Zgranie obrazu Ubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
llu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 06 paź 2016, 01:54

Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: llu »

Długi czas bawiłem się z Ubuntu. Efekty swojej pracy, tudzież personalizacji systemu/programów etc., chciałbym uwiecznić na bootowalnym USB. Czy istnieje możliwość szybkiego i łatwego utworzenia właśnie bootowalnego USB z obrazem obecnego systemu skonfigurowanego wedle moich potrzeb? Dzięki temu w razie problemów będę mógł bez obaw powrócić do systemu z dnia dzisiejszego.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: kszyhus »

Najlepsze programy do zrobienia backup-u systemu to:
Clonezilla tutaj
Redo Backup & Recovery tutaj
qt4fsarchiver tutaj
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: Tomfoc »

Jeżeli chodzi o utworzenie bootowalnego pendrive z aktualnie używanym i skonfigurowanym systemem, to pewnie się da. Bardziej zaawansowani użytkownicy być może podpowiedzą ci jak to zrobić. Ja jestem zwolennikiem tworzenia kopii zapasowych - tak, jak kszyhus
Osobiście używam konsolowego programiku fsarchiver - jest maleńki, podczas instalowania nie dociąga wielu zależnych pakietów, jest bardzo szybki i prosty w obsłudze, tworzy wierne kopie systemu i odtwarza je bez żadnych problemów. O jego obsłudze możesz poczytać tutaj: http://osworld.pl/fsarchiver-czyli-backup-z-konsoli/
Aby go użyć należy odpalić kompa z jakiegoś nośnika zawierającego ten program (jest wiele goowych tzw, dystrybucji narzędziowych), wskazać gdzie znajduje się kopia i wskazać gdzie ma być odtworzona. Ja stosuję inne rozwiązanie. Mam na dysku kilka dystrybucji i jeśli chcę zrobić kopię Ubuntu, to loguje się do Arch-a, jeśli chcę zrobić kopię Archa to loguję się do Ubuntu albo Manjaro itp.
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: Filippexo »

Czy da się zrobić kopię zapasową i ją przywracać obecnego systemu tego to nie wiem. Natomiast da się zrobić pendrive który
będzie przy zamykaniu zapisywał wszystkie zmiany jakie wprowadzisz na otwartym systemie, uruchamianym jak zainstalowany na dysku.
Pobierasz obraz, szykujesz pendrive i używasz programu LiLi USB Creator i w sekcji "PERSISTENCE" zaznaczasz ile miejsca z pendrive'a
ma być wykorzystane do zapisywania zmian w systemie. Aby to jakoś działało, lepiej aby tego miejsca było nieco więcej. Powodzenia ;)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: Tomfoc »

@Filippexo Autorowi tego tematu nie o to chodzi. On ma zainstalowany na dysku i skonfigurowany system. Chce zabezpieczyć się na wypadek awarii i posiadać możliwość szybkiego przywrócenia działającego systemu. To o czym piszesz miało by sens, gdyby na tym obszarze utworzonym w wyniku opcji persistence umieścić wcześniej utworzoną kopię bezpieczeństwa. Jest to jakieś wyjście.
llu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 06 paź 2016, 01:54

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: llu »

Aby bylo latwiej, uszereguje interesujace mnie kwestie.
1. Czy fakt posiadania oddzielnych partycji logicznych na roota i home cokolwiek zmienia/komplikuje?
2. Tomfoc, powiedz mi proszę czy ów programik wiernie, tudzież w stu procentach, odda moje życzenie z tematu.
3. Dochodzi jeszcze trzecia kwestia - różne wersje systemów. Dzisiaj korzystam z Ubuntu 16.04, a za rok moze pojawić sie choćby 17. Jak mniemam instaluje 16.04, na nią zgrywam bejkapa i na sam koniec dokonuje aktualizacji systemu/programow?
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: kszyhus »

1. Posiadanie oddzielnych partycji na / i osobnego /home nic nie zmienia i nie komplikuje. W przypadku zmiany systemu na nowszy dane na /home są zachowane.
Robiąc backup partycji systemowej, możesz także zrobić backup partycji /home.
2. Podane przeze mnie programy do backup-ów wiernie skopiują wszystkie dane z tych partycji a przy ich przywracaniu wiernie je odtworzą.
3. Instalując nowy system na / doinstalujesz programy, która miałeś w poprzedniej wersji, a ich konfiguracja zostaje zachowana na partycji /home. Każdy system, który posiadasz na komputerze po wyjściu nowego wydania możesz zaktualizować poprzez upgrade.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zgranie obrazu Ubuntu

Post autor: Tomfoc »

llu pisze:...2. Tomfoc, powiedz mi proszę czy ów programik wiernie, tudzież w stu procentach, odda moje życzenie z tematu.
3. Dochodzi jeszcze trzecia kwestia - różne wersje systemów. Dzisiaj korzystam z Ubuntu 16.04, a za rok moze pojawić sie choćby 17. Jak mniemam instaluje 16.04, na nią zgrywam bejkapa i na sam koniec dokonuje aktualizacji systemu/programow?
Tak. Programik zapisze wierną kopię systemu ze wszystkimi ustawieniami. Jeśli masz system na odrębnych partycjach, to musisz zrobić kopie tych wszystkich partycji tj. tej z / i tej z /home/ Fsarchiver pozwala w jednej kopii umieści dwie partycje i za jednym razem (jednym poleceniem) obie odtworzyć.
Takie kopie trzeba wykonywać co jakiś czas aby zawierały najświeższą wersję systemu. Ja wykonuję kopie średni co pół miesiąca. Trwa to kilka minut, więc wydaję stosowne polecenie i idę do kuchni parzyć kawę. Po powrocie kopię mam gotową.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości