Partycjonowanie dysku dla wielu systemów

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Panas
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 105
Rejestracja: 16 maja 2014, 16:04
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Partycjonowanie dysku dla wielu systemów

Post autor: Panas »

Mam problem z partcjonowaniem dysku bo nie wiem czy mogę mieć 2 rozszerzone partycje. :pt36:
Ale do rzeczy, muszę przygotować dysk pod:
-xubuntu ( / i /home ok 100GB )
-windowsa ok 100GB
-Partycja cross 100GB ( szybki dostęp do plików na różnych systemach )
- parycja/e na którejch postawie kilka sysemów (debian,mint,arch,fedora)

( a gdzieś ma pojawić się jeszcze partycja systemowa :ligt: )
Teraz to wygląda tak
http://i.imgur.com/mZK7Oij.png
I jest lekki burdel.

ps. Jeżeli chodzi o virtualbox to odpada, chce się pobawić systemami a na moim laptopie VB zamula.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysku dla wielu systemów

Post autor: Tomfoc »

Na dysku możesz mieć tylko jedną partycję rozszerzoną. Na niej możesz tworzyć wiele partycji logicznych (dysków logicznych). Zadaj sobie pytanie do czego potrzebujesz partycji /home, czy potrafisz wykorzystać jej obecność na dysku. Jestem przekonany, że nie. Tworzysz tę partycję, bo tak mówią przeróżne poradniki. Ja mam na dysku kilka różnych dystrybucji Linuksa i dla żadnej z nich nie tworzę partycji /home. Wszystkie swoje dane takie jak filmy, dokumenty, zdjęcia, muzyka itp. trzymam na wielkiej partycji sformatowanej na NTFS - po to, by mieć do tych danych dostęp spod Windows. Ty masz na dysku Windows na /dev/sda1 i /dev/sda2. Masz wielką partycję /dev/sda3, na której możesz trzymać swoje dane. Natomiast na dyskach logicznych znajdujących się na partycji rozszerzonej możesz instalować przeróżne dystrybucje Linuksa.
Panas
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 105
Rejestracja: 16 maja 2014, 16:04
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie dysku dla wielu systemów

Post autor: Panas »

Już sobie co nieco rozplanowałem a wszystko wyjdzie w praniu ponieważ pierwszy raz tak się bawię
Homa potrzebuję bo nieraz zepsuję linuksa,coś doinstaluję,coś nie działa jak powinno i trzeba robić reset

Tworzę 4 suche partycje ( więcej nie mogę mimo GTP a MBR mi większej ilości nie puszczało )
/NTFS 100GB
/NTFS 180GB
/ext4 120GB
/ext4 100GB

Instaluję windowsa na pierwszej partycji, drugą zostawiam do wymiany plików pomiędzy winem a linuxami.

3-ą partycję rozszerzam na /boot /root /swap ( nie wiem czy dalej jest potrzebna jak mam 8gb ram ktoś podpowie? ) oraz /home. [ Tutaj instaluję xubuntu swój główny system ]

Ostatnia partycja powinna pójść do podziału na Loki, Fedore, Archa i Debiana ( mam nadzieję że się podzieli a nie utknie na czymś ) i tutaj oddzielnego homa nie potrzebuję.

Jak coś jest nie tak to mnie poprawcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości