Kubuntu 17.04 obok Win 10

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Kupiłem laptop Toshiba Satellite C55 z zainstalowanym Win 10 Home. Próbuję doinstalować Kubuntu 17.04 obok Win10 i nie wychodzi. W trybie UEFI nawet bootowanie z płyty to problem. Dopiero jak wejdę w bios i wyjdę przez F10 to płyta bootuje. I wtedy ładnie instaluje się Kubuntu. Ale jak zrestartuję laptopa to ani śladu Gruba. Wchodzi Winda. Oczywiście w Win 10 wyłączyłem Fast Boot. W Biosie wyłączyłem Secure Boot. Nic to nie daje. Gruba przy starcie laptopa nie ma. Winda.
Z kolei jak próbuję przestawić w Bios na MBR (z Uefi) to wtedy owszem, wszelkie płytki bootują pięknie, ale po restarcie sprzętu wyświetla farmazony i nie idzie nic.
W ogóle bootowanie jakichkolwiek płyt pod UEFI nie bardzo idzie. Oprócz Kubuntu który wreszcie zaczął bootowac z płyty, inne różne płytki nie bootują. Po przełączeniu na MBR bootuje każda. Ale co z tego . Nie wiem, czy próbować dać Kubuntu na MBR (przestawić w Bios) a niech Win 10 se będzie na UEFI? I jak będę chciał wejść na linuxa to przestawiać każdorazowo w bios pomiędzy UEFI a MBR?
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Na tym forum jest sporo tematów na ten temat. Zrób sobie pendriva z systemem, założę się, że wystartuje. Oczywiście, gdy w BIOS będzie przed dyskiem twardym. Wersja Ubuntu 64b. Zakładam, że 10 jest 64b.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Próbuję zainstalować z płyty. I nie wiem gdzie zostaje zainstalowany Grub2? Czy on idzie do partycji EFI? Bo jak widzę to ta co jest EFI ona ma coś 105 MB i daje że zajęte całe 105MB. Może tam nie ma miejsca? Oczywiście Kubuntu jest 64b.
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Ja instaluję z pendriva. W Biosie EFI i Secure boot. Pliki startowe na partycji EFI. Moje pliki na tej partycji zajmują raptem 35 MB (Win8). Podczas instalacji, gdy wybieramy partycje, gdzie ma być instalowany Linux jest pytanie gdzie ma być zainstalowany program rozruchowy, trzeba wybrać partycję EFI- nie można jej formatować. Która to jest, widać przy ustawianiu dysku. Plik konfiguracyjny Gruba znajduje się w katalogu /boot/grub/grub.cfg. Nic tam nie zmieniaj. Ściągnij sobie program 64 b Boot repair disk i nagraj na pena. Wiesz już chyba jak to zrobić. Skąd wiesz że Efi zajęte w całości?
Ostatnio zmieniony 22 sie 2017, 21:23 przez JerzyB, łącznie zmieniany 2 razy.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

GParted z Boot-repair jak robiłem partycje pokazuje ile w której zajęte. I EFI była 105MB i zajęte 105NB. Może powiększyć tą EFI do jakich 250MB?
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Jeśli Windows zainstalowany to nie zmieniaj wielkości tej partycji. U mnie ma 300MB ale zajęte jest 12%. Co tam jest na tej twojej EFI partycji? Nie wiem może Win10 tak ma. Rozumiem że Boot repair disk nie zadziałał jak oczekiwałeś. Program ten generuje podsumowanie, mógłbyś je pokazać?
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Nie czytałem za bardzo tego podsumowania. Muszę to jeszcze raz zrobić. W ogóle płytka z Boot-repair nie butuje pod UEFI. Aby zbutowała, trzeba przestawiś w BIOS z UEFI na MBR. Spróbuję jednak zwiększyć tą EFI bo jak zajęte wszystko to niby gdzie ma ten Grub wejść? 105 MB to za mało.
W ogóle z bootowaniem jakiejkolwiek płyty gdy jest UEFI to cienko. Przelatuje do dysku i Win 10 sie otwiera.
Czy to na Pena się ściąga tą samą wersję ISO Kubuntu co na płytę?
Ostatnio zmieniony 22 sie 2017, 21:34 przez andrzej461, łącznie zmieniany 1 raz.
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Nie zmieniaj wielkości tej partycji. Grozi utratą danych, nie tylko na niej! Tam nie ma Gruba. Szukaj pena albo pamięci SD z czytnikiem 2 GB i nagraj obraz płyty. Z niego instaluj Linuxa.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2017, 22:00 przez JerzyB, łącznie zmieniany 2 razy.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Ja całą partycję z Windą zmniejszałem wiele razy i OK było. Z Linuxem też. To gdzie ten Grub ma być? Nie idzie do EFI? Jak nie ma miejsca to nic tam nie wejdzie. Zrzucam sobie obraz ISO płyty z Kubuntu 17.04 64b na dysk i póżniej Unetbootin zrobię Pena z plikami do instalki.
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Nie tak do niczego nie dojdziemy. Muszę więcej wiedzieć. Czy zmieniałeś wielkość partycji EFI? Co na tej partycji jest że się zapełniła? Wszystko co robisz to na własną odpowiedzialność. Pokaż podsumowanie z Boot repair disk, to kilka minut, aby go wygenerować skopiować i wkleić w posta. Pen musi mieć flagę- boot do zrobienia w gparted potem z nagrywasz programem unetbootin obraz systemu .iso , podobnie jak nagrywałeś płytę.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Tu jest opis z BootRepair. Zdaje się że BRepair był w MBR a nie w UEFI bo zresztą nie bootuje płyta pod UEFI.
Nie zmieniałem EFI. Zresztą uruchamia się Winda. Nie wiem dlaczego płyty nie chcą bootować pod UEFI.
Opis1.txt
(49.65 KiB) Pobrany 75 razy
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Partycje /dev/sda2 masz zajętą w 55% . Na początek pen i z niego bootować Linuxa. W Biosie - EFI i Secure boot. Miejsce instalacji bootloadera przy wyborze dysków /dev/sda2. Jak zrobić bootowalnego pena sądzę, że wiesz. Boot repair dysk wersja 64bit także przygotować na penie mam nadzieję, że nie będzie potrzebny. Nie widzę w podsumowaniu pliku grub.cfg co znaczyłoby, że nie został wygenerowany.(?)
Ostatnio zmieniony 22 sie 2017, 23:03 przez JerzyB, łącznie zmieniany 1 raz.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

To znaczy że Secure Boot ma być włączony? Ja juz zdążyłem Pena zrobic, "zainstalowa" i nie ma dalej. To samo identycznie z pena co z płyty tylko szybciej.
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Ma być włączony. Czy po instalacji programu rozruchowego był komunikat o prawidłowym zainstalowaniu? Jestem zawiedziony.
Spróbuj Boot repair disk, koniecznie 64bitowy. I kopia podsumowania tutaj. U mnie na Kubuntu 16.4 W EFI/ubuntu jest jeszcze jeden plik grub .cfg a tego nie ma u ciebie. Miałem problem z Grubem - opisany na forum. Pozytywny efekt osiągnąłem po skasowaniu z EFI katalogu ubuntu i ponownej instalacji systemu. Od razu było dobrze. Może tak spróbować?
Ostatnio zmieniony 22 sie 2017, 23:28 przez JerzyB, łącznie zmieniany 1 raz.
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Nie było komunikatu.
Jeszcze jedna próba i nic z tego. Przy Secure Boot tylko hasło wołał żeby dodatki zainstalować.
I w końcu nic z tego. Muszę EFI zwiększyć. Nie wiem zresztą. Coś jest nie tak. Płyty nie bootują pod UEFI. Coś jeszcze gdzieś musi być powłączane nie tak jak trzeba.
Poza tym dziwnie GParted pokazuje, że niby w tej partycji ext4 co na "/" jest ok 7 GB to normalka bo system zjął, ale na tej drugiej co jest /home też ze 7 GB pokazuje. ??? W życiu nie możliwe. Coś tu nie gra.
Próbowałem Boot Rep z USB. Nic z tego. Nie da się i już. Po prostu jescze trochę i Windows przejmie wszystkie kompy na świecie. . Nie da się żeby nie wiem co. A przede wszystkim zabija czas, zabija człowieka to w człowieku to babranie się.
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Na ten czas interesuje nas co jest w pliku grub.cfg - czy on się w ogóle wygenerował, bo w załączonym podsumowaniu go nie widzę. Drugą rzeczą jest zawartość partycji sda2. Jeśli to była pierwsza instalacja Ubuntu po zakupie to foldery ubuntu w sda2 zostały umieszczone przez instalator albo boot repair disk. Zawartość grub.cfg jest częściowo widoczna przy starcie bootloadera - widoczne menu Gruba wyboru opcji startowych. Operacje na dyskach grożą utratą danych - musisz się z tym liczyć.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: Tomfoc »

To całe UEFI przysparza sporo kłopotów. Kilka miesięcy temu musiałem kupić laptop, oczywiście już z UEFI. Był na nim preinstalowany Windows 10. Wyłączyłem Fast Boot, wyłączyłem Secure Boot i przystąpiłem do instalowania Linuksa. Grub-a instalowałem w partycji UEFI (u mnie to jest /dev/sda1). Podczas kolejnych instalacji Linuksa zacząłem instalować GRUB w /dev/sda i też nie ma żadnych problemów. Moja partycja UEFI ma rozmiar 260 MB a zajęta jest na 37 MB.
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Tomfoc napisz proszę jak wygląda start? Można wybierać Windows lub Ubuntu z menu Gruba?
andrzej461
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 17 lip 2010, 11:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: andrzej461 »

Jak odpalam z pena Boot-repair to Manager plików nawet nie pokazuje tych partycji ext4. Nie chce zamontować bo "błąd" (tak jak było w opisie).
Jak niby miałbym wejść do partycji EFI? Jak ona pod Windą jest niewidoczna? Nie sądzę abym się bawił tym za bardzo. Może za parę dni pójdę do gościa co się zna.
W ogóle nie mam zamiaru siedzieś nad konfiguracjami linuksa. Zainstaluję jakoś albo ktoś to zrobi i tyle.
Ta Win 10 była uaktualniana z Win 8, więc tu może nakombinowane jest. Tam w EFI też są katalogi Toshiba, więc może sam laptop ma jakieś bajery.

Znalazłem !!! Do Ubuntu / Gruba wchodzi się przez Windę. Czyli najpierw se bootoje Windę i można wtedy jeśli się ma start na hasło w Windzie 10, to ekran z zegarem jest i opcje logowań useró. I już wtedy można dać w prawym dolnym rogu "Uruchom ponownie" ale wciskająć Shifta. Tak jak w Win 10 do ustawień się wchodzi różnych. I wtedy niebieski ekran i opcje. Jedna z nich coś "Użyj płyty, dysku". I tam podstawiła się opcja "Ubuntu" i jak się tam da to pokazuje się Grub normalny z opcjami (windę też ma w opcjach) i dalej włącza się mój Kubuntu.
Tylko teraz jak zrobić żeby tyle motania nie było tylko Grub na początku albo jakoś szybciej do tych ustawień. :boat:
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Kubuntu 17.04 obok Win 10

Post autor: JerzyB »

Pod którymś klawiszem - u mnie F12 jest menu wyboru startu systemu -trochę szybciej. Skoro jest jak piszesz, to powinny być widoczne oba systemu. Jaka jest kolejność bootowania w biosie. Jeśli widoczny Linux spróbuj ustawić go przed Windowsem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości