Dodawanie użytkowników: adduser bez powtarzania UID

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
chuckster
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 paź 2017, 23:07
Wersja Ubuntu: 16.04

Dodawanie użytkowników: adduser bez powtarzania UID

Post autor: chuckster »

Witam,

W starszej wersji Slackware (z której do tej pory korzystałem) działanie 'adduser' jest takie, że gdy dodam użytkownika np. o UID=1111, to gdy później usunę tego użytkownika i dodam kolejnego to automatycznie otrzymuje on UID=1112. Natomiast w Ubuntu 16.04.2 w takiej sytuacji użytkownik dodawany później (po usunięciu poprzedniego) ponownie otrzymuje UID=1111.

Czy i jak w Ubuntu mogę osiągnąć takie działanie 'adduser', aby UID dodawanego nowego użytkownika nigdy się nie powtarzało (tj. było zawsze większe o jeden ostatniego użycia 'adduser')?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.
verdorben
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 466
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: ARM

Re: Dodawanie użytkowników: adduser bez powtarzania UID

Post autor: verdorben »

Porównaj pakiety/skrypty adduser/deluser tudzież /etc/deluser.conf Slackware -> *buntu
chuckster
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 paź 2017, 23:07
Wersja Ubuntu: 16.04

Re: Dodawanie użytkowników: adduser bez powtarzania UID

Post autor: chuckster »

W Slackware nie znalazłem ani pliku konfiguracyjnego /etc/deluser.conf ani skryptu deluser - jest tylko adduser. Natomiast w Ubuntu jest komplet tylko plików.

Pliki udostępniłem pod następującym odnośnikiem: https://www.dropbox.com/sh/nz625xwdun2r ... ZyPYa?dl=0

Z treści skryptu Slackware wynika, że takie działanie (jak opisałem) jest tam przewidziane. Natomiast, skrypt Ubuntu jest całkowicie inny (pisany w Perlu, a nie w Shell-u) i nie mogę się dopatrzeć, aby takie działanie było tam przewidziane.

Jakieś propozycje jak można by to rozwiązać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości