Pomoc w konfiguracji klienta NFS - autostart w fstab

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
maliszep
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 30 paź 2016, 22:07
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Pomoc w konfiguracji klienta NFS - autostart w fstab

Post autor: maliszep »

WItam,

Czy ktos bylby w stanie pomoc mi w konfiguracji klienta NFS ?

Na komputerze numer 1 zainstalowalem NFS server, wpisalem w pliku /etc/exports katalogi do udostepnienia:

Kod: Zaznacz cały

/mnt/WD320/ *(rw,sync)
Na komputerze numer 2 (Ubuntu 16.04) zainstalowalem klienta NFS.
Po wpisaniu:

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -t nfs 192.168.0.91:/mnt/WD320 /mnt/nfs
katalog z komputera 1 (/mnt/WD320) montuje sie prawidlowo i mam do niego pelny dostep... czyli NFS dziala tak jak nalezy.

Problem jest taki, ze chcialbym aby te zasoby z komputera 1 byly zamontowane od razu przy autostarcie na komputerze 2.
Zgodnie z poradnikami z googla, dodalem odpowiednie wpisy do katalogu /etc/fstab:

Kod: Zaznacz cały

192.168.0.91:/mnt/WD320 /mnt/nfs nfs auto 0 0
Niestety, po dodaniu powyzszego wpisu komputer wstaje baaaaaaardzo dlugo, a jak juz wstanie to i tak zasoby nie sa podlaczone :-/

Czy ktos jest w stanie powiedziec mi, gdzie robie blad w pliku /etc/fstab ?

Czy moze miec na to wplyw fakt, ze oba komputery sa podlaczone do routera po Wifi ?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8605
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pomoc w konfiguracji klienta NFS - autostart w fstab

Post autor: mario_7 »

System czeka aż pojawi się zasób sieciowy, a on się nie pojawia, bo nie ma jeszcze połączenia z siecią. Po jakimś czasie następuje timeout i tyle.

Może zainteresuj się tym rozwiazaniem: https://help.ubuntu.com/community/Autofs
maliszep
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 30 paź 2016, 22:07
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Pomoc w konfiguracji klienta NFS - autostart w fstab

Post autor: maliszep »

Dzieki za odpowiedz... oczywiscie sama funkcjonalnosc mozna uzyskac na kilka innych roznych sposobow.
Czy to tworzac skrypt, czy to korzystajac z zupelnie innego rozwiazania jak np. samba...

Mi bardziej zalezalo na tym, aby sie dowiedziec czemu akurat sposob z tym wpisem w pliku fstab nie dziala u mnie w ubuntu.
Sposob dosc dobrze i przejzyscie opisany w googlach... a u mnie nie idzie... moze jakis glupi "czeski" blad.
Ale widze, ze na forum nie ma zbyt duzo ludzi, ktorzy bawili sie akurat tym tematem.
Ja niestety nie majac ostatnio zbyt duzo czasu na kolejne testowania zostalem przy rozwiazaniu manualnym, nie jest to bardzo wygodne, ale dziala :-)

BTW:
Dzieki za link ktory podales, jak bede mial wiecej wolnego czasu to pobawie sie, bo opis jest zachecajacy.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8605
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Pomoc w konfiguracji klienta NFS - autostart w fstab

Post autor: mario_7 »

Przecież odpisałem ci dlaczego to nie działa.
Korzystasz z Network Managera i łączysz się przez wifi. Zatem połączenie z Internetem zyskujesz w momencie logowania się użytkownika. Natomiast fstab jest wczytywany wcześniej - gdy potrzebne jest zamontowanie systemu plików z systemem. Wtedy jeszcze połączenia z Internetem nie masz, więc system czeka aż minie limit oczekiwania (timeout) na pojawienie się zasobu i w końcu idzie dalej.

Możesz dodać do opcji montowania zasobu NFS parametry noauto,users - wtedy zasób nie będzie montowany przy starcie systemu i zwykły użytkownika będzie mógł go później zamontować ręcznie bez sudo i podawania hasła.
maliszep
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 30 paź 2016, 22:07
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Pomoc w konfiguracji klienta NFS - autostart w fstab

Post autor: maliszep »

Przepraszam, nie zalapalem Twojej pierwszej odpowiedzi... w takim razie wszystko jest jasne.
Bardzo dziekuje!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 109 gości