[solved] edycja układu klawiatury

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
cyklista
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 22 lut 2006, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

[solved] edycja układu klawiatury

Post autor: cyklista »

Witam!
Używam polskiej klawiatury programisty na bazie układu niemieckiego (QWERTZ). Dotychczas radziłem sobie w ten sposób, że miałem własny spreparowany plik "pl" (bez rozszerzenia), którym zastępowałem oryginalny plik znajdujący się w katalogu

Kod: Zaznacz cały

/usr/share/X11/xkb/symbols
Nie było to może eleganckie rozwiązanie, ale działało. Pod Xubuntu 13.10 też. Kilka dni temu zmieniłem system na Ubuntu 13.10 i ... mój prosty sposób nie działa. Czy zna ktoś może jakiś program do edycji klawiatury, a może jest gdzieś do pobrania gotowy zestaw plików do układu PL-DE.

Pozdrawiam

Przemek
Ostatnio zmieniony 29 sty 2014, 00:08 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: edycja układu klawiatury

Post autor: bear7 »

Dokumentacja Ubuntu podpowiada takie rozwiązania: https://help.ubuntu.com/community/Howto ... efinitions
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
cyklista
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 22 lut 2006, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: edycja układu klawiatury

Post autor: cyklista »

Dzięki za szybką odpowiedź. Muszę się zagłębić w ten artykuł, ale...
Editing a layout is as simple as locating the correct file in the symbols directory and editing the file
tak właśnie robiłem (może używany przeze mnie plik jest za stary?).
Rozwiązanie to miało tylko taki mankament, że po aktualizacji systemu pliki trzeba było podmieniać na nowo, bo zmieniony plik był nadpisywany. Stworzenie dodatkowego układu pod inną nazwą na pewno będzie trwalszym rozwiązaniem. Dziwne tylko, że podczas logowania przy wpisywaniu hasła mój zmieniony układ działa, a później już nie.

-- 28 sty 2014 23:08 --

Problem rozwiązany ! :)
W przytoczonym przez Ciebie Linku kluczowe było zdanie:
There is a change in Ubuntu version (13.10) which causes the keyboard settings cache to not refresh after files in "/usr/share/X11/xkb/symbols" directory are modified. It looks like changes just don't get applied. To force the cache refreshing a one should delete *.xkm files from "/var/lib/xkb".
"It's not a bug, it's a feature." :-D
Po wykasowaniu w.w. plików układ klawiatury się "odświeżył".


Jeszcze raz wielki dzięki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 115 gości