Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Luqas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 wrz 2017, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Luqas »

Mam taki problem, że po wrzuceniu iso nie ważne czy 16 czy 17 na usb rufusem obojętnie po zbotowaniu wybieram try live albo instal obraz się wykrzacza i zawiesza.

W biosie ustawione na uefi only, secure boot off i zmienione na other os. W rufusie ustawione gtp uefi. Mam 2 dyski SSD na jednym win 10 na drugim manjaro. Manjaro instaluje się bez problemu i potem jest menu dual boot do wyboru. Ubuntu bez problemu przechodzi tylko instalacji 14 ale to mnie ogranicza bo nie wykrywa karty sieciowej.

Jakieś pomysły co jest grane?
Sprzęt to i5 6600 + gtx 970 msi
SSD SanDisk 240 z windowsem jako pierwszy i kingstone 120 jako drugi. Na tym kingstonie ręcznie robiłem 3 partycje podczas instalacji manjaro ale to w sumie nic nie zmienia bo krzaczy się obraz jeszcze przed załadowaniem instalatora po wykrzaczeniu jest sygnał dzwiękowy i ekran się zawiesza.

Jakieś pomysły? Może sam obraz jakiś wadliwy? Na mincie to samo tylko nie krzaczy a poporstu czarny ekran i monitor gaśnie. Tylko manjaro najnowsze bez problemów idzie i ubuntu 14. Nie znam się zbytnio ale wydaje mi się, że to problem sterownika ekranu.
Luqas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 wrz 2017, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Luqas »

Dorzucam fotke jak to wygląda i co się dzieje dokładnie

https://www.fotosik.pl/zdjecie/1056417fff12d3c9
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0697ab2914a7a1ce

Ktoś wie jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Xue-buntu »

Wygląda na problem z otwartym sterownikiem Nvidii. Podczas uruchamiania wciśnij klawisz "Tab" lub "e" i dodaj opcję "nouveau.modeset=0" do parametrów uruchamiania. Ewentualnie dodaj samo "nomodeset". Możesz też spróbować zaktualizować BIOS.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2017, 23:46 przez Xue-buntu, łącznie zmieniany 1 raz.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Arkosake »

Poczytaj tutaj : https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=226400
I z rodzimego podwórka : viewtopic.php?t=182166
W zasadzie chodzi o to samo.
Luqas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 wrz 2017, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Luqas »

Bios zaktualizowany - nic nie dało. Ogólnie ubuntopochodne bazujące na 16.04 nie chcą się zainstalować jest to samo (mint, kubuntu, elementary). Tylko manjaro poleciał bez problemu ładnie pięknie bo to arch. Na ubuntu 14 i 15 też działa ale wtedy problemem jest brak internetu...

Jutro, a raczej dzisiaj spróbuje zrobić to co @Xue-buntu podał, czytałem o tym ale nie wiedziałem jak to zrobić. Może zadziała. Tzn rozumiem, że jak będzie ekran GRUB`a i wybór odpalenie bez instalacji, instalacja itp to wtedy kliknąć "e" i co dalej? Po prostu wpisać? Lamerskie pytanie ale do tej pory moje doświadczenie z linux`ami było na wirtualnej maszynie zobaczyć z tym to się je. Pierwsze próby normalnej instalacji i problematycznie :)
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Xue-buntu »

Po prostu wpisać i zatwierdzić enterem. Przydatnych opcji jest jeszcze więcej, jeśli te nie pomogą, znajdą się na pewno inne. Tylko pamiętaj, żeby poszczególne opcje były oddzielone spacją. Poza tym niektóre nie mogą być użyte jednocześnie.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Luqas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 wrz 2017, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Luqas »

Rozwiązane.

Przedostatnia linia po "quiet splash" dopisałem nomodeset

https://askubuntu.com/questions/38780/h ... led-ubuntu

Po instalacji pierwsze uruchomienie znowu krzaczyło obraz więc to samo jak będzie menu gruba ubuntu i windows jeszcze raz nomodeset. Po uruchomieniu instalacja aktualnych sterowników nvidia i wszystko działa.

A odnośnie innych opcji co jeszcze jest? Z ciekawości pytam bo na mint cinamone nomodeset umożliwia instalację ale po pierwszym ponownym uruchomieniu czarny ekran i tutaj przy dopisaniu jeszcze raz tej opcji już to nie pomaga dalej czarny ekran i dźwięk załadowania systemu.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Xue-buntu »

Inne opcje to m. in. pcie_aspm=off, pci=nocrs (najczęściej stosowane w problemach), dodawanie sterowników do czarnej listy, czy też wymuszanie ich ładowania. Tyle, że w tym przypadku raczej nie pomogą. Próbowałeś w Mincie Cinnamon opcji nouveau.modeset=0? Spróbuj też nouveau.blacklist=1.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Luqas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 wrz 2017, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Luqas »

nomodeset , nvidia.modeset=0 oraz nouveau.modeset=0 nie pomaga w mincie. Spróbuję nouveau.blacklist=1.

pcie_aspm=off, pci=nocrs dopisać tak samo jak nomodeset? Tzn w tym samym miejscu? Bo tylko po quiet splash działało nomodeset, jak pisałem to w innej lini na początku na końcu to nie działa
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Xue-buntu »

Luqas pisze:nomodeset , nvidia.modeset=0 oraz nouveau.modeset=0 nie pomaga w mincie. Spróbuję nouveau.blacklist=1.

pcie_aspm=off, pci=nocrs dopisać tak samo jak nomodeset? Tzn w tym samym miejscu? Bo tylko po quiet splash działało nomodeset, jak pisałem to w innej lini na początku na końcu to nie działa
Jak nomodeset. Tego typu opcje zawsze się wstawia na końcu.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Luqas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 09 wrz 2017, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 16 i 17 wykrzacza obraz podczas instalacji

Post autor: Luqas »

Żande polecenie nie pomogło, dopiero po sformatowaniu /boot i / instalacja z parametrem nomodeset przeleciała bezproblemowo. Temat do zamknięcia.

Dziękuję za pomoc i sugestie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości