Artefakty na ekranie świeżo po instalacji - nie występują w systemie Live

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
markii
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 19 cze 2011, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Artefakty na ekranie świeżo po instalacji - nie występują w systemie Live

Post autor: markii »

Hej


Mam problem z wyświetlaniem obrazu na starym laptopie u rodziców: HP 530, CPU: T2300E, 2048Mb Ram


System instalowałem 3 razy, dwie różne distra (Lubuntu i Ubuntu MATE) i za każdym razem jest tak samo.
Ekran w laptopie działa ok - problem nie występuje w BIOSie, Post, oraz w sytuacji gdy Linus jest uruchomiony w wersji Live, bez instalacji tylko odpalony z USB.

Wygląda to tak:

Linux po instalacji na HDD (w przypadku Lubuntu i Ubuntu MATE wygląda to tak samo). Pole z artefaktem "jest martwe" można na nie najechać myszką, ale nic się nie da zrobić:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Natomiast w post jest wszystko ok:


Obrazek


Obrazek


Obrazek




Co dziwne, również te same dystrybucje Linuxa odpalone w wersji Live na USB, bez instalacji działają poprawnie:



Obrazek


Obrazek



Wie ktoś jak rozwiązać ten problem? Bo ja sobie poradzić nie mogę :(
hashash
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 20 paź 2012, 16:19
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Problem z wyświetlaniem obrazu świeżo po instalacji - problemu nie ma na systemie Live

Post autor: hashash »

Masz zainstalowany ten Mate? To teraz odpal go z live i porównaj obie konfiguracje.
Zresztą, skoro system jest świeży, to nie ma co się zastanawiać tylko ja bym skopiował całą zawartość /etc/X11 z live do odpowiedniej lokalizacji na dysku. I restart.
Możesz spróbować też wejść do trybu tekstowego, Ctrl+Alt+F1 na ekranie logowania.
Co dałoby kilka opcji dalszego działania.
markii
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 19 cze 2011, 14:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Problem z wyświetlaniem obrazu świeżo po instalacji - problemu nie ma na systemie Live

Post autor: markii »

Udało mi się uzyskać pomoc na innym forum, więc zostawiam info dla potomnych:


Problem wynika z tego, że w nowym kernelu nie ma już obsługi starych wbudowanych kart graficznych. W związki z tym, należy zrobić małe obejście:

Gdy po włączeniu PC mamy już pulpit z "martwym polem z artefaktami graficznymi" usypiamy komputer i go ponownie wybudzamy - w tym momencie tymczasowo (do restartu) wszystko działa już ok.
Teraz żeby już na stałe rozwiązać problem należy:

- w katalogu /etc/default/grub (z uprawnieniami admina) edytować plik dodając linijkę GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=text
- w terminalu sudo update-grub i restart

I od tej pory wszystko śmiga jak powinno :D

Źródło informacji:
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25248.0.html
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1724639
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 46 gości