Strona 1 z 1

Ubuntu nie widzi Windowsa

: 11 paź 2017, 15:16
autor: Wewek
Cześć.

Jak w temacie - mam na komputerze zainstalowanego Windowsa 10, chciałem zainstalować OBOK niego Ubuntu Mate 16.04. Obraz ładnie wskoczył na płytkę, bootowanie z płyty powiodło się. Jednakże podczas procesu instalacyjnego Ubuntu pokazał, że na dysku nie znaleziono żadnych systemów operacyjnych - co jest ewidentną bzdurą.

Jakieś solucje? Z góry dzięki za wszelką pomoc. Dodam jeszcze tylko że jestem totalnym newbie jeśli chodzi o świat Ubuntu, więc prosiłbym o w miarę proste rozwiązania ;-)

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

: 11 paź 2017, 23:17
autor: Arkosake
Z tym wykrywaniem innych systemów to jak z placebo, u jednych działa, u innych nie :-). Na Windows stwórz sobie dodatkową pusta partycję i najzwyczajniej w świcie podczas instalacji i partycjonowania wybierz opcję z innym rozwiązaniem / czy tam własnym rozwiązaniem. I zainstaluj Ubuntu na tej pustej, wcześniej przygotowanej partycji. GRUB i tak system znajdzie :-), więc uruchomić Windowsa się da. Jak coś film instruktażowy : https://www.youtube.com/watch?v=wwWzILACxK4

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

: 12 paź 2017, 16:06
autor: Wewek
Zainstalowałem Ubuntu na pustej partycji 430GB, zostawiłem 2 MB na GRUBa i 8 GB swapu, instalacja przebiegła pomyślnie, jednakże przy starcie nie wyświetla się GRUB, a bootuje się Windows - miejsce na dysku zniknęło, do Ubuntu dostępu brak.

Co mam zrobić teraz?

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

: 12 paź 2017, 17:01
autor: Tomfoc
W jaki sposób zostawiłeś 2MB na GRUB-a, gdzie?

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

: 12 paź 2017, 17:05
autor: Wewek
Jak instalowałem system to Ubuntu poprosił mnie o wydzielenie partycji zarezerwowanej dla GRUBa, to wydzieliłem na /sda4 właśnie 2 MB, na /boot/grub.

Re: Ubuntu nie widzi Windowsa

: 12 paź 2017, 17:39
autor: Wewek
//Rozwiązane.

Wystarczyło przeinstalować Ubuntu jeszcze raz - wykrył wówczas Windows Boot Managera (bootuje 10) i Ubuntu MATE 16.04.3 LTS. Jedyny problem jaki teraz mam to brak połączenia bezprzewodowego - ale to już nie jest duży problem ;)

Dzięki wszystkim za pomoc.

EDIT 17:58: Zainstalowałem sterownik do karty sieciowej - Wi-Fi hula lepiej niż na Windowsie :)