Hotplug monitora/Zmiana monitora podczas pracy

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Cuthbert75
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 20 sty 2007, 06:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Hotplug monitora/Zmiana monitora podczas pracy

Post autor: Cuthbert75 »

Witam,
Mam kartę grafiki nvidia z dwoma wyjściami DSUB/DVI.
Normalnie pracuję na dwóch monitorach jednak jednak często zamiast drugiego monitora podłączam projektor pracujący w zupełnie innej rozdzielczości.
Chciałbym opracować metodę w jaki sposób da się przełączyć monitory w systemie Hotplug bez wyłączania komputera lub restartu serwera graficznego.
Od zawsze byłem wiernym fanem KDE, jednak tym razem, wraz z przejściem Gnome na Weyland "zmusiłem" się do próby pracy na gnome.
Niestety menedżer monitorów jest to bardzo ukryty w ustawieniach (pod X miałem Arandr) a i tak nie reaguje na zmianę monitorów czyli po podłączeniu nowego system nie odświeża informacji o podłączonych urządzeniach. Pomaga w zasadzie uruchomienie systemu na nowo co jest kompletną bzdurą.
Zastanawiam się tutaj nad poprawnością odpinania monitorów od komputera i możliwością awarii kart grafiki/monitora. Z drugiej strony w windows jest to coś zupełnie normalnego kiedy do laptopa podłączam i odłączam projektor - nikt tam nie myśli o wyłączaniu na ten czas komputera.

Byłbym niewymownie wdzięczny za metodę "odświeżenia" monitorów podłączonych pod kartę grafiki.
W KDE też nie było różowo - Arandr czasami działał w tym zakresie a czasami nie - dlatego pokładałem swoje nadzieje w Wayland.

Próbowałem tez rozwiązania z drugą kartą grafiki ale niestety nie udało mi się ich uruchomić jednocześnie. Tzn podczas uruchamiania systemu pojawiały się laga ubuntu/kubuntu/fedora na tzrech monitorach. Potem jednak trzeci monitor był czarny, chociaż przesuwał się po nim kursor myszy - nie udało mi się na nim wyświetlić żadnej zawartości a próbowałem nawet odpalić odrębna sesję X. Z tego co pamiętam chyba odpaliła się Xinerama na sterownikach nvidi ale to nie jest rozwiązanie o jakie mi chodziło. Każdy z monitorów ma odrębnie reagować na powiększenie aplikacji na pełny ekran.

Nvidi na Ubuntu 17.10 nie polecam próbować bo ledwie udało mi się odratować ten system po takowej próbie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Hotplug monitora/Zmiana monitora podczas pracy

Post autor: mario_7 »

Jaką masz kartę grafiki? Jakich sterowników używasz?
Cuthbert75
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 41
Rejestracja: 20 sty 2007, 06:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Hotplug monitora/Zmiana monitora podczas pracy

Post autor: Cuthbert75 »

Standard dla ubuntu 17.10:

Kod: Zaznacz cały

sudo lshw -c display:
*-display
description: VGA compatible controller
product: G80GL [Quadro FX 4600]
vendor: NVIDIA Corporation
physical id: 0
bus info: pci@0000:01:00.0
version: a2
width: 64 bits
clock: 33MHz
capabilities: pm msi pciexpress vga_controller bus_master cap_list rom
configuration: driver=nouveau latency=0
resources: irq:28 memory:fa000000-faffffff memory:d0000000-dfffffff memory:f8000000-f9ffffff ioport:ef00(size=128) memory:c0000-dffff
Tak jak pisałem, te same zachowania występują w KDE na kubuntu 17.04 a także dla testowej fedory.
Na KDE miałem jeszcze zainstalowane sterowniki z nvidii ale pełnego sukcesu tu też nie było. Druga karta grafiki jaką próbowałem to Quadro NVS 290.
Probelem czarnego ekranu opisywałem w wątku: https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f ... 3#p1023043
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Hotplug monitora/Zmiana monitora podczas pracy

Post autor: mario_7 »

Wydaje mi się, że wina może być po stronie sterownika nouveau - one generalnie nie mają szans być idealne, bo Nvidia nie udostępnia wystarczająco dużo informacji, aby je w pełni dobrze napisać.

Własnościowy sterownik Nvidia prawdopodobnie ma szanse się sprawdzić.

Jeśli jednak chcesz pracować na nouveau, to proponuję zgłosić błąd na https://launchpad.net - aby programiści Ubuntu mogli się z nim zapoznać i może coś doradzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości