymi, to częsty występuje problem błędnej kolejności partycji i ogólnie nomenklatury oderwanej od przyjętych standardów - najlepiej sprawdzić to dedykowanym softem, bo instalator może pogubić.
Root walks behind you.
404 sposoby na Linuksa: http://404.g-net.pl
#254787
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: instalacja 12.04.1 LTS nie kończy się - zatrzymuje się na lokalizacji użytkownika

Post autor: Zielony dziadzio »

Witam.
czas zakończyć moją przygodę z ubuntu (nawet się - można powiedzieć nie zaczęła). Dzisiaj jeszcze raz próbowałem instalacji według linków podanych u linuxiarzy. Posiadam 2 HDD, i na jednym chciałem zainstalować ubu /,/home,i swap. Dodatkowo utworzyłem według instrukcji programem gparted partycję boot - 100MB na tym dysku i nic. Widocznie ubu nie dla mnie (może później). Tylko nie daje mi spokoju dlaczego instalacja nie doszła do końca (nie było zapytania o klawiaturę i.t.p.)? Czy może mieć na to wpływ win 7 Ultimate (taki posiadam i instalowałem z innego języka)? Ale przecież drugi HDD posiada tylko partycję z 80GB dla windowsa reszta była spartycjonowana na LINUX. Czy może wina płyty głównej i jej BIOSU? Przez jakiś czas nie będę mógł spokojnie spać przez tą instalację (zabrała mi cały tydzień życia - i bez efektów). Zarazem wszystkim dziękuję za próbę pomocy.
sewen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:36

Re: instalacja 12.04.1 LTS nie kończy się - zatrzymuje się na lokalizacji użytkownika

Post autor: sewen »

Partycję boot nie robi sie dla zwyklego zielonego uzytkownika bo potem tylko burdel w systemie. Druga rada odlacz drugi dysk podczas instalacji systemu. Mozesz miec tylko cztery partycjie podstawowe zeby miec wiecej musisz utworzyc z jednej z nich partycjie logiczna w niej mozesz juz miec nieograniczona ilosc partycji.
Najlepiej jak bys podal wynik z "Boot info skrypt" po tych radach.
jeśli wierzysz we wszystko co przeczytasz przestań czytac
Zielony dziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 06 lut 2013, 20:28
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: instalacja 12.04.1 LTS nie kończy się - zatrzymuje się na lokalizacji użytkownika

Post autor: Zielony dziadzio »

Dzięki że ktoś się odezwał. Czy te 4 partycje dotyczą 2 dysków, czy może każdy HDD możne posiadać 4 partycje primary (czyli w sumie 8)?

-- 13 lut 2013, o 23:06 --

seven zrobiłem tak jak poradziłeś. Odłączyłem jeden HDD (1TB) a zostawiłem ten 320GB (pierwszą część wykonałem programem gparted). Na tym dysku znajduje sie partycja 80GB z zawartoscią danych win 7 (pliki jakie należy posiadac w razie awarii, czyli APP, dokumenty itp). Ta partycja to ntfs i posiada flagę BOOT.Pozostałą część HDD usunąłem i utworzyłem partycję exstanded (rozszerzoną o wielkości 218GiB).W niej utwarzałem: 1) logiczną, ext4, 30 720 MB; 2) logiczną, linux-swap, 5120 MB; 3) logiczną, ext4, około 180 000MB.
Następnie przycisnąłem wykonaj. Potem wyłączyłem program gparted i uruchomiłem instalację 12.04.1. Nawiązałem połączenie internetowe, wybrałem język PL, wybrałem inne rozwiązanie. Ukazały się partycje:
/dev/sda/
/dev/sda1/ntfs/ -/-/85899 MB
/dev/sda5/ext4/ -/-/30720 MB- wybrałem "zmień", dodałem ext4 z ksiegowaniem i punkt mont. "/"
/dev/sda4/swap/-/-/5117 MB- wybrałem "zmień", dodałem xxx nie pamietam nazwy i punkt mont. nie aktywny
/dev/sda3/ext4/ -/-/197596 MB- wybrałem "zmień", dodałem ext4 z ksiegowaniem i punkt mont. "/home"
nacisnąłem "naprzód" - instalacja ruszyła, ukazał się rysunek "lokalizacja uzytkownika, pomarańczowy pasek doszedł do końca i zniknął. I TAK WSZYSTKO POZOSTAŁO.
Prosiłbym znawców tematu o wskazanie w którym miejscu robię bład? Czy jest możliwe ze z HDD jest coś nie tak?
Gdy po takiej sytuacji restartowałem kompa i próbowałem instalacji 12.10, w kroku "rodzaj instalacji" wybierałem "odinstaluj 12.04.1 (wskazywał, ze był zainstalowany) i zainstaluj ponownie wersję 12.10(nie usuwajac plików win 7). I INSTALACJA zachodziła poprawnie z wszystkimi krokami (z wyborem klawiatury itp). Wprawdzie nie byłem pewny czy partycja "/home" była w tej instalacji użyta, czy wszystko znajdowało sie na jednej. Wszystko na jednej mi nie odpowiada, ponieważ po reinstalacji mógłbym utracić ważne dla mnie dane.
Gdzie i jak odczytać: "Boot info skrypt" ? Jestem w linuxie zielony.

-- 13 lut 2013, o 23:33 --

Nie wiem co i jak, ale po napisaniu tego postu (na pulpicie miałem tą zaciętą instalację) nacisnąłem naprzód i instalacja poszła. Wszystkie kroki wykonała i poprosiła o restart.
ALE SIĘ CIESZĘ.
Teraz muszę podpiąć drugi dysk (ten z windą) - myślę, że nie będzie żadnych problemów. Jutro prawdopodobnie będę zadawał "lamerskie" pytania, by porządnie skonfigurować system i programy. Wszystkim dziękuję a szczególnie SEVEN-OWI - ten odpięty dysk. dzisiaj dam sobie spokój ale proszę o odesłanie mnie do odpowiednich działów w celu skonfigurowania ubu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 109 gości