"Wykryto błąd programu systemu"

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

"Wykryto błąd programu systemu"

Post autor: Laos »

Witam
Nic nie mieszałem ostatnio w systemie. Zmieniłem tylko czas wyświetlania Gruba z 0 na 8. Ostatnio zainstalowałem także VirtualBox, a potem odinstalowałem, bo VB żądał wyłączenia SecureBoot.
Teraz po starcie systemu pojawia się coś takiego. Próba wysłania zgłoszenia kończy się żądaniem roota czego nie zrobiłem.

Obrazek

Wyłączyłem raportowanie błędów zgodnie z instrukcją ze stron:
http://www.ubuntu-pomoc.org/wylaczenie- ... h-systemu/
https://1rei.wordpress.com/2013/05/27/w ... ntu-13-04/

Jak podejrzeć co to za błąd systemu ?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: "Wykryto błąd programu systemu"

Post autor: mario_7 »

Pewnie w dmesg siedzi też jakiś komunikat o tym co się stało.
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: "Wykryto błąd programu systemu"

Post autor: Laos »

Znalazłem około 10 błędów. Dla części znalazłem wytłumaczenie. Dla części nie. Może ktoś może wytłumaczyć na czym polegają te dla których nie znalazłem wytłumaczenia.

Kod: Zaznacz cały

tboot: non-0 tboot_addr but it is not of type E820_TYPE_RESERVED
-?

Kod: Zaznacz cały

16.049083] iwlwifi 0000:3a:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-8265-33.ucode failed with error -2
[   16.049095] iwlwifi 0000:3a:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-8265-32.ucode failed with error -2
Coś się sterowniki od wifi nie załadowały ? WiFi działa. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia trybu pracy WiFi ? Czy WiFi AC działa ?

Kod: Zaznacz cały

16.349126] (NULL device *): hwmon_device_register() is deprecated. Please convert the driver to use hwmon_device_register_with_info().
[   16.349141] thermal thermal_zone3: failed to read out thermal zone (-5)
Coś z odczytem temperatury jakiegoś czujnika ?

Kod: Zaznacz cały

thinkpad_hwmon thinkpad_hwmon: hwmon_device_register() is deprecated. Please convert the driver to use hwmon_device_register_with_info(). 
Chyba jakiś sterownik specjalnie dla Thinkpada nie działa.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: "Wykryto błąd programu systemu"

Post autor: mario_7 »

Laos pisze: 04 kwie 2018, 10:51 Znalazłem około 10 błędów. Dla części znalazłem wytłumaczenie. Dla części nie. Może ktoś może wytłumaczyć na czym polegają te dla których nie znalazłem wytłumaczenia.

Kod: Zaznacz cały

tboot: non-0 tboot_addr but it is not of type E820_TYPE_RESERVED
-?
To tylko ostrzeżenie, można je zignorować.
Laos pisze: 04 kwie 2018, 10:51

Kod: Zaznacz cały

16.049083] iwlwifi 0000:3a:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-8265-33.ucode failed with error -2
[   16.049095] iwlwifi 0000:3a:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-8265-32.ucode failed with error -2
Coś się sterowniki od wifi nie załadowały ? WiFi działa. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia trybu pracy WiFi ? Czy WiFi AC działa ?
To informacja, że firmware w danej wersji nie zostało odnalezione, ale pewnie zaraz za tymi błędami jest informacja, że znaleziono firmware w nowszej wersji i ono zostało pomyślnie załadowane.
Laos pisze: 04 kwie 2018, 10:51

Kod: Zaznacz cały

16.349126] (NULL device *): hwmon_device_register() is deprecated. Please convert the driver to use hwmon_device_register_with_info().
[   16.349141] thermal thermal_zone3: failed to read out thermal zone (-5)
Coś z odczytem temperatury jakiegoś czujnika ?

Kod: Zaznacz cały

thinkpad_hwmon thinkpad_hwmon: hwmon_device_register() is deprecated. Please convert the driver to use hwmon_device_register_with_info(). 
Chyba jakiś sterownik specjalnie dla Thinkpada nie działa.
To informacja dla programistów, że sterownik wymaga przepisania, ale nie powinien to być problem.
Jeśli masz problem z ciągle działającymi wentylatorami, to poprawka jest w kernelu 4.13: https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=196129

Gdy w systemie pojawia się komunikat o błędzie, to wybierz opcję zgłoszenia - zapyta o hasło w celu zebrania logów, ale zanim coś zostanie wysłane, to powinieneś móc przejrzeć co takiego nie zadziałało poprawnie. Prawdopodobnie jakiś program się wysypał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości